En Sık Sorulan Cinsel Sorular

Türkiye genelinde sorulan cinsel sorulardan en dikkat çekici olanları bu bölümde sıralıyoruz. Listedeki Cinsel sorunları yaşıyorsanız bunları doktorunuzla tartışmanızı öneririz.

Tipik Cinsel Sorular Listemiz:

Cinsel Soru – 1

Erkek arkadaşım erken boşalıyor. Kendisi 1 senedir kimseyle cinsel ilişkiye girmemiş. Sadece mastürbasyon yapmış.  İlk önceleri erken boşaldı ancak ilerleyen günlerde bu sorunu çözdük. Sert kalma süresi normaldi. Sonra bir süre ayrı kaldık. Tekrar buluştuğumuzda 10 15 saniye sonra boşalmaya başladı. Uzun süre dayanamıyor. Aniden boşalıyor. Sorun ne olabilir? Lütfen bana yardım edin. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.

Doktorun Cevabı

Erken boşalma önemli bir problem. Aslında bir hastalık bile değil. Erkeğin aşırı iştahlılık hali. Doğanın erkeğe bir oyunu. Doğada insan ırkının devamı üremenin kesintisiz devamlılığını gerektiriyor. Kadınların 9 ayda ancak bir kez doğum yapması mümkünken erkekte sınır yok. Sevişme süresi ile neslin devamının ilgisi de olmadığından erkeklerin hızla boşalması doğanın daha çok istediği bir şey. Oysa cinsel yaşam çok farklı. Üremenin devamı için cinsellik cazip hale getirilmiş. Haz duygusu ve isteği çok kuvvetli.

Erkek ve kadında cinsel bölgelerinde meydana gelen sürtünmelerle vücutlarının başka hiçbir yerinde oluşmayan bir his ve haz hissediyor. Hiç bir dokunma duyusuna benzemeyen bu duygu ya bağlı oluşan hisler gittikçe artıyor ve sonrasında patlama ile sonlanıp ani bir kapanmaya hatta irrite olmaya gidiyor. 10 sn önce sonsuz bir sürtünme isteği olan insan bir an sonra o bölgesine dokunulmasını istemez hale geliyor. Burada kontrol çok önemli. Boşalma kontrolü için yüz yıllardır teknikler deneniyor, uyuşturucu kremler, haplar kullanılıyor. Bunu aynı açlığa benzetebiliriz. Kimi insan yemeği hızlı yer kimisi daha yavaş. Hızlı yemenin zararlı olduğu ve kilo almayı kolaylaştırdığı bilinir ancak yinede bazı kişiler kendilerini hızlı yemekten alı koyamazlar. Erken boşalmada buna benzer. Kontrol edilemeyen duygular söz konusudur. Sorunun iki temel kaynağı var. Birincisi fiziksel. Uzun zamandır cinsellik yaşamamış bir kişinin erken boşalma ihtimali çok daha fazladır. Düzenli ve sık aralıklarla boşalma sorunun çözümünde ilk basamaktır. İkinci ve çözümü daha zor olan psikolojik kısım ise cinsel öğrenmeyi gerektirir. Eş odaklı sevişmeyi öğrenmek, kendini hızla boşalmaya götüren pozisyonları az uygulamak zamanla öğrenilir. Örnek olarak çoğu erkek için erkeğin altta olduğu pozisyon daha kontrol edilebilri bir sex getirir. Kas gücü daha az kullanıldığından penis pompalanan kan daha kontrollüdür ve cinsellik uzatılabilir. Bu pozisyon kadınların bir çoğu içinde orgazma ulaşmanın daha kolay olduğu pozisyondur. Sonuç olarak sevişmenin son aşamasında bu pozisyon önerilebilir. Partnerin boşalması erkeği en çok mutlu eden şeydir. Partneri boşalmayı bilmeyen bir erkek sorunun kendisi ile alakalı olduğunu düşünür. Ve cinsel başarısızlık düşüncesi gittikçe daha derin psikolojik etki yapar.

Oysa kadınların Orgazmı penisin vajen içinde olmasının şart olmadığı, erkeklerdekine benzer sürtünme yolu ile belli bir bölgeye, belli süre, belli basınçta sürtünme uygulanması ile oluşan ve erkekteki gibi yoğun bir duygulanma ile sonlanan bir olaydır. Erken boşalma sorunu ile boğuşan pek çok erkekte asıl problem partnerlerindedir. Cinsel tecrübesi çok az olan kadınlar, orgazmın ancak eşlerinin yardımı ile ve onun yapacağı kusursuz manevralarla ve bunun yeterli uzunlukta devam etmesi ile olacağını düşünürler. Aynı düşünce erkeklerde de vardır ve aşırı suçluluk duyarlar. Erken boşalmanın rahtsız edici olduğu kesşn ama kadnın boşalması ile hiç alakası yok. Gerçekten boşalmayı bilen kadın eşi erken boşalsa da herhangi bir sürtünme yoluyla kendi boşalmasını gerçekleştirir. Bu öyle sanıldığı gibi çok zor ve imkansız bir şey değildir. Bilakis doğanın kadınlara verdiği hemen hemen erkeklerdeki kadar kolay ulaşılabilen bir haz durumudur. Kadınlar kendi vücutlarını tanımalı ve orgazma giden basamakları anlamalı ve kendi kendilerine bu işi çözmelidirler. Böylece erkeğin üzerindeki eşimi tatmin edemiyorum stresi ortadan kalkar ve erken boşalmanın asıl sıkıntılı kısmı kendiliğinden hallolur.

Genellikle bunu anlattığımız erkek hastalarımız ‘Hocam sen bunları bırak da benim nasıl boşalmamı uzatacağımın formülünü ver’ derler. Biz yinede sorunun asıl kaynağını belirtelim. Size de önerim bu bilgilenmeler ışığında olamnız. Tedavi alternatiflerine gelince günümüzde başarısı kanıtlanmış 3 tedavi yöntemi var.

1. Bariyer yöntemleri: Burada erkeğin zevk alma duyularının bulunduğu penis ucu alt kısmındaki bölge ile vajen arasına bariyer koymak. Prezervatif kullanmak, 2 adet prezervatif kullanmak, Prezervatif içine sürtünmeyi iyice azaltıcı başka engeller koymak, uyusturucu krem sürmek en sık uygulananlardır. Emla krem etkili ama pahalı, anestol krem ucuz ama az etkilidir.

2. Yöntem bitkisel cinsel performans arttırıcılar. Bunların kullanımı son zamanlarda çok artmış, fakültelerde bu konuda eğitim olmadığından doktorların tereddütle yaklaşmalarına neden olan ilaçlardır. Kullanan kişilerden alınan bilgilerle zamna içinde doktorlarda bazı bitkiseller konusunda tecrübe edinmiştir. Çoğu Doktor kendi öğrenip güvendiği birkaç bitkisel ilaçtan faydalanır. Cinsel performans arrttırıcılar daha başarılı bir cinsel kontrol meydana getiri. İkinci ilişkiyi kolaylaştırır. İlk ilişkinin kalitesini olumlu yönde etkiler.

3. Seçenek anti depressan ilaçlardır. Bu ilaçların boşalma süresini uzatıcı etkileri çok iyidir ve başarıları klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Olumsuz etkileri bir antidepressandan beklenen uyku ve iştah alışkanlıklarında değişimler ve bazen kullanım amacına ters olarak cinsel umursamazlık yapmalarıdır. Böyle durumlarda 2. basamak tedavi olan bitkisel düzenleyiciler de antidepressanlar ile beraber kullanılır.

Cinsel Soru – 2

Nişanlıyım. Evlilik hazırlığı yapıyoruz.Ancak ciddi bir sorunum var. Nişanlımla ne zaman  buluşsam, telefonla konuşsam, mesajlaşsam, hatta düşünsem o andan itibaren penisimin ucundan sıvı geliyor. Ne yapmalıyım?

Doktorun Cevabı

Merhaba. Penisin sulanması sıklıkla karşılaştığımız ve çoğu zaman herhangi bir hastalığı göstermeyen bir durum. Genellikle düzenli cinsel hayatı olmayan erkeklerde düzenli boşalamama nedeniyle oluyor. Bu yüzden daha çok genç ve bekar erkeklerde görüyoruz. Özellikle cinsellikle ilgili bir düşünce yada hareket ortaya çıktığında penisten şeffaf ancak hafif yapışkan bir akıntı geliyor. Buna mezi de deniyor. Büyük abdest için ıkınma sırasında daha fazla gelebiliyor. Bu durum klinik olarak hastalık kabul edilmesede hastayı etkiliyor. Temizlik, kilotta lekelenme, abdest bozulacağı korkusu gibi sebeplerden hasta etkileniyor. Mezi cowper bezi dediğimiz bezlerden salgılanıyor. Amacı üretra yani penisin içindeki idrar kanalını cinsel beraberlik sırasında boşalma öncesinde ıslatarak sperm çıkışını kolaylaştırmak. Ancak bu salgı bezi bazen anormal çalıştığında bahsedilen durum ortaya çıkıyor.

Mezi benzeri salgıların geldiği bir başka durum prostatit adı altında topladığımız prostat bezinin mikrobik yada mikrobik olmayan iltihapları. Bu durum daha önemli. Prostatta kalıcı iltihaplanma yapabiliyor. Ancak tedavisi var. İltihap kurutucular, prostat masajı ve prostat gevşetici ilaçlarla düzeliyor.

Mezi yada iltihaplı sıvının ayırımını yapmak için parmakla rektal muayene ve meni kültürü tahlillerinin yapılması gerekir. Sonuçlara göre 3-6 hafta arası değişen bir program ile tedavi olabilirsiniz.Saygılarımla.

Cinsel Soru – 3

Hocam merhabalar; ayda en az 3 kere Sistit oluyorum. Kullanmadığım ilaç kalmadı. Laboratuvar testlerinde çok sayıda lökosit olduğu saptandı. Bazen ilişki sonrası yarım tablet BACTRİM kullanıyorum fakat hiç bir değişiklik olmuyor. Yardımlarınızı rica etmekteyim.

Doktorun Cevabı

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu önemli bir problem. Bazı kadınlar bu konuya daha hassas. Özellikle vajinal akıntısı fazla olan kadınlarda bu probleme daha sık rastlıyoruz. Antibiyotik tedavisine iyi cevap verip geçiyor. Bir bakıyorsunuz kısa zamanda tekrar oluşuyor. Cinsel ilişki ile direkt alakalı bir durum. Ancak partnerde herhangi bir hastalık olduğundan oluşmuyor. Kadının vajinal florasında bulunanan bakteriler cinsel ilişki esnasında mesaneye aktarılıyor. Bu yüzden tedavi planlanırken mutlaka Vajinit de tedavi edilmeli. Zaten vajinite yönelik bir antibiyotik mantar ilaç karışımı kullanılmasza çok büyük olasılıkla baştan vajinit olamasa da sistit için kullanılan antinbiyotiklere bağlı vajinal mantar gelişimi zaten oluyor. Yani iki organ beraber tedavi edilmeli. Buraya kadar her şey iyi. Ancak sorun burda bitmiyor. Bazı kadınlar tedaviden kısa süğre sonra yeniden benzer şikayetlerle geliyorlar hatta bazen idrar yolunda kanama oluyor. İşte bu kişilerde mesane içerisinde önceki enfeksiyonlara bağlı yaralar oluşmuş olduğunu düşünüyoruz. Bu yaraların tedavisi endoskopik bakamayı (sistoskop) gerektiriyor. Kamera ile mesaneye bakılarak burada oluşmuş bir lezyon varsa tedavisi yapılıyor. Sistit kısır döngüsü sona eriyor.

Cinsel Soru – 4

merhaba. Eşimle ilk iki ilişkimizde kan gelmedi. Kadın doğum uzmanına gittik. Bize bir tane çentik olduğunu söyledi ama çentiğin nasıl oluştuğunu bilmediğini doğuştan olabilir dedi. Bazen fazla ıslanma ile kanama olmayabilir dedi. Benim kafam karıştı. Tekrar ilişkiye girdik iki defa, bu kez yarım avuç kadar açık kırımız renkte kan geldi kanın içinde iki tane pıhtılaşmış kan parçacığı vardı. Yine doktora gittik bize çentiğin açıldığını ve bu yüzden kanama olduğunu söyledi. Bu adet kanı olabilirmi. Eşim beni kandırıyor mu? Lütfen yardım.

Doktorun Cevabı

Merhaba. Tamamen boş yere endişeleniyorsunuz. Bahsettiğiniz ve benzer durumlar o kadar sıklıkla başımıza geliyor ki şaşırırsınız. Doktorunuzun bahsettiği çentikten kanama olduğunda bu kan bazen çok kısa sürede bazen saniyeler içerisinde pıhtılaşacaktır. Vücuttaki tüm kanamalar pıhtılaşır. Kızlık zarı bozulması sırasında da pıhtılaşma olur bunda anormal bir şey yok. Bence eşinizin psikolojisini daha fazla bozmadan bu konuyu kapatabilirsiniz. Çok sıklıkla böyle konularda haksız yere suçlanan genç kızların psikolojik bunalımlara girdiğini görüyoruz. Bir kez daha kızlık zarının bu şekilde bozulmasına sık rastladığımızı belirtmek isterim. Saygılarımla.

Cinsel Soru – 5

30 yaşında bekar bir erkeğim. Kız arkadaşımla ayda 1 ilişki yaşıyorum . 4-5 sefer boşalma oluyor. Vagina içindeyken ereksiyon kaybı oluyor. Ve vaginanında tam sıkmadığını düşünüyorum .  Bazen erken bazen geç boşalmaya oluyor. 6 yıl önce Bel soğukluğu geçirmiştim. Bir doktor tamamen geçmemiş olabilir yılda 1 kontrol et dedi . Baktırdığımda bişey bulamadılar. Bir sorun olabilir mi ?

Doktorun Cevabı

Uzun bekarlıklar ve düzensiz cinsel hayat bu sorunun asıl kaynağı. Evlilik hayatında düzene giriyor. Bu süre zarfında cinsel performans arttırıcı vitaminler kullanarak moralinizi ve performansınızı yüksek tutabilirisniz. Bu vitaminlerin 3-6 ay kullanım hastalarım üzerinde çok etkili. Saygılarımla.

Cinsel Soru – 6

İyi günler. 26 yaşında ve bir yıllık evliyim. Korunmamamıza rağmen eşim hamile kalamadı. Eşimde şu anda tetkiklere başladı. bende aralıklarla 2 sperm sayımı yaptırdım.sonuçlar hemen hemen aynı olduğu için sonuncusunu ekte gönderdim. Hocam sonuçları yorumlar mısınız? Acaba sonuçlarım doğal yolla çocuk sahibi olmak için yeterlimidir? Morfolojinin %8 çıkması sorunmudur? Yoksa %14 ‘ün altı araştırılmalı mı? Şimdiden teşekkürler.

Doktorun Cevabı

Merhaba ve geçmiş olsun. Aslında geçmiş olsun denemez çünkü hasta değilsiniz. Sperm sonuçlarına baktığımda hemen hemen hiç problem yok gibi. Asıl problem henüz gebeliğin gerçekleşmemiş olması. Genel itibariyle bakıldığında her şeyi normal olan 2 çiftte 1 yıl düzenli cinsel beraberlik gerçekleştiğinde gebeliğin oluşma şansı % 70. Sizdeki morfolojinin normal oranı benim çalıştığım medican hastanesi için normal sınırlarda . O labotaruvarın normal sınırları önemli. Düzen lab. çok güvendiğimiz bir lab. Genel kabulün %4 olduğunu söyleyebilirim ancak. Eşinizin kontrolleride tamamen normal çıkarsa size doğal içerikli ürünlerden kullanmanızı tavsiye ederim. Bu konu çok geniş ve araştırılmamış bir konu. Hangi ürünün tavsiye edilebileceği konusu epey karmaşık açıkçası bilinmiyor. Benim tavsiyem içinde Epimedyum, Ginseng, E vitamini, çinko içeren ürünlerden bir tanesini 3 ay boyunca hastaya kullandırmak. Sperm sayılarında olumlu değişmelere olabiliyor. Saygılarımla.

Cinsel Soru – 7

Genç yaşta iktidarsızlık psikilojik midir ? Tedavisi hakkında kısa bi bilgi verirmisiniz ? İnternette satılan naturel ürünler ne kadar sağlıklıdır ?

Doktorun Cevabı

Merhaba ve geçmiş olsun. 22 yaşında sertleşme problemi %90 psikolojiktir. Ama kurtulmak her zaman kolay olmayabilir. Detaylı araştırmalar yapılarak organik bir sebep olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ben hastalarıma naturel ürünler tavsiye ediyorum. Hangi ürünün tavsiye edilebileceği konusu epey karmaşık ve tam bilinmiyor. Benim tavsiyem içinde Epimediyum, Ginseng, E vitamini, çinko içeren ürünlerden bir tanesini 3 ay boyunca hastaya kullandırmak. Çok olumlu etkileri oluyor ve tıbbi literatüre de girmiş durumda. Saygılarımla.

Cinsel Soru – 8

hocam iyi günler kolay gelsin. Eşim prezervatifsiz ilişkiye girmenin rahim ağzı kanseri yaptığını gazetede okumuş. Böyle birşey var mı? Varsa kanseri önlemek için prezervatif dışında nasıl bi önlem alabiliriz. Şimdiden teşekkürler

Doktorun Cevabı

Merhaba. Böyle birşey kesinlikle doğru değil. Prezervatifin 20 yıllık bir mazisi var. Binlerce yıldır insanlar ilişkiye prezervatifsiz girdi. Prezervatif kanser yapar mı derseniz oda mümkün değil. Yıllarca test ediliyor bu ürünler. Böyle bildirilmiş kanser vakası yok. Size cevap vermeden önce literatür taraması da yaptım. Böyle bir vaka yok. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar rahim ağzı kanserine sebep olabilir. Bunlardan olursa prezervatif koruyucudur. Sizde enfeksiyon yoksa hiç bir sıkıntı olmaz. Cinsel bölgenizde siiller varsa tedavi olmalısınız. Kısaca prezervatif kullanmanın yada kullanmamanın rahim ağzı kanseri yaptığı bilgisi yanlıştır. Saygılarımla.

Cinsel Soru – 9

Hocam ereksiyon problemim var. Önerebileceğiniz bir ilaç var mı ?

Doktorun Cevabı

Herhangi bir ilaç önermeden önce bu problemi niçin yaşadığınızı tespit etmemiz gerekir. Viagra, Cialis, Levitra gibi ilaçları veya bitkisel hapları bir üroloji uzmanı sizi görmeden lütfen kendi başınıza satın almayın.