Erkeklerde Kıskançlığın Nedenleri Nelerdir?

Kıskançlık duyguları ve kıskançlık davranışlarını arasındaki farkı bilmek, partnerinizin kıskançlığının ilişkiniz için zararlı olup olmayacağını belirlemeniz yardımcı olur. Weill-Cornell Tıp Fakültesi Psikiyatride, Psikoloji klinik profesörü ve aynı zamanda yazar olan Dr. Robert Leahy, insanlarda mevcut olabilecek kıskançlık duygularını tanımanın önemli olduğuna ve bu duyguların, hareketlere yansımadığı sürece ilişkiye zarar vermeyeceğine inanır. Kıskançlık, bir erkekte, partnerini kaybetme konusunda bir tehdit hissettiği zaman meydana gelebilir ve bu duygu ilişkide, bir çeşit güvensizlikten kaynaklanıyor olabilir. Sevgi dolu ilişkilerde çiftler birbirine güvenir ve birbirlerine kısıtlama getirmeye çalışmazlar- kıskançlık duygusu bunu yapmayı engeller ve suistimale sebebiyet verebilir.

Suçlamalar

Kıskançlık anksiyete ve korku kaynaklıdır. Bir erkek ilişki içinde kendini zayıf hissediyorsa, incinme ihtimalinden kendini korumak için suçlayıcı bir şekilde hareket etmesi olasıdır. Eğer erkek, karşısındakinin olası hareketleri karşısında güçsüz olduğunu hissediyorsa, kıskançlık duygusu onu asılsız suçlamalar yapmaya teşvik edebilir. Kıskançlık kişinin, ilişkide karşısındakine güvenme konusundaki korkularından dolayı, kendini koruma mekanizması olarak ortaya çıkmış olabilir. Kıskançlık davranışları sergileyen erkekler, kadının, diğer erkekleri etkilemeye ve onları kendine çekmeye çalıştığı konusunda ve diğer erkeklere önem verdiği konusunda asılsız iddiaları ile suçlar, kadını bu konuda sorumlu tutar. Kıskanç erkekler, eşlerinin ilgisinin sürekli onların üzerinde olması yönünde güvence isterler.

Sahiplenmek

Eğer partneriniz size, onun eşyalarından biriymişçesine davranıyorsa, bu davranışı, şiddetlenen kötü muamele için kapasitesi olduğuna dair bir uyarı işareti olabilir. Eşinizin, sizin davranışlarınızı kontrol etmeye çalıştığını gördüğünüz zaman, kişisel özgürlüğünüze saygı duyulması için mücadele vermeniz, ilişki içinde kavga ve çatışmalara yol açabilir. Ancak, sahiplenici davranış aynı zamanda daha tehditkâr davranışlara da yol açabilir. Sahiplenme ile ilgili olarak, partnerinizin sizin nasıl giyinmeniz gerektiğini söylemesi, kimlerle arkadaşlık edeceğinize ve evden ne sıklıkta çıkacağınıza karar vermesi vb. tehlikeli sinyallere dikkat edin.

İzolasyon (Uzaklaştırmak)

Kıskançlık ile hareket eden erkekler, kadının tamamen kendilerinin olmasını isterler, arkadaşlar ve aile de dâhil olmak üzere eşlerini kimseyle paylaşmak istemezler. Eşlerini herkesten uzaklaştırmaya çalışan erkekler, kadının başkaları ile olan ilişkisinin onu kendinden uzaklaştıracağına inanırlar ve bu yüzden başkaları ile özellikle de en çok tehlike oluşturanlarla yani diğer erkeklerle olan iletişimize kurallar koyarlar. Kadını çevreden izole ederek, nerede ve ne zaman başkaları ile sosyalleşebileceğiniz konusunda kurallar koyabilme gücünü devam ettirir. Çünkü kadını çevreden izole eden erkeğin, eşinin diğer erkekler tarafından etkilenmesi ve benzeri hiçbir konuda endişelenmesine gerek yoktur.