En Zararlı Yiyecekler Nelerdir ?

Herkes kilo vermek için ya da Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek için ne yemesi gerektiğini az çok biliyor. Ama bu besinlerin Romatizma, kalp sorunları, hipertansiyon ve diyabet riski de yarattığını biliyor musunuz? Bir sürü sağlıklı yiyecek var, hangilerinin bu hastalıklara neden olduğunu nasıl bileceğiz? Bu noktada kesinlikle doğal ürünleri tercih etmelisiniz. Yani elma, havuç gibi meyve sebzeler tabii ki sağlıklı. Ama az kalorili, paketlenmiş hazır gıdalar için aynısı geçerli değil. İşte kaçınmanız gereken en zararlı yiyecekler. 

İşlenmiş gıdalar

En zararlı yiyecekler listesinin başında işlenmiş gıdalar bulunuyor. Çünkü hem bolca yağ içeriyorlar hem de birçok sağlık sorununa zemin hazırlıyorlar. İşlenmiş gıdalarda ne doğal antioksidanlar var, ne bitkisel gıdalar, lifler, ne de vitamin ve mineraller. Üstelik sindirim sistemini de zorluyorlar. 

En zararlı yiyeceklerden olan işlenmiş gıdaların zararı bu kadarla da bitmiyor. Hepsi çok fazla miktarda şeker, tuz, yağ ve katkı maddesi içeriyor. İnsan bedeniyse böyle yapay ürünleri sindirirken zorlanıyor. Bu nedenle siz de sağlığınızı korumak için en zararlı yiyeceklerden olan işlenmiş gıdalardan kaçının. İşlenmiş gıdalara hemen örnek verelim: kahvaltılık gevrekler, beyaz ekmek, cips, bisküvi. Kısacası marketlerin abur cubur reyonlarındaki tüm besinler. 

Zehirli yağlar

Hem bitkisel yağların hem de katı yağların zararları hakkında birçok efsaneyi siz de duymuşsunuzdur. Aslında efsane değil çünkü yağlar da en zararlı yiyecekler listesinde ilk sıralarda. Hatta onlara zehirli yağlar diyebiliriz. İşte zehirli yağlar içeren en zararlı yiyeceklerden bazıları: açık büfe atıştırmalıkları, kahvaltılık gevrekler, sandviç ekmeği, pastalar, krakerler. 

Şekerli yiyecek ve içecekler

En zararlı yiyeceklerden bir diğeri de tadını çok sevdiğimiz şeker. Çok tüketirseniz şeker sizi hem şişman hem de sağlıksız biri haline dönüştürür. İşte size şeker hakkında ilginç bir bilgi: siz şeker yemeye başladıkça vücudunuz daha fazlasını istiyor. Daha fazla şeker de daha fazla hastalık anlamına geliyor. Üstelik şeker insülin seviyenizi arttırdığı için Tip 2 diyabet riskiniz de artıyor. En zararlı yiyeceklerden şeker içerenlere örnek: ketçap, salata sosları, meyveli yoğurtlar, pastalar.  Bolca şeker içeren içeceklerse hepimizin sık sık tükettiği kola ve meyve suları. 

İşlenmiş et 

Salam, sosis, hamburger köftesi gibi işlenmiş etler de en zararlı yiyeceklerden. Çünkü uzmanlara göre bu etler kanser riski taşıyor. Ayrıca içlerinde bol miktarda tuz ve katı yağ var. Bu da hipertansiyona, yüksek kolesterole ve kalp sorunlara yol açıyor. 

Beyaz un

Doğru duydunuz, en zararlı yiyeceklerden biri de her gün yediğimiz ekmeklerin içindeki beyaz un. Beyaz un tek başına bile şişmanlama nedeni. Beyaz un doğal un değil. Yani doğal unun işlenerek karşımıza çıkmış hali. Hem besin değeri çok düşük hem de vücudumuza girdiği anda çok hızlı bir şekilde şekere dönüşüyor. En zararlı yiyeceklerden biri olan beyaz undan kaçınmak için aldığınız ekmeklerin etiketlerini okumanızı öneriyoruz.

Tatlandırıcılar

Siz de birçok ürünün üzerinde şekersiz yazısına rastlamışsınızdır. Aldanmayın, çünkü onların içinde de yapay tatlandırıcı var. Yapay tatlandırıcı da şeker gibi zararlı. Şişmanlamamıza neden oluyor, bir de üstüne iştahımızı açıyorlar. 

Kısacası en zararlı yiyecekler fast food, yağ, şeker gibi bildiğimiz besinler. En zararlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışırsak hem sağlıklı bir kiloya kavuşuruz hem de bedenimizin hastalıklardan korunması kolaylaşır. Siz de kilo problemleriniz ve besinler hakkındaki sorularınızı uzman yorum olaraksorabilirsiniz.