Erb Felci Nedir ?

Erb felci, kola ait sinir ağının (brachial plexus) çok fazla gerilmesinden kaynaklanır. Burada yer alan sinir ağı (brachial plexus), omurilikle kol sinirleri arasındaki bağlantıyı sağlar. Koldaki sinir ağı (brachial plexus) köprücük kemiğine kadar uzanır.
 
Bebek doğarken, kafa ve kol farklı yönlere dönerek bebek dışarı çıkarken zorlanmalara neden olabilir. Bu durum da kola ait sinir ağının (brachial plexus) burada yer alan sinirlere zarar verecek kadar gerilmesine neden olabilir. Erb felci geçiren bebeklerin felç geçirmesine sebep olan pozisyon genellikle, dirsek öne doğru uzanmışken kolun dirseğe yapışık halde duruyor olmasıdır. Kolun tam olarak hangi pozisyonda olduğunu bilmek için, kola ait sinir ağının (brachial plexus) hangi bölgesindeki sinirlerin zedelendiğini bilmek gereklidir.  
 
Neyse ki, erb felci geçiren bebeklerin birçoğunun sinir ağı fazla gerilime bağlı olarak zedelenmiş fakat kopmamış ya da yırtılmamıştır; bu da erb felci geçiren bebeklerin zamanla iyileşecekleri anlamına gelmektedir. Sinirlerin düzgün olarak çalışmadığı bu süreç içinde, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken şey; başka problemlere yol açmasını önlemek için bebeklerinin eklemlerini esnetmeleridir. Sorun ilk 3-6 aylık sürecin sonunda düzelmiyorsa, sinirlerde cerrahi müdahale yoluyla onarılmaya ihtiyaç olan yırtılmalar olup olmadığını anlamak için en kısa zamanda uzman bir doktora başvurulmalıdır.