Erkeklerde libido arttırmanın formülü

Libido genellikle cinsel istek ve arzular için kullanılan bir sözcük. Ancak tam olarak istenilen anlamı karşılayamıyor. Her şeyden önce libido, bir insanı tıpkı açlık, susuzluk hissi gibi harekete geçiren bir tür dürtü. Libidonun olmadığı yerde cinsel ilişki beklemek, tıpkı karnı zaten tok olan bir insana zorla yemek yedirmeye benziyor. Bu nedenle düşük libido cinsel birleşmenin neredeyse imkansız olması anlamına da geliyor. 

Libido seviyesi özellikle erkeklerde kişiden kişiye değişen bir dürtü. Yıllar içinde de azalıyor. Hele bir de Stres, kötü beslenme alışkanlıkları, düzenli spordan uzak bir hayat ve bazı sağlık sorunları da listeye eklenince libidoyu yüksek tutmak neredeyse imkansız oluyor.  Hal böyle olunca dışarıdan ek desteğe ihtiyaç duyuluyor. Bu desteklerin başında da en kolay ulaşabileceğimiz besinler geliyor. Şimdi gelin erkeklerdeki libidonun artmasını sağlayan gıdalara bakalım.

İstiridye

İstiridyenin libidoyu arttırdığını duymayan kalmadı. Çünkü istiridyenin bu mucizevi etkisi yüzyıllardır bilinen bir gerçek. Öyle ki dünyanın en meşhur çapkını Casanova bile her sabah kalktığında 6 – 7 tane istiridye yiyor, gün içinde bu rakamı neredeyse 50’ye ulaştırıyormuş. İstiridyenin libido üzerindeki bu mucizevi etkisinin altında yatan sebep çinko. Çinko testosteron üretiminde kullanılan bir madde. Yüksek testosteron da tabii ki cinsel isteği yani libidoyu arttırıyor. 

Bitter çikolata

Bitter çikolata da en az istiridye kadar meşhur. Nedeniyse çikolatanın ham maddesi olan kakao çekirdeğindeki Serotonin ve feniletilamin. Bu iki hormon beyindeki mutluluk merkezini tetikliyor. Ayrıca yine içeriğindeki magnezyum, fosfor ve kafein de aynı etkiyi yaratıyor. Sonuçta kişi kendini daha iyi ve mutlu hissediyor. Mutlu olan insanın da cinsel isteği artıyor. 

Bitter çikolata içerisindeki maddeler sayesinde insanı mutlu ediyor dedik. Ancak tek etkisi bu değil. Aynı zamanda dolaşım sistemini hızlandırıyor. Sonuçta genital bölge başta olmak üzere tüm vücut daha fazla kanla besleniyor. Sonuç: hem daha fazla cinsel istek duyma hem de tüm vücudun temas halinde daha kolay uyarılması. 

Yumurta

Yumurtanın ne kadar güçlü bir protein kaynağı olduğunu biliyoruz. Ancak tek etkisi vücudumuzun ihtiyacı olan proteini karşılamak değil. Aynı zamanda cinsel fonksiyonların işleyişinde de etkili. Çünkü içeriğinde bol miktarda demir, D, B5 ve B6 vitaminleri var. Bunlar pek çok cinsel sorunun kendiliğinden çözülmesine imkan sağlıyor. Aynı zamanda strese bağlı ereksiyon problemleri, Erken boşalma gibi sorunlara da çare oluyor, hormonsal dengesizliği bitiriyor. 

Muz 

Muz bol miktarda bromelain enzimi içerir. Bu enzim özellikle erkeklerdeki libidoyu arttırmada etkili. Ayrıca yine içeriğindeki B vitamini ve potasyum da testosteron üretimini düzenleyerek cinsel isteğin artmasında rol oynuyor.