Erkekler geç ergenlikle nasıl baş etmeli?

Diğerlerinin boyları uzuyor, sakalları çıkmaya başlıyor, sesleri kalınlaşıyor ve sizde hiçbir belirti yok mu? Ve muhtemelen bu yazıyı okuyorsanız ergenliğe girememiş olmayı kafanıza takıyorsunuz. Ama kendinizi üzmeye gerek yok, ergenlik eninde sonunda yaşayacağınız bir süreç. Ergenliğe geç yaşta giren erkeklerde genellikle hiçbir sağlık problemi olmaz. Bunun nedenlerinden biri genetik olabilir. Annenize ya da babanıza ergenliğe kaç yaşında girdiğini sorabilirsiniz. Böylece kendi ergenlik yaşınız hakkında da bir fikir edinirsiniz. Ayrıca unutmayın, siz Stres yapıyorsunuz ama aslında ergenliğin gecikmesinin kanıtı 14 yaşına gelip de hiçbir belirti göstermemek. Normalde erkeklerin ergenliğe girme yaşı 9 – 14 arası. Genellikle de 12 yaşında çoğu erkek ergenliğe giriyor. Ama sınır 14: yani 14 yaşında hala hiçbir belirti göstermiyorsanız bir doktora görünebilirsiniz. 

Ergenliğe girmediğinizi düşünürken aslında birçok ergenlik belirtisini yaşıyor olabilirsiniz. Örneğin sesiniz yavaş yavaş değişmeye başladıysa, koltuk altınızda tüyler çıkmaya başladıysa, boyunuz da hafiften uzuyorsa ergenliğiniz başlıyor demektir. Yani ergenliğin tek belirtisi penis ve testislerdeki değişimler değil. Ayrıca iyi de bir haberimiz var. Diğer arkadaşlarınızın büyümesi durduğu zaman sizinki hala devam ediyor olacak. Kısacası şimdi onlardan daha kısa boylu ya da daha çelimsiz görünebilirsiniz ama yetişkinlikte durumlar tersine dönebilir.

Diğer erkeklere nasıl ayak uyduracağım?

Henüz ergenliğe girmediyseniz bunu kafanıza takmayın. Kendinizi diğer erkeklerle kıyaslamayı da bırakın. Onun yerine:

İyi yanlarının farkına varın. Henüz ergenliğe girmemiş olmanın eksilerini değil artılarını görmeye çalışın. Örneğin tıraş olmak zorunda değilsiniz, sık sık terlemeyeceksiniz de. Ayrıca ergenliğe girmemiş olmak dünyanın sonu değil. Kişiliğiniz ergenlikten bağımsız bir şey. Kişiliğinizdeki iyi özellikleri ön plana çıkarın. Böylece çevrenizle uyum içinde yaşayabilirsiniz.

Eğlenin. Ergenliğe giremedim diyerek karalar bağlamak yerine sevdiğiniz ve eğlendiğiniz şeylere zaman ayırın. Böylece kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Ayrıca hatırlatalım, hobi edinmek ya da hobilerinize zaman ayırmak için ergenliğe girmenize ya da kaslı bir vücuda sahip olmanıza gerek yok. Şarkı söyleyin, resim yapın, spor yapın, tiyatro kursuna gidin. Kısacası sizi ne eğlendiriyorsa ona zaman ayırın ve kendinizi geliştirin. 

Spor yapın. Spor denince de aklınıza geç ergenliğin eksileri gelebilir. Diğerlerinden daha zayıfım, daha kısayım, kaslarım yok gibi düşüncelerle kendinizi engellemeyin. Antrenörünüze ya da beden eğitimi öğretmeninize danışın. Size kaslarınızı geliştirmek ve boyunuzu uzatmak için egzersiz önerisinde bulunmasını isteyin. Bir de şimdi söyleyeceğimiz ipuçlarını dikkate alın:

Öncelikle fit olmalısınız ve kaslarınızı geliştirmelisiniz. Örneğin fazla kiloluysanız ya da spor yaparken hemen nefes nefese kalıyorsanız emin olun bu geç ergenlikten daha önemli bir problem. Fit olmanız ve kas yapmanız kendinizi diğer erkeklerin içinde daha iyi ve güvenli hissetmenize yardım eder. Egzersizin yanı sıra düzenli ve sağlıklı beslendiğinize bir de bol bol su içtiğinize emin olun. Ayrıca da kolay yorulmamak için uykunuzu iyi almalısınız. Bu sporda da daha dayanıklı olmanızı sağlar.

Vücudunuzu geliştirdikten sonra becerilerinizi de geliştirmeye çalışmalısınız. Ergenliğe geç yaşta girecek olmanız beceriksiz olduğunuz anlamına gelmez. Üstelik de bir takım sporunda yer alıyorsanız emin olun antrenörünüz daha kısa ve dolayısıyla daha hızlı olanları sever. Vücudunuzu en iyi şekilde nasıl kullanacağınıza, nasıl daha hızlı oynayacağınıza ve o sporu en iyi şekilde nasıl yapacağınıza odaklanın. 

14 yaşına gelip hala hiçbir ergenlik belirtisi göstermiyorsanız bir doktora görünmelisiniz.