Ergokalsiferol ve siklobenzaprin birlikte alınabilir mi?

Ergokalsiferol (D-2 vitamini) ve siklobenzaprinin (reçete ile satılan bir çeşit kas gevşetici) birlikte tüketilmesi genellikle güvenlidir. Ergokalsiferol ile siklobenzaprin arasında bilinen herhangi bir etkileşim yoktur. Ayrıca D vitamininin kronik Kas ağrılarına iyi geldiği de bilinmektedir. Ancak siklobenzaprin içerikli bir ilaç kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu D-2 vitamini dahil tükettiğiniz vitamin ve mineral takviyeleri konusunda bilgilendirmeniz sağlığınız için faydalı olacaktır.

D-2 vitamini hakkında bilinmesi gerekenler

D-2 vitamini genellikle bitkilerde bulunan bir D vitamini çeşidi. D vitamini kemik sağlığının korunmasını sağlamanın yanısıra bazı kanser çeşitleri, bağışıklık sistemi bozuklukları ve Yüksek tansiyon gibi birçok hastalığın önlenmesinde de önemli bir rol oynar.  Tavsiye edilen günlük D vitamini miktarı 600 IU’dur ancak bu miktarın 71 yaşının üzerindeki bireyler için 800 IU olduğu unutulmamalıdır.

Siklobenzaprin hakkında bilinmesi gerekenler

Siklobenzaprin, kas ağrılarında ve sakatlıklarında doktorunuz tarafından reçetenize dahil edilebilecek bir kas gevşetici. Bu ilacın uyuklama, tepki vermede gecikme ve zihinsel işlevlerde yavaşlama gibi birçok yan etkisi bulunur. Bu yüzden siklobenzaprin aldıktan sonra özellikle araba kullanırken oldukça dikkatli olmanız gereklidir. Siklobenzaprinin, MAO inhibitörleriyle birlikte kullanılması da oldukça tehlikelidir. Ayrıca alkol, ağrı kesiciler, alerji ile soğuk algınlığı ilaçları ve uyku hapları gibi ilaçların da siklobenzaprin ile birlikte tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Siklobenzaprin reçeteli veya reçetesiz birçok ilaç ile etkileşime girebilir. Bu yüzden siklobenzaprin içeren bir ilaç kullanmaya başlamadan önce doktorunuza kullandığınız bütün ilaçların ve vitamin takviyelerinin tam bir listesini vermeniz sağlığınız açısından doğru bir karar olacaktır. 

D vitamini ve kas ağrıları

Eğer kas ağrılarınızın tedavisinde siklobenzaprin kullanıyorsanız D vitamini takviyeleri tedaviniz için oldukça uygun bir destek olacaktır.  “Ağrı Kesiciler” dergisinde 2008 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre kronik kas ağrılarına sahip hastaların çoğunun kanındaki D vitamini seviyesi düşükmüş. Uzmanlar D vitamini eksikliğinin kas ağrılarına yol açabileceğini ve D vitamini takviyelerinin de bu ağrıların önlenmesine yardımcı olabileceğini belirtmekte. D vitamini eksikliği oldukça yaygın görülen bir durum. Bu nedenle D vitamini takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla görüşmeniz ve bir kan tahlili yaptırmanız sağlığınızı korumanız açısından önemli.

Dikkate alınması gerekenler

Doktorunuz tavsiye etmedikçe yüksek dozlarda D vitamini tüketmeyin. Çünkü yüksek miktarda D vitamini vücutta birikerek toksik etkilere yol açabilir. ABD İlaç Enstitüsü günlük D vitamini tüketimi için 4,000 uluslararası birimi üst limit olarak belirlemiştir. Bu limit 9 yaşından küçük çocuklar için günlük 3,000 uluslararası birimdir. Tavsiye edilen günlük miktarlarda tüketildiğinde D vitamini oldukça faydalı ve güvenlidir. Eğer D vitaminini takviyeler yoluyla almak istemiyorsanız vitamin bakımından zenginleştirilmiş süt, somon balığı, ton balığı ve uskumru balığı tüketerek ve mümkün olduğunca çok güneş ışığına maruz kalarak ihtiyacınız olan D vitaminini temin edebilirsiniz.