Erkeklerde Aşırı Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Aşırı ve/veya hızlı saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Birçok insan önemli bir ameliyat ya da hastalıktan sonraki birkaç haftada belirgin bir Saç Dökülmesi yaşar. Saç dökülmesi aşırı miktarda gerçekleşse de, bu durum belirli bir olaya verilen tepkiden öte bir şey değildir ve saçlar belirli bir süre sonra normale dönerler.

İlaçlar aşırı saç dökülmesine neden olabilirler. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi rejimleri ve bazı kan sulandırıcıların bunu gerçekleştirdiği bilinmektedir. İlaçlar bırakıldığında saçlar genellikle eski haline dönerler. Bazı antidepresanlar saç dökülmesine neden olabileceği gibi, aşırı A Vitamini alımı da buna neden olabilir.

Aşırı saç dökülmesi

Aşırı saç dökülmesi

 

Aşırı saç dökülmesinin diğer fiziksel nedenleri de hormonal dengesizlikler, tiroidin az ya da çok çalışması ve mantar enfeksiyonlarıdır.

Aşırı saç dökülmesinin altında yatan neden, diyabet ya da lupus gibi farklı bir problem de olabilir. Ani ya da aşırı saç dökülmesinin nedenini kolayca belirlemek her zaman mümkün olmadığı için, bu konuda sağlık danışmanına başvurmak gereklidir.