Endoskopi nasıl yapılır?

Reflü, Gastrit, Mide kanseri, Mide ekşimesi ve Mide ülseri endoskopi yardımıyla teşhis edilebiliyor. Endoskopi bütün bunları teşhis etmekle kalmıyor tedavilerine de yardımcı oluyor, biyopsi yapılıp alınan parçanın incelenmeye götürülmesini sağlıyor.

Endoskopi endoskop adı verilen ışıklı ince bir hortumla üst sindirim sistemine bakmak için ağızdan girilip hortumun ucundaki kamera yardımıyla içerinin görüntülenmesi. Yemek borusu, mide ve ince bağırsağın bir bölümü bu sayede görüntülenebiliyor.

Peki endoskopi hangi durumların teşhisinde kullanılıyor bakalım:

Mide ve göğüs ağrısı

Mide bulantısı ve kusma

Mide ekşimesi

Kanama

Yutkunma problemleri

Ayrıca endoskopi iltihaplanmanın, yaraların ve tümörlerin teşhisinde de kullanılabilir.

Endoskopi röntgenle karşılaştırıldığında üst sindirim sistemindeki herhangi bir oluşumun teşhisinde daha yararlı. Ayrıca endoskopi teşhiste olduğu kadar tedavide de etkili. Endoskopi sırasında bunlara ek olarak:

Midede oluşan dokular teşhis edilip alınabilir. Ya da analiz amaçlı biyopsi yapılabilir.

Yemek borusu, mide ve ince bağırsağın bir kısmı bazı araçlar yardımıyla kanserden temizlenebilir.

Yemek borusuna sıkışan bazı cisimler alınabilir.

Ülser, kanser ya da varislere bağlı kanamalar tedavi edilebilir.

Endoskopi için nasıl hazırlanmalı?

Endoskopi yaptırmadan önce hamileyseniz, akciğer ya da kalp sorunlarınız varsa ya da bazı ilaçlara karşı alerjiniz varsa bunları mutlaka doktorunuzla paylaşın. Doktorunuza ayrıca belirtmeniz gereken noktalar şunlar:

Daha önce bir cerrahi işlemden önce antibiyotik kullandıysanız

Daha önce kalp kapakçığı iltihabı geçirdiyseniz

Yapay kalp kapakçığınız varsa

Kalp Romatizmanız varsa

Bu durumlardan biri sizde görülüyorsa endoskopiden önce antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

İşlemden 8 saat önce hiçbir şey yemeyin ya da içmeyin. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ya da tiroit hastalıkları için kullanılan ilaçlar az miktarda suyla alınabilir. Diyabetiniz varsa ve insülin kullanıyorsanız endoskopi günü için insülin dozunu iyi ayarlayın. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olabilir. İşlemden sonra ilaçlarınızı rahatça kullanabilmek için yanınızda getirin.

İşlemden sonra eve kadar size eşlik edebilecek birini yanınızda isteyebilirsiniz. İşlem sırasında verilen sakinleştiriciler biraz baş dönmesi ve sersemliğe neden olabilir. Yani endoskopiden 8 saat sonraya kadar araba kullanmanız uygun olmaz.

Endoskopi sırasında

Doktorunuz endoskopiye başlamadan önce size işlemi detaylarıyla anlatacak. Oluşabilecek komplikasyonlar ve yan etkiler de detaylara dahil. Ayrıca kafanıza takılan herhangi bir soruyu da bu sırada doktorunuza sorabilirsiniz.

Hastane önlüğü giymeniz gerekebilir.

Boğazınızın arkasından ağrı kesici ya da lokal anestezi uygulanabilir.

Ağzınıza bir ağızlık takılır.

İşlem sırasında sol yanınıza yatarsınız.

Doktorunuz endoskopu ağzınızdan sokar, endoskop yemek borusundan geçerek midenize ulaşır.

İşlem 15 – 20 dakika sürebilir.

Endoskopiden sonra neler olur?

Endoskopiden sonra:

Gözlem amaçlı 30 dakika müşahede altında tutulursunuz. Endoskopinin yapılış amacına bağlı olarak aynı gün içinde evinize dönebilirsiniz.

Boğazınızda yanma ya da ağrı hissedebilirsiniz.

Doktorunuz ya da aile hekiminiz sonuçlar hakkında size bilgi verir. Sonuçlar daha ileri tıbbi bir müdahale gerektiği yönündeyse gerekli işlemler yapılır ve müdahale edilir.

Endoskopiden 72 saat sonra çok ciddi karın ağrılarından şikayetiniz varsa, devam eden öksürük, ateş, göğüs ağrısı, mide bulantısı ya da kusma durumlarında hemen doktora başvurmalısınız ya da acil servise gitmelisiniz.

Endoskopinin ciddi riskleriyle çok nadir olarak karşılaşılır. Ancak aşırı kanama, yemek borusu ve mide çeperinde kuruma her zaman oluşma ihtimali olan durumlar.

Endoskopiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve kafanızdaki soruların cevapları için hemen yorum yazın.