Erkeklerde Depresyon Neden Olur ?

Erkekler olarak, genellikle güçlü olmamız gerektiğine ve duygularımızı her zaman kontrol etmemiz gerektiğine inanırız. Umutsuz, çaresiz ya da hayal kırıklığından bunalmış hissettiğimizde, onu reddetmeye ya da çok içerek üzerini kapatarak, umursamazca davranarak, öfkeyi göstererek örtbas etme eğiliminde oluruz. Fakat erkeklerde Depresyon yaygın bir durumdur. İyileşmenin ilk adımı, utanç hissetmek için hiç bir neden olmadığıdır. Daha sonra kendinizle yüzleşebilir ve iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

Erkeklerde Depresyonu Anlamak

Depresyon, duygusal zayıflığın ya da başarısız erkekliğin bir işareti değildir. Eşleri, ortakları, arkadaşları ve ailesinin onlara destek olduğu takdirde, her yaştan ve kökenden milyonlarca erkeğin etkilendiği tedavi edilebilir bir sağlık durumudur. Ayrıca kalp hastalığı ve diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Elbette, hayatta hayal kırıklıkları ve aksiliklere, kayıplara verilen sıradan bir tepki olan ruh halindeki eğimlere karşı zaman zaman kötü hissetmek herkes için normaldir. Ancak, eğer umutsuzluk, hayal kırıklığı yoğunluğu, hayattan zevk alma yeteneğinizi, ailenizi ve çalışma azminizi esir alırsa, depresyondan muzdarip olabilirsiniz.

Ne yazık ki, çoğumuz duygularımızla ilgili konuşmakta zorlandığımız için, erkeklerde depresyon göz ardı edilmektedir. Bunun yerine, genellikle sırt ağrısı, baş ağrısı, uyuma güçlüğü ya da Cinsel sorunlar gibi depresyona eşlik eden fiziksel sorunlar üzerine odaklanmaya eğilimliyiz. Bu durum ciddi sonuçlara yol açabilen tedavi edilmemiş, temeldeki depresyonla sonuçlanabilir. Gerçekte, depresyondan muzdarip erkeklerde intihar olasılığı kadınlara göre dört kat daha fazladır. Hayal kırıklığı hissi intihar duygusuna dönüşmeden önce, depresyon sahibi her erkeğin doktorla görüşmesi önemlidir. Vücudunuz kadar zihninizde neler olduğu ile ilgili doktorla, sevdiğiniz biriyle ya da bir arkadaşla dürüstçe konuşmaya ihtiyacınız var. Bir kez doğru tanı yapıldığında, depresyonu yönetmek ve başarılı bir şekilde tedavi etmek için yapabileceğiniz çok şey vardır.

Depresif erkek

Erkeklerde Depresyonun Belirti ve Bulguları

Erkekler, depresyonu kadınlara göre farklı şekilde geçirirler. Standart depresyon semptomları geliştirebilir, eskiden zevk aldığınız aktivitelere ve arkadaşlarınıza ilginizi kaybederek üzgün ve içine kapanık olabilirsiniz. Ya da sinirli, saldırgan, zorlayıcı bir şekilde çalışma, normalden daha fazla içme ve yüksek riskli aktiviteler gibi şeyler yapabilirsiniz.

Ne yazık ki, erkekler, semptomlarını fark etme konusunda kadınlardan daha az ustadır. Bir erkekte, duygularını reddetme, onları kendinden ve başkalarından saklama ya da başka davranışlarla onları maskelemeyi deneme olasılığı daha yüksektir. Erkeklerde üç yaygın depresyon işareti şunlardır:

Fiziksel acı: Bazen erkeklerde depresyon, sırt ağrısı, sık baş ağrıları, uyku problemleri, cinsel işlev bozuklukları ya da normal tedaviye yanıt vermeyen sindirim hastalıkları gibi fiziksel semptomlar olarak görülmektedir.

Öfke: Bu durum sinirlilik, eleştiriye hassasiyet ya da mizah duygusunun kaybı, tahammülsüzlük ve hatta şiddet şeklinde olabilmektedir. Bazı erkekler, eşleri, çocukları ve diğer sevdiklerine karşı, fiziksel ya da sözle suistimali kontrol etmeyerek zarar vermektedirler.

Umursamaz davranış: Depresyondan muzdarip bir erkek riskli ya da gerçeklerden kaçan davranışlar sergilemeye başlayabilir. Bu durum, tehlikeli sporlar, dikkatsizce araç kullanmak ya da güvenli olmayan cinsel hayatı çekici bulmak anlamına gelebilmektedir. Çok fazla içmeye, madde kullanmaya ya da içgüdüsel olarak kumar oynamaya başlayabilirsiniz.

 

Erkek ve Kadın Depresyonu Arasındaki Farklar

Kadınların Eğilimi:

Erkeklerin Eğilimi:

Kendini suçlamak

Başkalarını suçlamak

Mutsuz, değersiz, ilgisiz hissetmek

Öfkeli, huzursuz ve egosu şişmiş hissetmek

Kaygı ve Korku hissetmek

Şüpheli ve tetikte hissetmek

Her ne pahasına olursa olsun çatışmadan kaçmak

Çatışma yaratmak

Endişeli ve moralsiz hissetmek

Umursamaz ve tedirgin hissetmek

Sınır koymakta zorlanmak

Her durumda kontrol etme ihtiyacı hissetmek

Kendi şüpheleri ve kaygıları ile ilgili konuşmayı kolay bulmak

Kendi şüphe ve kaygılarından bahsetmeyi “zayıflık” görmek

Kendini tedavi etmke için, yiyecekleri, arkadaşları ve “aşkı” kullanmak

Kendini tedavi etmek için, alkolü, seksi, TV’yi ve sporu kullanmak

 

Erkeklerde Depresyonun Tetikleyicileri

Erkeklerde depresyonun tek bir nedeni yoktur. Biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerin hepsi, yaşam tarzı seçimleri, ilişkiler ve başa çıkma becerileri olarak bir parça rol oynar. Stresli hayat ya da sizi faydasız, çaresiz, yalnız, derinden mutsuz ya da stresten bulanmış hissettiren her şey, aynı zamanda erkeklerde depresyonun tetikleyicileridir. Bunlar şunlardır:

 • İş, okul ya da evde yoğun Stres
 • Evlilik ya da ilişki problemleri
 • Önemli hedeflere ulaşamamak
 • Askere giderek işini kaybetmek ya da değiştirmek
 • Süregelen maddi sorunlar
 • Kronik hastalık, yaralanma, sakatlık gibi sağlık problemleri
 • Son zamanlarda sigarayı bırakma
 • Sevdiğiniz birinin ölmesi
 • Çocuklar, eş ya da anne baba bakımı gibi aile sorumlulukları
 • Emeklilik, bağımsızlık kaybı

Erkeklerde Depresyon ve Erektil İşlev Bozukluğu

Ereksiyon ve depresyonİktidarsızlık ya da erektil disfonksiyon(işlev bozukluğu)erkeklerde sadece depresyonun bir nedeni değil, aynı zamanda çoğu antidepresan ilacın bir yan etkisidir. Cinsel işler sorunları olan erkekler, olmayanlara göre iki kat daha fazla depresyona yatkındır.

Depresyon, erektil işlev bozukluğu riskini arttırır.

Çoğu erkek, depresyon nedeniyle tedavi edilebilen bir sorun olmasındansa, erkekliklerinin bir yansıması olduğunu düşündükleri cinsel problemleri kabul etmek konusunda isteksizdirler.

Erkek Depresyonundaki Risk Faktörleri

Herhangi bir erkek depresyondan muzdaripken, bir erkeği hastalığa karşı savunmasız kılan bazı risk faktörleri vardır. Örneğin:

 • Yalnızlık ve sosyal destek eksikliği
 • Stresle etkili mücadele etme yetersizliği
 • Bir madde bağımlılığı ya da alkol öyküsü
 • Erken çocukluk travması ya da taciz
 • Biraz sosyal çıkışlar dışında izolatif yaşlanma

Erkeklerde Depresyonu Tedavi Etme

Depresyondan kendi kendinize kurtulmayı denemeyin. Yardım almak cesaret ister, ancak çoğu depresyonlu erkek, yaşam tarzı değişiklikleri, sosyal destek, terapi, ilaçla tedavi ya da tedavilerin bir kombinasyonu gibi tedavilere iyi yanıt vermektedir.

İlk adım doktorunuzla konuşmaktır. Yaşadığınız fiziksel semptomlar kadar, nasıl hissettiğinizle ilgili olarak açık olun, bu sayede akıl sağlığı uzmanınız doğru bir teşhis koyabilir.

Terapi: Bir yabancıyla konuşurken problemlerinizin “kadınca” ya da terapi ile, bir suçlu statüsü taşıdığınızı hissedebilirsiniz. Ancak eğer terapi size uygunsa, erkeklerde depresyon için son derece etkili bir tedavi olabilir. Bir terapiste açık olmak genellikle en şüpheci erkeklerde bile hızlı bir rahatlama duygusu getirebilir.

İlaç:  Antidepresan ilaçlar, depresyonun bazı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir, fakat problemin altında yatanı tedavi etmez ve nadiren uzun vadeli bir çözümdür. İlaç ayrıca yan etkilere de neden olur. İlaç tedavisi konusunda akıl sağlığı eğitimi almamış bir doktora güvenmeyin ve sosyal destek kadar, daima yaşam tarzınızda sağlıklı değişiklikler yapın.

Erkeklerde Depresyonu Tedavi Etmek İçin Yaşam Tarzında Değişiklikler

Yaşam tarzı değişiklikleri, erkeklerde depresyonu tedavi etmek içni son derece etkili araçlardır. Eğer ayrıca diğer tedavilere ihtiyacınız varsa, yaşam tarzınızdaki değişiklikler, depresyonu yok ortadan kaldırmaya ve geri gelmesini engellemeye yardımcı olabilir.

Düzenli egzersiz: Düzenli egzersiz, erkeklerde depresyonla savaşmak için güçlü bir yoldur. Sadece Serotonin, endorfin ve diğer iyi- hissettiren beyin kimyasalları salgılamak değil, aynı zamanda antidepresanların yaptığı gibi, yeni beyin hücrelerinin ve bağlantılarının gelişmesini tetikler. Ayrıca benlik saygısını arttırır ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olur. En iyi sonuç için, çoğu gün 30 ila 60 dakika hedeflenmelidir.

İyi Yemek: Az miktarda ve iyi dengelenmiş bir öğün, gün içinde sizi enerjik tutmak ve ruh hali dalgalanmalarını azaltmak için yardımcı olacaktır. Sağladıkları hızlı destek için şekerli yiyeceklere dikkat çekiliyor olsa da, kompleks karbonhidratlar daha iyi bir seçimdir. Sizi şeker komasına sokmadan iyi geleceklerdir. B vitamini eksiklikleri, depresyona neden olabilir, bu yüzden bir B kompleks vitamin desteği alın ya da daha fazla narenciye, yeşil yapraklı sebzeleri, fasülye, tavuk ve yumurta yiyin. Somon, ceviz, soya fasülyesi ve keten tohumu gibi omega- 3 yağı bakımından zengin yiyecekler, ayrıca ruh halinize destek verebilmektedir.

Yeterli uyku: Uykunuzu yeterli alamadığınızda, Depresyon Belirtileri kötüleşebilir. Uyku yoksunluğu, öfke, sinirlilik ve huysuzluğu şiddetlendirir. Her gece 7 ila 9 saat arasında uyku hedefleyin.

Stresi azaltmak: Stresi azaltmak ve onu yönetmek için hayatınızda değişiklikler yapın. Çok fazla stres depresyonu şiddetlendirir ve gelecekte depresyon riski yaratır. Gerçekçi hedefler koyun ve daha önce olduğu gibi büyük hedeflerle kendinize yük yüklemektense, başarılabilir işlerin üstesinden gelin. Hayatınızda çok fazla çalışmak ya da desteklenmeyen ilişkiler gibi sizi strese sokan şeyleri anlamaya çalışın ve etkilerini azaltmak ya da onları uzaklaştırmak için bir plan yapın.

Erkekler için Bir Antidepresan Olarak Egzersiz

Egzersiz, antidepresan bir ilaç kadar etkili bir şekilde hafif ve orta dereceli depresyonu tedavi edebilmektedir. Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce, doktorunuza danışın, daha sonra bu tip egzersiz ipuçlarını takip edin:

 • Düzenli ve sık egzersiz yapın. 10 dakikalık bir yürüyüş, 2 saatliğine ruh halinizi iyileştirebilir. Ruh haliniz üzerinde yararlarını sürdürmenin anahtarı düzenli egzersizdir. Bu durum, bir ya da iki kez yapılan kısa bir yürüyüşün, günde bir kez 30 dakika boyunca yapılan yoğun egzersiz gibi, ruh halinizi gün boyunca yüksek tutmayı sağladığı anlamına gelmektedir.
 • En az orta yoğunlukta aktiviteler bulun. Şüphesiz ki, aerobik egzersizler, akıl sağlığına iyi gelmektedir, fakat sonuç almak için her zaman yorularak ter dökmeniz gerekmez. Unutmayın, birkaç dakika hafif aktivite bile, hiç yoktan iyidir.
 • Sürekli ve ritmik egzersizleri seçin. Yürümek, koşmak, yüzmek, bisiklete binmek, kürek çekmek ve yoganın hepsi iyi birer seçenektir.
 • Gevşemeyi arttırmak için bir vücut-zihin elementi ekleyin. Eğer örneğin yürüyorsanız ya da koşuyorsanız, her bir adımda, yüzünüze vuran rüzgara, nefes ritminiz, ayaklarınızın zemine dokunma duygusuna odaklanın. Eğer direnç eğimi varsa, ağırlık kaldırıp indirdiğinizdeki gibi vücudunuzun nasıl hissettiğini not edin ve hareketlerinizle koordineli nefes almaya odaklanın.
 • Sosyal egzersiz yapın. Bir egzersiz grubuna ya da sınıfına katılmak motivasyonunuzu korumanıza ve eğlenceli sosyal bir aktivite ile egzersiz yapmanıza yardımcı olabilir. Bir koşu kulübune katılmayı ya da bir spor salonunda bisiklet sınıfına dahil olmayı deneyin. Eğer sağlıklı bir rekabet isterseniz, tenis partnerleri arayın, bir futbol ligine, voleybol takımına  katılın ya da bilgisayar basketbol oyunu oynayın. Ya da bir çalışma arkadaşı bulun ve daha sonra birer içki için ve birlikte maç izleyin.

Erkeklerde Depresyonu Tedavi Etmek İçin Sosyal Destek

Güçlü sosyal bağlantılar, depresyon nöbetlerini tetikleyebilen ya da yoğunlaştırabilen izolasyonu azaltır.

Ailenizin ve arkadaşlarınızın size yardım etmesine izin verin. Yardım ve destek kabul etmek, bir zayıflık işareti değildir. Bu zor zamanlar boyunca yakın ilişkilerden yardım almak önemlidir. Hoşlanmasanız bile, sosyal aktivitelerin bir parçası olun. Depresyondayken, bir kabuk içine çekilmek daha rahat hissettirir. Fakat diğer insanlarla bir arada olmak, sizi daha az depresif hissettirecektir.

Sosyal ağ ve depresyon

Erkeklerde Depresyonu Yenmek İçin Sosyal Bir Ağ İnşa Etmek

Yalnızlığa çekilmekten daha çok, erkekler gerçekten yüz yüze iletişim kurabilecekleri insanlar bulmaya ihtiyaç duyar. Bu durum, barda yanınızda oturan adamla sporla ilgili sohbet etmek ya da bir iş arkadaşınızla ticari şakalar yapmak anlamına gelmez. Bu, duygularınızı paylaştığınızda rahat hissedeceğiniz biri, sizi yargılamadan dinleyecek biri ya da ne düşünmeniz ve hissetmeniz gerektiğini anlatabilecek birini bulmak anlamına gelmektedir.

Birçok erkek için özellikle depresyondan muzdarip olunduğunda, başkalarına ulaşmak zorlu görünebilir. Yakın ilişkiler tek gecelik olmaz, fakat başkalarıyla ilişki kurmanıza yardımcı olan ve sağlam bir destek ağı oluşturan adımlar vardır:

 • Depresyon için bir destek grubuna katılın. Aynı sorunla yüzleşen diğerleriyle birlikte olmak, izolasyon hissinizi azaltmaya ve hissetmiş olabileceğiniz damgalanma hissini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca deneyimleri paylaşmak ilham verici de olabilmektedir.
 • Gönüllü olma, sosyal ağınızı oluştururken, aynı zamanda başkalarına yardım etmenin iyi bir yoludur.
 • Aynı hobilere sahip yeni insanlarla tanışmak, ortak bir sınıf aracılığıyla, bir kulübe katılarak, düzenli olarak buluşan özel bir hobi grubuna dahil olarak.
 • Bir köpeği gezdirin. Sizin için iyi bir egzersiz ve insanlarla tanışmanız mükemmel bir yoludur. Eğer bir köpeğiniz yoksa, ödünç almak için bir arkadaşınıza ya da komşunuza sorun.
 • Birini maça, filme ya da konsere davet edin. Sizin gibi, yeni arkadaşlar edinmek ve dışarı çıkmak konusunda garip hisseden bolca insan vardır. Buzları kıran kişi siz olun.
 • Eski bir dostu arayın ya da mail atın. Eskiden sizin için öenmli olan biriyle ilişkiniz bitmiş olsa bile, iletişim kurmak için yeniden çaba gösterin.
 • Bir danışman, yaşam koçu ya da din adamına inanın.
 • İyi bir dinleyici olun. Biriyle sağlam bir dostluk kurmak için, nasıl dinlenmek ve desteklenmek istiyorsanız, siz de onları destekleyin ve dinleyin.

 

Erkeklerde Depresyonla Mücadele Etme Tipleri

Olumsuz düşüncelere meydan okuma. Sahip olduğun her negatif düşünceyi ve onu tetikleyen her şeyi not et. Her negatif düşünce için,  pozitif bir şeyler yaz. Örneğin, “ Patronum benden nefret ediyor. Bana tamamlamam için bu zor raporları verdi” düşüncesinin yerine, “ Patronum bana, çok sorumluluk verecek kadar güveniyor olmalı” gibi.

Önemli kararları erteleyin. Eğer mümkünse, depresyondan kurtulmadan önce hayat değiştiren kararlar almaktan kaçının. Depresyondan muzdaripken, bir erkek için objektif olmak çok zordur. Fikrine güvenebileceğiniz biriyle taşınmak, boşanmak gibi potansiyel değişiklikleri tartışın.

Ruh halinizin anında değişmesini beklemeyin. İyi hissetmek zaman alır. Her gün bir miktar daha iyi hissederek başlayacaksınız. Depresyonu tedavi olan çoğu erkek, ruh halindeki gelişmelerden önce, uyku düzeni ve beslenme üzerindeki gelişmeleri fark eder.

Depresyonu Olan bir Erkeğe Yakını ya da Sevdiği Birinin Yardım Etmesi

Genellikle bir eş, partner ya da diğer aile üyesi, erkekteki depresyon belirtilerini fark eder. Bir erkek depresyonda olduğundan şüphelense bile, kendi kendine mücadele etmekten aciz olduğundan dolayı utanabilir ve sadece sevdiği biri tarafından baskılanırsa, yardım ister.

Bir Erkekle Depresyonla İlgili Konuşmak

İlk adım depresyonun erkekte sık görüldüğünü ve erkekliği ile ilgili negatif bir yansıma olmadığını bilmesine izin vermektir. Çoğu erkek umursamaz davranış ve öfke dışında, tipik depresyon belirtileri göstermez, bu yüzden “depresyon” kelimesini kullanmasından kaçınmasını ve davranışını “stresli” ya da “aşırı yorgun” olarak tarif etmesini isteyebilirsiniz. Bu onun açılmasına yardım edebilir.

 • Eleştirel olmadan, davranışının nasıl değiştiğini vurgulayın. Örneğin, “çalışmadan önce daima mide ağrısı çekiyormuşsun gibi görünüyorsun” ya da “ aylardır badminton oynamadın” gibi.
 • Bir uzmanla genel bir check-up önerin. İlk başta bir akıl sağlığı uzmanındansa aile doktoruna görünmeye daha az dirençli olabilir. Düzenli bir Doktor, depresyonun tıbbi nedenlerini ortaya çıkarabilir ve sonra ilaç ya da terapi için akıl sağlığı konusunda eğitimi olan birine yönlendirebilir.
 • Bir akıl sağlığı uzmanı bulmayı ve ilk ziyaretinde birlikte gitmeyi önerin. Bazı erkekler, duyguları hakkında bir yabancıyla konuşmaya karşı dirençlidir, bu yüzden yardım görmesi için engelleri kaldırmaya çalışın.
 • Tartışmak için bir belirti listesi yapması konusunda onu cesaretlendirin. Fiziksel rahatsızlıkları kadar, duygularına da odaklanmasına ve alkol ya da madde kullanımı konusunda dürüst olmasına yardım edin.

Depresyonu Olan Bir Erkeğe Nasıl Destek Olunur?

Depresyonlu bir erkeğe destek olmak, anlayış, sabır, sevgi ve cesaret gerektirir.

 • Konuşma esnasında onu devreye sokun ve dikkatlice dinleyin. Açıkladığı duyguları kötülemeyin, fakat gerçekler üzerinden vurgu yapın ve umut verin.
 • İntihar hakkında açıklamaları göz ardı etmeyin.
 • Onu yürüyüşlere, filmlere, gezilere ve diğer aktivitelere davet edin. Davetiniz reddedilirse, biraz ısrarcı olun.
 • Hobiler, sporlar ya da kültürel aktiviteler gibi bir zamanlar ona keyif veren aktivitelerin parçası olması için cesaretlendirin, fakat çok kısa sürede çok fazla üsteleyerek zorlamayın. Çeşitlilik ve ortaklıklara ihtiyacı var, fakat çok fazla ısrar yetersizlik duygularını arttırabilir.
 • Duygularının yalan olduğu gibi şeylerle suçlamayın, ya da “kendine gelmesini” beklemeyin. Bunun yerine, zamanla ve yardımla daha iyi olacağı konusunda güvence verin.
 • İlaç alıp almadığı ya da terapi seanslarına katılıp katılmadığını takip etmek gerekebilir. Eğer antidepresan verilmişse, alkol kullanımıyla ilgili talimatları izlemesi için onu cesaretlendirin.
 • Unutmayın, başkasının depresyonunu “düzeltemezsiniz”. Sevdiğiniz birinin depresyonundan ya da onun mutluluğundan sorumlu olmadığınız için suçlanmayın. Sonuçta, iyileşmek onun ellerinde.