Enerji içeceği sivilce tedavisine yardımcı olur mu?

Enerji içecekleri yüksek miktarda C vitamini içeren ürünler. Bir enerji içeceği yaklaşık olarak 1,000 miligram C vitamini içermekte. Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı Okulu’na göre C vitamini, enfeksiyonların engellenmesinde son derece önemli bir vitamin. Fazladan tüketeceğiniz C vitamini vücudunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar, bu yüzden enerji içecekleri, vücudunuzda oluşabilecek sivilcelerin engellenmesinde pozitif bir rol oynayabilir.

Sivilce 

Sivilce, vücudunuzdaki saç bezciklerinin ölü hücre kalıntılarıyla ya da yağ ile tıkanmasıyla oluşan bir cilt problemi. Sivilce genellikle vücudun yüz, boyun, omuz, sırt ve göğüs bölgelerinde çıkar. Çünkü bu bölgeler vücuttaki en yüksek yağ bezi yoğunluğuna sahip bölgelerdir. Saç bezcikleriniz tıkandığında, bakterilerin büyüyebileceği bir ortam oluşur, bunun sonucu olarak sıklıkla bilinen kırmızı şişkinlikler halindeki sivilceler ortaya çıkar. Reçetesiz satılan yüzeysel ilaçlar ya da reçete ile satılan kremler sivilce tedavisinde size yardımcı olabilir. Düzenli yıkama da vücudunuzda oluşabilecek sivilcelerin sayısını azaltacaktır.

Enerji İçecekleri

Bir enerji içeceğini tükettiğinizde vücudunuza ortalama olarak 1,000 miligram C vitamini girer. Enerji içecekleri birçok aromatik formül içerir. Ancak bu içeriklerin hepsinin birincil amacı tüketiciye yüksek miktarda C vitamini sağlamaktır.  C vitamininin hastalıkları önlediğini gösteren bilimsel çalışmalar sebebiyle birçok insan soğuk algınlığı ve grip mevsimlerinde enerji içeceği tüketir. Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı Okulu’nun yaptığı açıklamalara göre C vitamini enfeksiyonların engellenmesinde önemli bir rol oynar. Ancak çok yüksek miktarda alınan C vitamininin soğuk algınlığını tedavi etmeyeceği unutulmamalıdır.

Enerji içeceği ve sivilce tedavisi ilişkisi 

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre kadınlar günde 75 miligram C vitaminine ihtiyaç duyar, erkekler için ise bu miktar 90 miligrama çıkmaktadır. C vitamini son derece temel bir besin olmasına karşın, vücutta antioksidan olarak da görev almaktadır. Antioksidanlar, vücudunuzda bulunan ve kanser gibi ciddi sağlık problemlerine sebep olabilecek serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesini sağlar. C vitamini ayrıca akyuvarlarınızın daha verimli olarak çalışmasını sağlar. Bu yüzden C vitamini kullanımı enfeksiyon oluşumlarını azaltır. C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve vücudunuzun toksinlerle savaşma kabiliyetini yükseltir. Bu nedenle C vitamini sivilce tedavisinde pozitif etkilere sebep olabilir. C vitamini ayrıca iltihap sökücü etkiye de sahiptir. Bu yüzden C vitamini tüketimi oluşacak sivilce sayısının azalmasına sebep olabilir.

Dikkat Edilecek Hususlar

Sağlık Bakanlığı, enerji içeceklerinin kendi ürünleri hakkındaki iddialarını araştırmamıştır. Enerji içecekleri Doktor tavsiyesi olmadığı sürece sivilce gibi sağlık problemlerinin tedavisinde asla kullanılmamalıdır. Enerji içecekleri yüksek miktarda C vitamini içerdiği için vücudunuzda çıkan sivilce sayısını azaltabilir, ancak sivilce sorununuzu tamamen çözmeyecektir. Yüksek miktarda C vitamini tüketimi mide bulantısı, kusma veya karın ağrıları gibi yan etkilere yol açabilir. Herhangi bir sebeple enerji içeceği tüketmeden önce doktorunuza danışmanız faydanıza olacaktır. Eğer sivilceleriniz belirli bir süre sonra yok olmuyorsa ya da daha kötüye gidiyor ve hayatınızı etkiliyorsa, bu konuyu bir dermatolog ile görüşmeniz sizin için faydalı olacaktır.