Erkeklerde libido arttırıcı yiyecekler

Cinsel yaşam hayatımızın doğal bir parçası. Ama bu cinsel isteğin yani diğer adıyla libidonun her zaman hazır beklediğini göstermez. Libido bazı dış etkenlere bağlı olarak düşer ya da artar. Örneğin erkeklerde libidonun düşmesine neden olan en büyük etkenlerden biri yaşın ilerlemesiyle birlikte düşen hormon seviyeleri. Hormon seviyeleri düşünce cinsel isteksizlik de problem haline geliyor, hatta bazen utandırıcı bile olabiliyor.

Buna çözüm olarak da karşımıza bir sürü libido arttırıcı ürün reklamı çıkıyor. Ama bizden size bir öneri: başınız libidoyla dertteyse böyle ürünlere ihtiyacınız yok. Size gereken tek şey libidoyu arttıran yiyeceklerin neler olduğunu öğrenmek. Ayrıca yiyecek deyip geçmeyin. Libido üzerindeki etkileri şaşırtıcı derecede fazla. Erkeklerde libido arttırıcı yiyeceklere gelin birlikte bakalım.

İstiridye

Deniz ürünlerinin libido üzerindeki etkisi hakkındaki efsaneleri duymuşsunuzdur. Bu efsane gerçek. Özellikle istiridye erkeklerde bir numaralı libido arttırıcı. Çünkü istiridye çok yüksek miktarlarda çinko içeriyor. Çinko ne işe yarıyor? Erkeklerde sperm ve testosteron üretimine katkı sağlıyor. İstiridye aynı zamanda dopamin hormonu içeriyor. Dopamin de afrodizyak olarak ün salmış maddelerden. İstiridyenin erkeklerde libido arttırıcı etkisi en çok çiğ yendiğinde ortaya çıkıyor. Çünkü pişirildiği zaman bazı besinlerini kaybediyor. Yani eğer yiyebiliyorsanız çiğ yemeyi deneyin. 

Avokado

Avokadonun içinde yüksek miktarda folik asit ve B6 vitamini var. Bu maddelerin ikisi de libido arttırıcı etkide. Folik asit vücudunuzun protein üretimini arttırıyor. Bu da daha fazla enerji demek. B6 vitaminiyse erkeklik hormonu olan testosteron seviyesini yükseltiyor. Sonucu biliyorsunuz: cinsel istek geri geliyor. 

Muz ve ananas

Bu iki meyvenin ortak bir özelliği var: bromelayin adlı bir enzim içeriyorlar. Bromelayin erkeklerde hem cinsel isteği geri getiriyor hem de iktidarsızlığın yok olmasına katkı sağlıyor. Üstelik muz B vitamini bakımından da epey zengin.

Fesleğen

Hepimizin bildiği bu güzel kokulu bitkinin vücudumuz için çok fazla faydası var. Kan akışını düzenliyor, doğurganlığı arttırıyor. Tabii bir de afrodizyak etkisi var, yani libidoyu güçlendiriyor.

Kabak çekirdeği

Tıpkı istiridye gibi kabak çekirdeği de çinko bakımından çok zengin. Dolayısıyla testosteron seviyesini yükselterek cinsel isteğinizin artmasını sağlıyor. Ayrıca kabak çekirdeği omega – 3 asitleri bakımından da zengin. Uzmanlar omega – 3 yağ asitlerinin cinsel sağlık üzerinde etkili olduğunu söylüyor.

İncir

İncir, amino asit kaynağı. Amino asit vücudun protein üretmesini sağlıyor. Proteinse libidonun artmasına yardımcı bir madde. Ayrıca uzmanlar incirin içindeki maddelerin erkeklerde cinsel dayanıklılığı da arttırdığına inanıyor.