Enterosel Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kadınlar doğum, cerrahi operasyonlar veya genetik yatkınlık gibi pek çok nedenle pelvis bölgesindeki kaslarda güç kaybı yaşayabilir. Bu durumda kasların tuttuğu organ ve dokularda sarkmalar oluşabilir. İşte bu durumda Enterosel başta olmak üzere rektosel ve sistosel gibi çeşitli fıtıklar gelişebilir.

Enterosel Tanısı Nasıl Konulur ?

Belirtilerden bir ya da birkaçının şüphesiyle uzman Jinekolog doktora başvuran kişiler öncelikle jinekolojik muayeneden geçer. Bu muayenede derin bir nefes alınır ve valsalva manevrası (kulak basıncını dengelerken yapılan hareket) yapılır.  Bu sürede Doktor elle muayene yaparak herhangi bir sarkma olup olmadığına bakar. Bazı durumlarda yatarak yapılan valsalva manevrası yeterince etkili olmadığında aynı eylem ayakta tekrarlanabilir.

Enterosel Tedavisi Nasıl Oluyor ?

Başlangıç ve orta seviyedeki enterosel genellikle müdahale gerektirmez. Ancak ileri düzeydeki vakalarda cerrahi müdahale kaçınılmaz olabilir.

Ameliyat olmak istemiyorsanız, müdahale fazla riskliyse ya da operasyon sonrası çocuk doğurmak istiyorsanız başka yaklaşımlar da mevcut. Bunlara bakalım:

Pesser tedavisi: Bu yöntemde vajina içine yerleştirilen silikon, plastik ya da kauçuk halka şişkin dokuyu destekler. Pesserlerin çeşit ve biçimi hastanın sorununa bağlı olarak değişir. Pesserlerin lateks tipi daha ucuzdur, ancak uzun ömürlü olmaz. Poliüretan tip daha az koku yapar, daha az tahrişe neden olur. Pesserler vajinaya diyafram gibi yerleştirilir. Suda çözünen bir kayganlaştırıcı (lubrikan) yardımıyla katlanıp bükülerek vajene yerleştirilir. Daha sonra düzeltilip tipine göre doğru pozisyona getirilir.

Östrojen tedavisi: Menapoza girmiş kadınlarda enterosel yaygın sorunlardan. Enterosel nedenleri yaşlılıkla bağlantılı olduğundan bu durum şaşırtıcı olmaktan uzak. Ancak burada önemli olan menopozun etkilerinden vajinal kuruluk. Vajinal kuruluktan kurtulmanın bir yolu da östrojen hormonu.

Menopozla birlikte azalan bu hormon vajinal kuruluğun asıl nedeni. Kuru bir ortamda takılan pesserler güzelce sabitlenmeyip kısa sürede yerinden oynayacağından doktorunuz size östrojen tedavisi uygulamak isteyebilir. Vajinal kuruluğu önleyecek krem ve jeller de kullanılabilir.

Cerrahi müdahale: İleri seviye enterosel vakalarında tercih edilen yöntem. Operasyonda asıl hedef fıtığın ortadan tamamen kaldırılması. Ancak bazı durumlarda belirtilerin hafifletilmesi öncelikli hedef.

Operasyonda sorunlu bölgedeki bağlar kopmuşsa bağlanır, adaleler düzeltilir ve fazla dokular kesilir. Mesane veya rektum fıtıklarında da buna benzer bir uygulama yapılır. Birkaç tür fıtık birden varsa aynı işlemler tek operasyonda gerçekleştirilebilir.

Enterosel Tedavisi Dışındaki Yöntemler

Özellikle enterosel gibi fıtıklara karşı alabileceğiniz en temel önlem: düzenli kegel egzersizi. Kegel egzersizleri idrar kaçırma, pelvik basınç ve fıtıklara karşı etkili. Kegel egzersizleri fıtık belirtilerini azaltmada da işe yarayabilir. Üstelik yapması da son derece kolay. Telefonda, tuvalette, televizyon izlerken veya masada otururken hemen her yerde yapabilirsiniz. Kegel egzersizleri için size birkaç öneri:

İdrar yaparken ara ara durun. Bu kegel kaslarınızı çalıştırarak güçlendirecek bir antrenman. Ancak öncesinde doktorunuzla konuşup egzersizin sakıncalı olup olmayacağını mutlaka öğrenin.

İdrar yaparken kullandığınız kaslarınızı sıkın. 5 saniye o şekilde durun. Ardından 10 saniye bekleyin ve işlemi tekrarlayın. Kendinizi hazır hissettiğinizde 5 saniyelik süreyi 30 saniyeye kadar çıkarın. Ancak bunu tek seferde yapmayın. 5’er saniye arttırarak ilerleyin.

Kegel egzersiziyle sorun yaşıyorsanız doktorunuzla görüşün. Çoğu kadın vajinal kaslarını tanımadığı, onları nasıl kullanacağını bilmediği için sorunlarla karşılaşabilir.