Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Saç Dökülmesi birçok erkeğin gizli olarak korktuğu ve gerçekleşmemesini umduğu bir şeydir. Her şeyden öte, güzel sağlara sahip olmak gençlik, erkeklik ve cazibe ile ilgilidir. Saç dökülmesi ortaya çıktığında gerçek anlamda sarsıcı olabilir.

Bazı çok yaratıcı fakat gerçekten başarısız karışımlar icat edilmiş ve saç dökülmesini geri döndürme girişiminde bulunulmuştur. Cleopatra, Julius Sezar’ın kelliğini iyileştirme girişiminde at dişi, ayı yağı, yanmış fare ve geyik iliğinden oluşan bir karışım kullandı (işe yaramadı). Kirpi idrarının da faydalı olacağı düşünülüyordu. Mısır’ın sıcak havalarında muhtemelen ortaya çok özel kokular çıkmıştır.

Kellik için hala mevcut bir tedavi yoktur. Bunun yanında, süreci yavaşlatabileceğiniz bazı uygulamalar vardır:

Erkeklere Saç Dökülmesi İçin Verilen İlaçlar

Amerika’da FDA tarafından, erkek kelliğine olumlu etkisi olduğu onaylanan iki ilaç vardır: finasteride ve minoxidil. Bu ilaçlar Türkiye’de de eczanelerde satılmaktadır.

Finasteride (Proscar ve Propecia markalarıyla bilinir), 5-alpha redüktazını bloklayarak, enzimin testosteronu dihidrotestosterona (DHT) dönüştürmesini engelleyen bir 5-alpha redüktaz inhibitörüdür. DHT erkek tipi kelliğin sebebidir. Aslında doktorlar tarafından, prostat hiperlesisini (Prostat Büyümesi) yavaşlatması amacıyla yazılan ilacın, saç dökülmesini durdurduğu ve kelleşme sürecini geriye döndürdüğü anlaşıldı.

Finasteride etkisini üç ay içinde gösteriyor ve ilaç bırakıldıktan bir yıldan sonra kellik yeniden ortaya çıkıyor. Yan etkiler çok sık gözlenmemekle birlikte cinsel güçsüzlük, libido azalması, boşalma sorunları, göğüs hassasiyeti ve büyümesi, aşırı hassas tepkiler gösterme ve dudak kuruluğu ile ciltte kızarıklıklar olarak ortaya çıkıyor.

Hamile kadınların finasteride ilacına kesinlikle dokunmamaları gerekiyor. İlaç sperme de geçtiği için, kullanımı sırasında oluşacak sorunlu gebeliklerin önlenmesi için mutlaka kondom kullanmak gerekiyor.

Erkekde saç dökülmesi

Erkekde saç dökülmesi

Yapılan araştırmalara göre Minoxidil (Rogaine) başının üst kısmında kellik olan erkeklerin %50’sinde etkili olmaktadır. %40’ında fazla bir farklılık rastlanmazken, %10’u hiç bir etkisi olmadığını söylemektedir. Saçın teli sayısında artış ilaç yaklaşık 12 hafta kadar kullanımından sonra gerçekleşiyor. Dermatoloji uzmanlarına göre minimum 6 ay kullanılması gerekiyor. Krem, köpük ya da likit olarak günde iki kez uygulanıyor ve kullanıldığı süre boyunca saç büyümesini arttırıyor. Minoxidil aslında Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılmaktadır. Yan etkiler çok sık gözlenmemekle birlikte Rogaine kalp problemleri, ani kilo alımı, göğüs ağrıları, bayılma ve hızlı kalp atışı olan hastalar tarafından kullanılmamalıdır. Minoxidil ayrıca kadınlar için de FDA tarafından onaylanmış tek ilaçtır.

Erkeklerde Saç Dökülmesi İçin Cerrahi Müdahele

Erkeklerde saç dökülmesini tedavi etmek için birkaç seçenek vardır:

Saç ekimi, saç derisinin yanlarından ya da arka tarafından alınan küçük saç köklerinin kel olan bölgelere yerleştirilmesi şeklinde yapılır. Operasyon yıllar geçtikçe gelişmiştir fakat olumlu etkilerini göstermesi için hala birkaç aya ihtiyaç duymaktadır.

Doku genişlemesi operasyonu için, saç derisinde yoğun saç olan bölgelerin arasına küçük balonlar yerleştirilir ve aylar geçtikçe şişirilir. Bu operasyon kapsamında, saçların yoğun olduğu bölgeler üçte bir oranında genişletilir ve bir zaman sonra cerrahi müdahale ile kel olan bölgeler alınıp, yan taraftaki saçlı bölgeler kafanın üst kısmına doğru çekilir.

Erkeklerde saç dökülmesi için saç derisi azaltma operasyonunda saç derisinin gevşek kısımları cerrahi müdahale ile alınır ve yanları saçlı bölgeler yukarıya çekilir. Bazı durumlarda alın bölgesindeki cilt de kaldırıldığı için ekstra bir fayda olarak kırışıklıkları da azaltabilir. Saç dökülmesi için kalıcı çözüm ne yazık ki yoktur.

Saç dökülmesi tedavisi ile ilgili bazı konular: