Erkeklerdeki Kısırlık Tedavileri Neler ?

Erkeklerde kısırlığın birçok nedeni olduğu gibi birçok tedavi yolu da var. Sizde de kısırlık olduğundan şüphe duyuyorsanız yapmanız gereken ilk şey doktora gitmek. Doktorun sizi nasıl muayene edeceğine ve ne gibi tedavi yolları olduğuna bakalım.

Erkeklerde Kısırlık İçin Muayene Nasıl Olur ?

Kısırlık doktorun yapacağı genel muayene ile anlaşılabiliyor. Bunun dışında size cinsel yaşamınızla ilgili sorular da soracaktır. Uygulanan bir diğer yöntem de sperm analizi. Bu uygulamada muayenehanede kişiden spermler alınıyor. Daha sonra laboratuvara gönderilerek inceleniyor. Bunların yanında doktorunuz başka testler de isteyebilir. Bunlar:

Skrotal ultrason: Özellikle Varikosel olup olmadığını kontrol eden bir yöntem. Vücudunuzun içine ses dalgaları yayıyor. Yani içinizin resmini çekiyor. Küçük bir çubuk yardımıyla yapılıyor. Çubuk skrotumun etrafında gezdiriliyor. Böylece resminiz çekilmiş oluyor. Acı duyulmuyor.

Transrektal ultrason: Skrotal ultrasona benziyor. Kalın bağırsağın içine küçük bir çubuk sokuluyor. Hem prostatı kontrol ediliyor hem de sperm kanalları.

Hormon testi: Testosteron hormonunun seviyesi anlamak için alınan kan örneğine bakılıyor.
Boşalma sonrası idrar analizi: Boşalmadan sonra alınan idrar örneğinin içindeki sperm miktarı önemli.  Çünkü bu spermlerin penis yerine idrar torbasına gittiğini kanıtlayabilir.

Genetik testler: Kan tahlili yoluyla yapılıyorlar. Yapısal bir sorun yoksa doktorunuz genetik sebepleri araştırmak isteyebilir. Bu testlerle klinefelter sendromu ve kistik fibroz da anlaşılabiliyor.

Testis biyopsisi: Sperm analizi sonucu fazla sperm bulunamamışsa bu yönteme gidiliyor. Bir iğne yardımıyla testisten örnek alınıyor. Sperm üretiminin normal olup olmadığı böylece anlaşılmış oluyor.

Sperm karşıtı antikor testi: Bağışıklık sisteminde herhangi bir antikorun spermleri öldürüp öldürmediğine bakılıyor.

Vazografi: Bu yöntemde sperm taşıyan kanallara zıt renkli boya enjekte ediliyor. Bu tıkanma olup olmadığını anlamak için kullanılan bir yöntem.
Sperm fonksiyon testi: Sperm sayısı ya da sperm kalitesini ölçen birçok test bulunuyor.

Erkeklerde Kısırlık tedavisi Nasıl Yapılır ?

Tedavi duruma göre değişiyor. Kaç yaşında olduğunuz, ne kadar süredir kısır olduğunuz tedavide etkili. Hatta doktorun öneriler doğrultusunda tedavi yolunu bile kendiniz seçebiliyorsunuz.

Tüm durumlarda kısırlığın kimden kaynaklandığının bulunması eşinizin de kontrolden geçmesi gerekiyor.  Bunun ardından doktorunuz kısırlık tedavisine başlayacaktır. En sık kullanılan tedavi yollarına bakalım:

Ameliyat: Örneğin varikosel ameliyatla tedavi ediliyor.

Enfeksiyon tedavisi: Kan testinde beyaz kan hücreleriniz fazla çıkmışsa üreme organları ile ilgili enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Antibiyotikler bunu iyileştirebilir. Ama hatırlatalım. Kısırlık için her zaman işe yaramıyor.

Cinsel ilişki sorunlarının tedavisi: Sertleşme zorluğu gibi sorunların tedavisi kısırlığa da çözüm olabiliyor. Genellikle ilaç tedavisi ve Psikoloji yardım yoluyla yapılıyor.

Hormon tedavisi: Bazı durumlarda kısırlık sebebi hormonlar olabiliyor. Düşük veya yüksek hormon seviyesi ya da vücudun hormonları kullanma şeklinde sorunlar çıkabiliyor. Hormonların tedavisinde de ilaçlar kullanılıyor.

Yardımcı üreme teknolojisi: Sperm yollarının tıkanması, ters boşalma ya da bu tip problemlerde spermin direkt olarak yumurtaya enjekte edilmesiyle hamilelik mümkün. Bunun adını da hepimiz biliyoruz: Tüp bebek.