Ergenlikteki gençler neden geceleri uyumaz?

Gelişimin formülü dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve yeterli uyku. İster çocuklukta isterse de ergenlikte olsun bu böyle. Üstelik bu iki dönemde hayatın başka hiçbir çağında olmadığı kadar da önemli. Çünkü bu yıllar fiziksel büyüme ve aktivitenin tavan yaptığı yıllar. Bu nedenle tüm bu saydığımız etkenlere dikkat etmek şart.

Ergenlik döneminde vücut adeta form değiştiriyor. Kızlarda göğüsler büyüyor, boy uzuyor, kilo alınıyor, vücut şekilleniyor, genital bölgede tüylenme oluyor, rahim ve yumurtalıklar aktifleşip regl kanamaları başlıyor. Erkeklerdeyse boy uzuyor, tüm vücutta ve yüzde tüylenme artıyor, testisler aktifleşiyor, ses kalınlaşıyor ve kas oranı artıyor. Bu gelişmelerin listesi bile uzun, bir de bu aşamalardan geçerken vücudun harcadığı enerjiyi düşünün. İşte şimdi demek istediğimizi anlamışsınızdır. Bu dönemde yeterince uyumak ve gerekli enerjiyi depolamak hayati önemde. Ancak ne yazık ki konunun ciddiyeti hiç dikkate alınmıyor. Sabaha kadar internette sörf yapmak çok daha ilgi çekici oluyor.

Uykusuzluğun ergenler üzerindeki etkileri neler?

Ergenlik sırasında gençlerin biyolojik saati adeta tersine çalışmaya başlıyor. Gündüzleri uyku diye yalvaran vücut geceleri bir türlü uykuya dalamıyor. Bu da okul, sosyal ve aile yaşantısına eksi haneden yazılıyor. Uykusuz kalan genç gün boyu konsantrasyon sorunları çekiyor, sinirli oluyor.  Hal böyle olunca bu işi bir düzene koymak şart oluyor.

Ergenlik çağındaki bir gencin günde 10 saat uykuya ihtiyacı var. Aksi takdirde uykusuzluğa bağlı sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlar:

Dikkat eksikliği: Uyku tüm vücudumuz gibi beynimizin de dinlenmesini sağlıyor. İyice dinlenmemiş beyinse bir konuya çok fazla odaklanamıyor. Bu da özellikle okul yaşantısına yansıyor.

Yorgunluk: Yeterince dinlenemeyen vücut kendini yenileyemez ve enerji depolayamaz. Dolayısıyla gün içinde yorgunluk hissedilir.

Sinirlilik: Uykusuzluk insanı mutsuz eden bir şey. Mutsuz insan da kolayca sinirlenebilir. Bir de ergenliğe bağlı sinirlilik söz konusuysa kavga etmeden geçen bir gün neredeyse dünya barışının sağlanması kadar büyük bir olay.

Gözaltı morlukları: Uykusuzluğun en belirgin fiziksel özelliklerinden. Üstelik dış görünüşün çok önemli olduğu ergenlik yıllarında en can sıkıcı sorunların başında geliyor. Kurtulmanın yoluysa günde 9 – 10 saat uyku.

Okul başarısızlığı: Ergenlik dönemindeki okul başarısızlığının pek çok nedeni olabilir. Ancak bunlar arasından en fazla dikkate alınması gerekenlerden biri de uykusuzluk. Uykusuzluk daha önce de söylediğimiz gibi dikkat bozukluğu, yorgunluk ve öğrenme güçlüğü gibi sorunlara neden olabiliyor. Bu da okul başarısızlığına giden en kısa yol.

Aile ve arkadaşlarla uyumsuzluk: Ergenlik çağında çocuğu olan evlerin ışığı hiç sönmez. Çünkü ergenler neredeyse güneş doğana kadar bilgisayar başında zaman öldürür. Hal böyle olunca kendi gibi olan ergen arkadaşlarla iletişim güçlenir ancak ebeveynler bu işe çok bozulabilir. Bu nedenle aile ilişkilerinde gerginlikler olabilir. Sizin de çocuğunuz böyle bir yaşam tarzı benimsiyorsa unutmayın ki elinizden bağırıp çağırmak dışında şeyler de geliyor. Üstelik ilk seçenek genellikle işe yaramıyor. Şimdi gelin bakalım  ergenlik çağındaki çocuğunuzu uyku düzeni hakkında uyarırken nelere dikkat etmek lazım:

Konuşmayı gece yapın. Daha önce de dediğimiz gibi ergenlik yaşındaki çocuğunuzun doğal yaşam saati geceleri. Bu nedenle onun kendini iyi hissettiği saatler uyku düzeni hakkında konuşmak için ideal saatler.

Uykunun önemi hakkında onu bilgilendirin. Uykunun hayat boyu ne kadar önemli olduğundan bahsedin. Üstelik bu önemin ergenlik çağında ne kadar arttığına vurgu yapın. Yeterince uyumazsa vücudunda ne gibi değişimler olacağı konusunda da onu bilgilendirin. Ancak bunları yaparken uzlaşmacı bir dil kullanmaya ve sakin olmaya özen gösterin.

Uyku hapları hakkında diğer yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.