Epidural Steroid Enjeksiyonu nedir?

Epidural steroid enjeksiyonu normal bir kortizon enjeksiyonuna çok benzer. Kortizon böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan doğal bir steroid. Kortizon vücudunuz strese girdiğinde böbreküstü bezleriniz tarafından salgılanır. Doğal kortizon kana salınır ve nispeten daha kısa süreli bir etkisi olur.

Enjekte edilebilir kortizon sentetik olarak üretilir ve birçok farklı ticari isimi vardır. Ancak vücudunuzun ürettiği kortizonun yakın bir türevidir. Aradaki en büyük fark ise; sentetik kortizon kana enjekte edilmez ancak enfeksiyonun olduğu belli bir alana verilir. Sentetik kortizon daha güçlü ve daha uzun süre etki etmesi için üretilmiştir.

Bir epidural steroid enjeksiyonu bu güçlü iltihap giderici ilacı omurilik sinirleri etrafına yerleştirir. Epidural steroid enjeksiyonunu uygulamak için doktorunuz sizden röntgen masasına düz bir şekilde ve yüz üstü uzanmanızı isteyecektir. İğne ucunun bulunduğu bölgeyi görüntüleyebilmek için röntgen ışını kullanılır. Doktorunuz iğne ucunu adı epidural boşluk olan omurilik sinirlerine yakın bir bölgeye doğru yönlendirir. Röntgen aletini kullanmak tıbbi müdahalenin doğru bölgeye yapılma olasılığını arttırmaktadır. Epidural steroid enjeksiyonu yaklaşık 15 dakika sürer ve gerekirse bu esnada hafif bir sakinleştirici kullanılabilir.

Epidural Steroid enjeksiyon anestezistler, nörologlar, ortopedik cerrahlar, radyologlar ve bu teknikte eğitilmiş diğer uzmanlar tarafından hastalarına verilebilmektedir. Her biri bir hafta aralıkla yapılmak üzere bir dizi iğne (genellikle üç tane) kullanılması önerilmektedir. Bu iyileştirme programı ile bir çok hastada bir kaç hafta içerisinde rahatlama belirtileri başlar. Bu durum iltihap kapma sürecini kontrol altına alarak daha uzun süreli bir rahatlama sağlayabilmektedir.

Epidural steroidin yan etkileri çok azdır ancak yine de üzerine değinmekte yarar var. Bu yan etkilere bakalım:

Enfeksiyon: Çok az görülen bir durum (% 0.5) ve genellikle enfeksiyon kapan bölgenin sterilize edilmesi ile tedavi edilir.

Kanama: Bu durum da çok az görülmektedir. Bu durumdan korunmak için kanama hastalıkları olan ve ya kan inceltici ilaçlar kullanan hastalara bu enjeksiyon yapılmamaktadır.

Dura mater: Omurilik etrafındaki keseleri iğne ile delme sonucu meydana gelir. Bu durum genellikle Baş ağrısına neden olur.

Kandaki şeker miktarının artması: Diyabet hastaları (şeker hastaları) epidural enjeksiyon sonrasında kandaki şeker oranlarını dikkatli bir şekilde takip etmelidirler.

Yan etkilerin yaşanması olasıdır ve enjeksiyonu yapan Doktor ile bu konu konuşulmalıdır.