Erkekler Kemik Erimesi Taraması Yaptırmalıdır

Kemik erimesi (osteoporoz) kadınlarda daha çok görülen bir hastalıktır. O yüzden 65 yaş üzerindeki bütün kadınların kemik taraması yaptırmaları gerektiği açıklanmaktadır. Yapılan araştırmalar elli yaş üzeri 3 kadından birinde kemik erimesi vakası görülürken bu durum erkeklerde ise her beş erkekten birinin hayatının bir döneminde kırık yaşayabileceğini açıklıyor. Kemik erimesi (osteoporoz) genellikle kadınlarda görülen bir hastalık olduğu ve düzenli olarak kemik taraması yaptırmaları gerektiği belirtilmektedir. Ancak buna rağmen uzmanlar erkeklerinde kemik taraması yaptırması gerektiğin savunmaktalar. Kemik erimesi daha çok 65 yaş üzerinde erkeklerde görülen bir hastalıktır. Onun için erkeklerinde 80 yaş civarında rutin kemik taraması yaptırmaları gerektiği açıklanmaktadır. 65 yaş üzerindeki erkeklerde kemik erime riskini tahmin etmek için bilgisayar programı kullanılarak yapılan araştırmada, bu erkeklerde kemik erimesi kırığı ile birliktelik gösteren düşük verimliliği de hesapladılar.

Kemik erimesinin en iyi tedavisinin yeterli D vitamini alarak korunmaktır. 80 yaşın üzerindeki erkekler teste sokularak kırık hikâyeleri araştırılabilir.

  • Düzenli alkol alıyor musunuz?
  • Günde bir paket sigara içiyor musunuz?
  • Hiç boy kaybınız oldu mu?
  • Sık sık ishal oluyor musunuz?
  • Ereksiyon güçlüğü çekiyor musunuz?
  • Cinsel istek azlığı yaşıyor musunuz?
  • Testosteron seviyeniz düşük mü?

Bu sorulardan birine evet cevabını verilmesi durumunda hemen bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Hekimin önerileri doğrultusunda en kısa zamanda kemik taraması yaptırması gerekmektedir. Bu hastalığın kesinlikle ciddiye alınıp uzman doktorlardan yardım alınması gerekmektedir. Belli bir yaşın üzerindeki herkeste kalça kırığına, bacak kırığına ve kol kırıklarına rastlanabilmektedir. Bu tür can sıkıcı vakalarla baş edebilmek için nedeninin araştırılması ve tedavi yollarının aranması gerekmektedir

Erkeklerde kemik erimesinin en büyük nedenlerinden biri de Obezite hastalığıdır. Obezite olan erkeklerde kemikler yağlanarak, kemik içlerine yağlar gizlenmektedir. Bunun neticesinde de yağlanan kemiklerin dayanıklılıkları azalmaktadır. Bu durumda da kemik erimesi meydana çıkmaktadır. Bu sıkıntıdan kurtulmanın en iyi yolu işi sıkı tutarak en başlangıçtan başlamaktır. İlk önce obezitenin durdurulması gerekmekte olup, daha sonra kemik taraması ile teşhisin konulması gerekmektedir. Teşhis ve tanı konulduktan sonra ilaç tedavisine başlanmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis çok önemlidir. Tedavi sürecinin kısalmasına ve hastanın bu hastalıktan en kısa sürede kurtulmasına katkıda bulunmaktadır.

Kemik taraması genellikle Dual enerji x-ray absorpsiyometrisi adlı bir teknoloji ile yapılmaktadır. Bu tarama esnasında hasta özel bir masa üzerine uzanır. Bu yöntem kemik taraması yapan sistemlerin içinde en uygun olanıdır. Bu sistemde kullanılan radyasyon miktarı çok düşüktür. Test ağrısız ve son derece güvensizdir.

Kalçadan ve bazen de omurgadan yapılan ölçümler başka bölgelerden de yapılabilir. Yapılan bu testlerin sonucunda kemik erimesi teşhisi konulmuşsa bu kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Kedinizi ne kadar iyi hissediyorsanız hissedin, bu duruma kesinlikle aldanmamalısınız. Çünkü bazı kırıklar ağrısız ve sessiz bir şekilde oluşabilmektedir. Bir insanın kemik taraması yaptırması için ille de kemik erimesi teşhisinin konması gerekmez. 65 yaşın üzerindeki erkek ve bayanların rutin aralıklarla kemik taraması yaptırması gerekmektedir. Özellikle erkeklerde eğer kemiklerin ince olduğu söylendiyse, kemiklerin yapısının ne durumda olduğunu öğrenmek açısından kemik taraması yaptırılmalıdır.

Sonuç olarak kadınlarda daha çok görülen kemik erimesi, çeşitli nedenlerden dolayı erkeklerde de kadınlarda görüldüğü kadar sık olmasa da görülmektedir. Belli bir kemik erimesi şüphesi olan erkeklerin bir an önce kemik taraması yaptırması gerekmektedir. Eğer herhangi belirti ya da şüphe yoksa bile,  belli bir yaştan sonra rutin bir kemik taramasına tabi tutulması gerekmektedir.