Erkeklerde cinsel istek nasıl geri gelir?

Cinsellik hayatın tüm aşamasında rol oynuyor. Ruh haline, uykuya, kişisel ilişkilere, günlük aktivitelere yansıyor. Yolunda gitmeyen cinsel yaşam tüm hayatı felç edebilir. Konu cinsellik olunca erkekler yolunda gitmeyen durumlardan bahsetmeyi hiç sevmiyor. Ancak cinsel istek azlığı ilişkilere düşündüğünüzden çok daha fazla zarar veriyor. 

Erkeklerde cinsel isteğin azalması kadınlardaki kadar yaygın değil. Ama erkekler cinsel istek azlığı yaşadıkları zaman daha endişeliler. Libido düşüklüğü erkeği korkutuyor, utandırıyor. Kadınlar bunu bazen hiç dert etmezken erkekler hayatlarının her aşamasına yansıtıyor. Örneğin bir araştırmaya göre cinsel istek azlığı çeken erkeklerden sadece %23’ü kendini mutlu sayıyor.  

Tüm bunlar sizi korkutmasın. Cinsel istek azlığı yüzünden karalar bağlamayın. Çünkü çaresi var.

Cinsel isteği geri getirmek için öneriler 

Şimdi size cinsel isteğinizi geri getirmek için birkaç tavsiyemiz olacak. Unutmayın: cinsel isteğin geri gelmesi sık seks yapmak istemenizle ölçülmüyor. Az da olsa canınızın istemesi sorunun düzeldiğine işaret. Farkında olmadığınız ayrıntıları keşfetmek libido yükseltmenin anahtarı. Bakalım o ayrıntılar neymiş: 

Hareketli olun. Cinsel isteksizliğin nedeni tembelliğiniz olabilir. Spor yapın, yürüyüşe gidin, atlayın, zıplayın. Hatta eşinizden size katılmasını isteyebilirsiniz. Birlikten kuvvet doğar. Düzenli egzersiz sizi canlandıracak, üzerinizdeki ölü toprağını atmaya yardım edecek.

Gerçekçi beklentileriniz olsun. Her seferinde kendinizden muhteşem bir seks performansı beklemeyin. Araştırmalara göre bir kişi cinsel hayatının sadece %40 – %50’sinde tam anlamıyla doyuma ulaşıyor. Bir türlü olmuyorsa canınızı sıkmak yerine gülüp geçerseniz eşinize de olumsuz elektrik yansıtmamış olursunuz. 

Hayal gücünüzü kullanın. Terapistlerin cinsel istek azlığına önerdiği çözümlerden biri fantezileri canlı tutmak. Hayallerinize eşinizi de katabilirsiniz; birlikte düşünmek daha iyi hissettirir. Nasıl olacak demeyin; utanılacak bir şey yok. 

Planlı olmak işe yarar. Evet, seks doğaçlama gelişmeli, bir anda olmalı, heyecan uyandırmalı. Bunlar kulağa harika geliyor. Ama gerçek hayat pek de renkli değil. İş, güç, çocuklar derken hiçbir şeye zaman kalmıyor. O zaman da kendiliğinden gelişen seks anları yakalamak zorlaşıyor. Eşinize sürprizler yaparak bu durumu olumluya çevirin. Onu hesapta olmayan bir akşam yemeğine çıkarın. Bebeğe bakacak birini bulun. Bütün gece baş başa kalmanızı sağlayın. 

Tüm bedene odaklanın. Erkekler genellikle seks sırasında sadece cinsel bölgeye odaklanır. Bu yargıyı yıkın. Hem kendi vücudunuzu hem de eşinizinkini sekse katın. Bunun hoşunuza gittiğini göreceksiniz. Üstelik sadece dokunmak ve sarılmak bile tahmin etmediğiniz etkiler yaratabilir.

Konuşun. Cinsel isteğinizin artması için isteklerinizi konuşmaktan çekinmeyin. Cinsel isteğiniz azaldıkça eşinizle aranıza zamanla duvar örülmeye mi başladı? Böyle devam ederseniz aranızdaki duvar büyüyecek. Rahat olun. Eşinizle hem isteklerinizi paylaşın, hem de cinsellik hakkında konuşun. Siz rahat konuşmaya alıştıkça cinsel isteğiniz de artmaya başlayacak.

Toplanın. Eşinizle birlikte arkadaşlarınızla buluşun. Ne işe yarayacak demeyin. Yıllardır birliktesiniz. Onu sürekli evde görüyorsunuz.  Aşkı canlandırmanın vakti geldi. Eşinizi topluluk içinde görünce ışığını yeniden keşfedeceksiniz. Tıpkı eski günlerdeki gibi. Bunu yapmak birbirinize aşık olduğunuz o gençlik günlerinizi hatırlamanıza yardım edecek. 

Uzmanlara danışın. Şimdiye kadar kendinizde yapabileceğiniz küçük değişimlerden bahsettik ama yine de cinsel istek azlığı yaşıyor olabilirsiniz. O zaman bir doktora görünmek en sağlıklısı. Erkekler genellikle doktora gitmek konusunda fazla çekingen davranıyor. Şimdi tabuları yıkma zamanı. Bırakın hayatınız yeniden güzelleşsin. 

Gerekirse profesyonel yardım almayı, ürolog doktora danışmayı düşünebilirsiniz. Kendi kendinize yapacağınız değişikliklerin yanında doktorunuzun verdiği ilaçlar ve önerilerle kötü süreci çok daha hızlı aşabilirsiniz.