Ergenlikte Kızların Adet Dönemi Hakkında Bilmesi Gerekenler

Genç kızların ergenlik döneminde yaşadığı en büyük değişim adet dönemi. Daha önce hiç bilmediğiniz, hiç karşılaşmadığınız bir şeyle karşı karşıya olmanın hem korkutucu hem de Stres verici olduğunu biliyoruz. İşte adet dönemiyle aklınıza takılan her türlü sorunun cevabı.

Adet dönemi nedir?

Göğüsleriniz büyümeye başladıktan yaklaşık 2 yıl sonra adet döngüsü de başlar. Bu dönem genellikle 12 – 13 yaş arasına denk gelir. Ama daha erken ya da geç olduğu dönemler de var. Bir adet döngüsü yaklaşık bir ay sürer: ilk kanama gününden bir sonraki kanamaya kadar. Ama ilk adet döneminizde zamanın gecikmesi ya da daha sık olması da mümkün. Bunu bir alışma süreci olarak görebilirsiniz. Adet döneminin ilk 2 – 3 günü çok kanama, ardından 2 – 3 gün de daha az kanama göreceksiniz. Gördüğünüz şeyse rahim içi dokusu ve kan karışımı bir madde. Kan görmekten korkanlar içinse küçük bir ayrıntı: tüm adet döneminiz boyunca sadece 4 – 12 çay kaşığı temiz kan kaybediyorsunuz. 

Adet döneminde nasıl hissederim?

Adet gününüzden birkaç gün önce hafif bir karın ağrısı ve şişkinlik hissedebilirsiniz. Krampların nedeniyse hormon üretiminin bu dönemde yoğun olması. Hormonlar rahim kaslarınızın kasılmasına neden oluyor. Bu nedenle de karnınız ağrıyor. Birçok genç kız Karın ağrısıyla birlikte bel ağrısı da çekiyor. Hatta bazılarında kusma, ishal, baş ağrısı ve Bitkinlik gibi belirtiler de adet dönemiyle birlikte geliyor. Karın ağrısını hafifletmek için karnınıza sıcak su torbası koymayı deneyebilirsiniz. Sıcak bir duş almak da aynı etkide. Ayrıca egzersiz de doğal ağrı kesicilerden. Egzersiz yaptığınızda kan akışı hızlanıyor ve endorfin hormonu salgılanıyor. Endorfin de ağrıyı azaltıyor. 

Adet dönemi kaç yaşında başlamalı? 

16 yaşına gelmiş olup da adet döneminin geciktiğini düşünenler olabilir. Bu durumda bir doktora gitmelisiniz. Çünkü adet döneminin başlama yaşı normalde 12 – 13 arası. 

Adet gecikmesi durumunda ne yapmalıyım?

Adet döneminiz yeni başladığı için henüz gecikmeler olması normal karşılanabilir. Bir de stres, sınavlar, hastalıklar gibi sorunlar periyodunuzun gecikmesine neden olabilir. Çok fazla egzersiz yapmak ve zayıflık da adet döneminde dengesizliklere yol açabilir. Örneğin sporcuysanız ve yoğun bir egzersiz dönemindeyseniz adet döneminiz gecikebilir. Ama bu gecikmeler devam ediyorsa mutlaka bir doktorla görüşün.

Doktora görünmenizi gerektirecek durumlar

Adet dönemi her genç kızın yaşayacağı doğal bir süreç. Ama adet döneminde de yolunda gitmeyen şeyler olabilir. İşte bir doktora görünmenizi gerektirecek belirtiler:

Kramp ve ağrılar aşırı derecede fazlaysa

Kanamanız çok fazlaysa. Yani 7 günden uzun süre aşırı derecede devam ediyorsa ya da bir ay dolmadan tekrar başlıyorsa

Bir önceki adet döneminizin üzerinden 3 aydan uzun süre geçmişse ve hala adetiniz başlamadıysa

Hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız zaman kaybetmeden doktora görünmekte fayda var. 

Adet öncesi sendromu nedir?

İlk adet döngüsü başlamadan önce birçok genç kızın başına gelen bir durum var: adet öncesi sendromu. Adet öncesi sendromunda:

Hafif göğüs hassasiyeti

Sıvı tutulumu

Endişe

Açlık

Asabiyet ya da alınganlık

Uyumakta zorluk ya da aşırı uyku hali yaşamanız normal. 

Adetiniz başladığı zaman bu belirtiler de kendiliğinden yok olur. Hatta bu dönemde kendiniz birdenbire ağlarken bulmanız ya da duygularınızla kolayca baş edememeniz de normal.