Ereksiyon bozukluğu nedir?

Bu durum genelde halk arasında iktidarsızlık olarak da bilinir. İktidarsızlık yani penisin sertleşememe ya da sert olarak kalamama sorunu. Cinsel istek azlığı, boşalma ve Orgazm problemleri gibi diğer cinsel sağlık sorunlarından farklı olarak bu durum her yaştaki erkek için hastalık olarak kabul edilir. Yani iktidarsızlığın normal karşılandığı bir yaş yok.

Ereksiyon bozukluğu ne kadar yaygın?  

İngiltere ulusal sağlık servisi erkeklerin %50’sinin 40 ile 70 yaşları arasında hayatlarında en az bir kez ereksiyon bozukluğu yaşadığını belirtiyor. Ve ekliyor: 70 yaşını geçmiş erkeklerin %70’i ereksiyon bozukluğu yaşamakta.

Erkeklerin çoğunu hayatlarının bir zamanında köşeye sıkıştırmış daha yaygın bir sağlık sorunu varsa o da arada sırada meydana gelen sertleşememe sorunu.  Bunun ortaya çıkmasının günlük yaşamdan kaynaklanan çeşitli nedenleri olabilir. Çok yorgun olmak, çok fazla alkol almış olmak gibi.

Bu durumda sertleşme problemlerinin bir kısmı aslında normal karşılanabilir ve çoğu zaman da tedaviye ihtiyaç yoktur. Sertleşme oranı düştükçe ortada tedavi edilmesi gereken bir problem var demektir. O zaman tehlike çanları çalmaya başlar.

Ereksiyon bozukluğunun nedenleri

Erekte olabilmek için vücutta 3 koşul eksiksiz sağlanmalı:

•Penisteki sinirler doğru ve zamanında işlemeli

•Penisteki kan akışı yeterli olmalı

•Beyinden bir uyarıcı gelmeli

Eğer bu üç durumdan herhangi biriyle alakalı, aralarındaki uyumu bozacak başka bir durum ortaya çıkarsa tam bir sertleşmeden bahsedilemez.

Ereksiyon bozukluğunun nedenleri genel olarak: Kan akışını etkileyen sağlık sorunları. Sinir hastalıkları. Psikolojik etkenler (Stres, Depresyon ). Penis yaralanması.

Kronik hastalıklar, bazı reçeteli ilaçlar ve Peyroni (penis üzerindeki yaralı doku) gibi durumlar da ereksiyon bozukluğuna neden olabilir.

Ereksiyon olamama riski altındaki insanlar için kişisel hayatlarında yapacakları küçük düzenlemeler işe yarayabilir. Örneğin, çok fazla alkol tüketen birinin geri adım atarak alkol tüketim miktarını azaltması ereksiyon bozukluğunun görülmesini engelleyebilir.

Ereksiyon bozukluğunun diğer nedenleri ise maalesef engellenemiyor.

Engeller sadece gündelik hayatınızda alacağınız küçük önlemlerden ibaret.

Tedavisi

Ereksiyon bozukluğu tedavisini yapacak doktorun uzmanlığı sorunun kaynağına bağlı. Bu noktada şimdiki sağlık durumunuz ve tıbbi geçmişiniz kadar ailenizin tıbbi geçmişi de önemli. Doktorunuz en başta ilaçla tedaviye başlayabilir. İlaçla tedavi işe yaramazsa bir ileri aşamaya geçilir. Bu aşamada sizi üroloğa ya da psikoloğa yönlendirir.

Eğer ereksiyon sorunu yaşıyor olabileceğinizden şüpheniz varsa mutlaka doktorunuza görünün. Doktorunuz durumunuza göre gerekli gördüğü bütün testleri yapacak ve problemin nedenini ortaya çıkarmaya çalışacak. Bu durumda ihtiyaç duyulursa sizi bir uzmana yönlendirebilir. Sağlık sorununun nedeni anlaşıldığında, başvurulacak birkaç tedavi yöntemi var.

Evet, ereksiyon bozukluğunun tedavisinde birbirinden farklı çok sayıda yöntem kullanılabilir. Bu yöntemleri görelim:

İlaçlar. Psikoseksüel danışmanlık. Penis aşısı. Vakum pompası. Hormon tedavisi. Cerrahi yöntem.

Her yöntemin kendine özgü avantajları olduğu gibi dezavantajları da olduğunu aklınızda bulundurun. Doktorunuzla hangi yöntemin sizin için en uygunu olacağını mutlaka konuşun.