Ergenlikte psikoloji: nasıl iyi hissederim?

Ergenlikte Psikoloji de alt üst olur. Peki bunalımla baş etmenin yolları var mı? 

Çok mu kızgınsın, ya da çok duygusal? Her zaman ağlamak istiyorsun, olur olmadık şeyleri kafana takıyorsun. Ergenliğe hoş geldin. Ergenlik sana bir sürü yenilik getirdi. Boyun uzadı, vücudunda tüyler çıktı, yüzünde sivilceler çıkmaya başladı. Ama fark edemediğin bir değişim daha var: psikolojin değişti. Ergenliğin en önemlisi sonuçlarından biri de Stres ve bunalım. Belki sen de böyle bir ruh hali içinde olmayı istemiyorsun ama elinde değil. Kendini birilerine kızarken, saçma sapan şeylere ağlarken buluyorsun. Öncelikle şundan emin ol: bu geçici bir süreç. Üstelik de herkesin kendini kötü hissettiği zamanlar var. Bu sadece ergenlikte karşılaşılan bir durum değil. Yetişkinlerin de kendilerini berbat hissettiği dönemler oluyor. 

Ergenlikte sürekli böyle kötü hissediyor olmanızın nedeni hormonlarınız. Hormon seviyelerinin yükseldiği en belirgin dönemlerden biri ergenlik. Bu durumun sonuçlarından biri de ergenlik psikolojisi oluyor. Ama ergenlik psikolojisinin ne size ne de sevdiklerinize faydası var. Bir kere bu ruh haline alıştınız mı canınız artık bir şey yapmak istemez. Bu yüzden ergenlik psikolojisini alışkanlık haline getirmek yerine ondan kurtulmayı deneyin. 

Ergenlikteyim neden kendimi kötü hissediyorum?

Gençlerde ergenlik psikolojisinin nedeni gündelik şeyler. Örneğin okul stresi, evde olanlar, sorumluluklar. Örneğin ailenin senden çok iyi notlar almanı beklemesi seni strese sokabilir. Ya da arkadaşlarınızın arasında popüler olma isteğiniz stres yapmanıza neden olabilir. Böyle durumlarda aklınızdan çıkarmamanız gereken bir şey var: kimse mükemmel olamaz.

Ergenlik psikolojinin olmazsa olmazlarından biri de ailenize bağlı olmak istememek. Artık ergenlikle birlikte bağımsız ve özgür olma isteği de aklınızı kurcalar oldu. İnsanların size çocukmuşsunuz gibi davranmasından sıkılıyorsunuz, bir yetişkinmiş gibi muamele görmek istiyorsunuz. Çünkü ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi. Ama unutmayın, özgür olmak da yetişkin olmak da düşündüğünüz kadar kolay değil. Hepsinin kendine göre sorumlulukları var.

Ergenlik psikolojisinin en belirgin yanı da değişken ruh hali. Bir iyi hissediyorsun, bir kötü. Bir mutlusunuz, bir mutsuz. Bu durum sizi korkutabilir ya da daha kötü hissetmenize neden olabilir. Ama korkmayın, daha önce de söylediğimiz gibi bu durum geçici ve her ergen bunları yaşıyor. Tüm arkadaşlarınız şu anda sizin gibi hissediyor. 

Ergenlik psikolojisini nasıl yenerim?

Kötü ruh haline dur deme zamanının geldiğini siz de biliyorsunuz. Hadi başlayalım:

Sevdiğiniz birini düşünün. Sizi seven, size değer veren insanları düşünmek ya da sevdiğiniz kişiler düşünmek kendinizi iyi hissettirecek. 

Güzel bir şeyler yapın. Ergenlik psikolojisinin kötü etkilerinden kurtulmak için yapabileceklerinizden biri de iyi şeyler yapmak. Örneğin birine yardım edin. Ne kadar iyi geldiğini görecesiniz.

Hareketli müzikler dinleyin. Müzik ruhun gıdasıdır diye boşuna dememişler. Müziğin ruh halimize olan etkisi büyük. Bu yüzden sizi iyi hissettirecek neşeli ve hareketli müzikler dinlemek ergenlik psikolojisini yenmenin yollarından biri.

Yalnız olmadığınızı her zaman hatırlayın. Kimse beni sevmiyor, hiç arkadaşım yok gibi sözler ergenlikte sık sık söylediğimiz sözlerden. Oysaki gerçekler böyle değil, sizi seven bir sürü insan var. Aileniz ve arkadaşlarınız hep yanınızda. Kötü hissettiğinizde bir arkadaşla sohbet etmek iyi gelecektir.

Spor yapın. Psikolojimiz üzerinde olumlu etkiye sahip aktivitelerden biri de spor. Yürüyün, bisiklete binin, futbol oynayın… Sizi iyi hissettiren, en sevdiğiniz spor hangisiyse onu yapın. Spor yapmayı beceremediğinizi düşünüyorsanız da bundan hemen vazgeçin. Bireysel sporları deneyin. 

Her gece 8 – 9 saat uyuyun. Uykusuzluk kötü ruh haliyle mücadele etmeyi de zorlaştırır. Bu yüzden uykunuzu iyice alın. 

Ağlayın. Evet, doğru duydunuz. Ağlamak deşarj olmanızı sağlar. Biraz ağladıktan sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.