Enerji Seviyesi ve Beslenme Yolları

Kalori, belirli bir yiyeceğin vücudumuza sağladığı enerjiyi ölçmemizi sağlayan bir ölçü birimidir. Siz sabah kahvaltınızda yiyeceğiniz bir kase mısır gevreğini bir enerji kaynağı olarak değil karnınızı doyurmak için bir araç olarak görseniz de tükettiğiniz besinler vücudunuzun enerji seviyesini ve ruh halinizi doğrudan etkiler. Beslenme yoluyla hayatınızı canlandırmak veya enerji seviyenizi yükseltmek istiyorsanız, dikkatli ve dengeli beslenmeniz son derece önemlidir. Çok fazla veya çok az yemek yemek halsizliğe sebep olabilir. Enerjik olabilmek için yemek yediğiniz takdirde, vücudunuzdaki ve ruh halinizdeki değişikliğin farkına varabilirsiniz. Beslenme düzeninizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışmak sizin adınıza yararlı olacak.

Adım 1

Her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapın. Kahvaltı etmemek, uyurken çok fazla kalori yaktığınız ve uyku sonrası enerjiye ihtiyaç duyduğunuz için enerji seviyenizde çökmelere sebep olabilir. Yulaf ezmesi ve az yağlı yoğurttan oluşan bir kahvaltı son derece sağlıklı olabilir. Bunun nedeni bu besinlerin kompleks karbonhidratlar ve sindirime yardımcı olabilecek sağlıklı bakteriler içermesi.

Adım 2

Her gün ana öğünlerinizin yanı sıra birkaç ufak ara öğün yiyin. Beslenme düzeninize ekleyeceğiniz ufak öğünler gün içerisinde size sürekli olarak enerji sağlayacaktır. Ana öğünlerinizi tükettikten sonra, sindirime daha fazla enerji harcandığı için üzerinizde bir ağırlık hissedebilirsiniz.

Adım 3

İşlenmiş karbonhidratlar yerine tam tahıllı ekmek, makarna ve çavdar ekmeği gibi kompleks karbonhidratları tercih etmelisiniz. Kompleks karbonhidratlar kan şekerini hızlı bir şekilde yükselttiği için, yorgunluğunuzu azaltır. Ayrıca yeteri kadar karbonhidrat bulundurmayan beslenme düzenleri gerginlik, Depresyon ve sinir gibi duyguları tetikleyebilir. Sağlıklı karbonhidratlar tüketerek hayatınızı canlandırabilirsiniz.

Adım 4

Her öğününüzde ve ara öğününüzde (Adım 2’deki gibi) protein almaya özen gösterin. Hindi eti, ton balığı, fasulye,  nohut, balık ve soya ürünleri gibi yağsız protein kaynakları tüketmeniz de gün içinde enerjik hissetmenizi sağlar.

Adım 5

Beslenme düzeninize omega3 yağ asitleri içeren besinler eklemelisiniz. Balık, yoğurt, portakal suyu, süt, yumurta ve besin değerleri açısından zenginleştirilmiş ekmek gibi omega3 yağ asitleri içeren besinler tüketmeniz, üzerinizdeki negatif ruh halinden kurtulmanızda size yardımcı olur.

Adım 6

Gün içerisinde sıkça su için. Vücudunuz gün içerisinde birçok hayati aktiviteyi gerçekleştirmek için suya ihtiyaç duyar. Eğer vücudunuzda yeteri kadar su bulunmuyorsa,  kendinizi yorgun ve uyuşuk hissetmeye başlarsınız. Her gün 8 bardak su içmeniz sağlığınız açısından son derece yararlı.