Ergenlik ve Depresyon Arasındaki İlişki Nedir ?

Okul, arkadaşlar, ilişkiler, aile, bedeninizdeki değişimler. Ergenlikle baş etmek zor, size bir sürü değişim getirdi. Ergenliğin getirdiği en büyük değişimlerden biri de tüm bu olaylara verdiğiniz tepkiler. Kendinizi birden bire çok mutsuz, çok kızgın ya da çok duygusal hissedebilirsiniz. Duygu değişimleri ergenliğin en büyük belirtilerinden. Ama duygu değişimleriyle başa çıkamayıp içinize kapanmaya devam ederseniz Depresyon sizi de tehdit etmeye başlayabilir. Depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız işte kendinize sormanız gereken sorular:

Eskiden yapmayı sevdiğiniz şeyleri artık yapmak istemiyor musunuz? Ama bir aktiviteyi sevmediğiniz için başka birine yönelmekten bahsetmiyoruz. Aktivitelerden tamamen vazgeçmekten bahsediyoruz. 

Arkadaşlarınız dışarı çıkarken, gezmeye giderken sizi çağırdıklarında canınız istemediği için hayır mı diyorsunuz?

Ders notlarınız düşmeye mi başladı?

Ailenizle çok sık mı kavga ediyorsunuz?

Belirli bir nedeni olduğunu bile bilmeden bir şeylere canınız mı sıkılıyor?

Çok yorgun hissetmenize rağmen bir yandan da uyumakta zorlanıyor musunuz?

Kendinizi bir anda çok fazla yemek yerken mi buluyorsunuz? Ya da aniden iştahtan mı kesiliyorsunuz?

Yolunda gitmeyen bir şeyler varmış gibi hissedip endişeye mi kapılıyorsunuz?

Etrafta dolaşmasanız herkes için daha iyi mi olur diye düşünüyorsunuz?

Bu soruların 2 ya da daha fazlasına cevabınız evetse siz de depresyona giriyor olabilirsiniz. Bu da yardım almanız gerektiği anlamına geliyor. Ailenizden biriyle, okulda güvendiğiniz bir öğretmeninizle, rehber öğretmeninizle ya da güvendiğiniz yetişkin biriyle bu konuda konuşabilirsiniz. 

Depresyon nedir?

“Depresyonda değilim, her an kendimi üzgün hissetmiyorum.” diye düşünebilirsiniz. Ama hatırlatmamız gereken bir şey var: depresyon üzgün hissetmek değil. O bir ruhsal bozukluk. Kısacası depresyondaki ruhsal durumunuz sadece üzgünlük olarak değil, her türlü duygu olarak yansıyabilir. Depresyonda olan bazı kişiler çok mutsuz olup sürekli ağlarken bazıları da her şeyden ve herkesten nefret eden bir ruh haline bürünebilir. Örneğin sevdiğiniz birine istemeden kızgın davranabilirsiniz. 

Depresyonu değişken ruh haliyle karıştırmamak gerek. Tüm insanların duygu dünyaları değişken. Bir an gülerken ardından ağlayacağımız bir haber alabiliriz. Duygu değişimlerinin her türünü depresyon olarak yorumlamak yanlış. Ya da bir şeye üzüldünüz diye kendinizi depresyonda ilan etmeniz de öyle. Örneğin bir arkadaşınızla kavga ettiniz, ya da sevgilinizden ayrıldınız, sporda başarısız oldunuz ve birkaç hafta kendinizi gerçekten kötü hissettiniz, üzüldünüz. Ama birkaç hafta sonra kendinize geldiniz. İşte bu depresyon değil. Daha önce de dediğimiz gibi duygu değişimleri her insan için normal.

Ergenlikte depresyondan nasıl kurtulacağım?

Depresyonun tedavisi mümkün. Siz yeter ki kurtulmak isteyin. Bakalım depresyon tedavisinde kullanılan yöntemler nelermiş:

Terapi. Depresyon tedavisi için bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Size hayatınızda ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi, stresi nasıl yeneceğinizi, olayların üstesinden nasıl geleceğinizi öğretecek. 

Yaşam tarzı değişiklikleri. Egzersiz yapmak, düzenli beslenmek, insanlarla daha fazla vakit geçirmek depresyonu yenmenize yardımcı yöntemlerden. Hatta uzmanlara göre egzersiz bir numaralı depresyon ilacı.

Antidepresan. Depresyon tedavisi için bir doktora giderseniz doktorunuzun size verdiği ilaçlar da iyi hissetmenize yardım edecektir. Bunlara antidepresan deniyor. 

Depresyon tedavisinde tüm bu yöntemler bir arada kullanılıyor. Ama genellikle terapi ve yaşam tarzı değişiklikleri yeterli oluyor. Hatta ikisi birleştiğinde içeceğiniz haplardan daha etkili birer ilaç olabiliyorlar. 

Ergenlikte depresyon ve intihar düşüncesi

Depresyonda olan gençlerin bazılarının aklına intihar fikri gelebilir. Böyle hissettiğiniz zaman hemen bu düşünceden kurtulmayı ve bir doktora görünmeyi düşünün. Ayrıca unutmayın:

İntihar hiçbir zaman çözüm değil.

Depresyon sizin kötü ya da aptal olduğunuzu göstermez. Bu değişebilen bir durum. Üstelik artık tedavi yollarını siz de biliyorsunuz. 

Depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız yardım almak için uzman doktorlarımızla görüşebilirsiniz.