En sağlıklı yağ hangisi?

Türk halkı olarak yağlara özel bir ilgimiz olduğu kesin. Zeytinyağlı yemeklerden tutun da tereyağlı bir dilim ekmeğe kadar bizi mutlu etmek için varlar. Peki en sağlıklı yağ hangisi?

Nedir bu yağlar?  Ne kadar sağlıklılar? Ya da hangileri sağlıklı? Ne kadar yemeliyiz?  

Eminim yağlar hakkında hiçbirimiz ayrıntılı düşünmüyoruzdur.  Ama onların bir sürü türü var. Ve hepsinin birbirinden farklı özellikleri…

Hangi yağlar sağlıklı?

Ölçüyü kaçırmadıktan sonra bazı yağların sağlığa faydası çok.  Akdeniz’in olmazsa olması zeytin ve zeytinyağı. Zeytinyağsız bir salata düşünülür mü? Ya da zeytinsiz bir kahvaltı? Bu konuda şanslıyız. Çünkü zeytinyağı sağlıklı. Ayçiçek yağı- mısırözü yağ- kanola yağı da çok tüketilmediği sürece sağlığa zararlı değil. Kısacası bitkisel yağları kullanmaktan korkmayın. 

Hangi yiyeceklerde bulunduklarına bir bakalım. Süt-peynir-yoğurt yarım yağlıysa sorun yok.  Yumurtayı da haftada birkaç kez tüketebiliriz.

Balıkta da omega 3 var. Sağlığımız için çok faydalı. Birçok hastalığı da önlüyor. Kızartırken yanmamış yağ kullanmak gerek. 

Ya sağlıksız olanlar?

Birçoğumuzun sevdikleri. Yemeklerimize lezzet katan o yağlar var ya. Uzun yaşamak için onlardan sakınsak iyi olur. Çünkü görünüşe göre pek sağlıklı değiller. Onlara doymuş yağ deniyor. Peki nedir bu doymuş yağ? Nelerde bulunuyor? 

Doymuş yağ diğer adıyla hayvansal yağ. Yani margarin ve tereyağı. Maalesef o çok sevdiğimiz tereyağı sağlığımızı olumsuz etkileyebiliyor.  Tabii kırmızı et de aynı riski taşıyor. Bir de içerisinde doymuş yağ bulunan yiyecekler var. Peynir, krema, süt ve en can alıcı nokta dondurma. 

Daha bitmedi. Fast food-salam-sucuk-sosis- pastalar-bisküviler de fazla yenmemeli. 

Kolesterol ne?

Gazetede ve televizyonda sıkça karşılaştığımız bir konu. Kolesterol. Tam da bahsettiğimiz yağlarla ilgili. 

Kolesterol bir yağ hastalığı. İki şekilde oluyor. Ya karaciğerimiz üretiyor. Ya da yediğimiz bazı yağlar kolesterol dengesini bozuyor. Üstelik Kalp krizi riski taşıyor.  İşte sağlıklı ve sağlıksız yağ meselesi  burada önemli. Çünkü bazı yağlar kandaki yağ oranını artırıyor. Yani kötü huylu kolesterol denilen LDL’ye sebep oluyor. Zeytinyağı-ay çiçek yağı gibi doymamış yağların kolesterole zararı yok. Tabi ölçülü olduğu sürece.  Ama doymuş yağlar başımıza dert açabilir. Tereyağı ve margarinden fazlası var. Görmediklerimiz. Mesela ette-tavukta bulunan yağlar. Kolesterolün yükselmesine sebep oluyorlar. Tabi hayvansal yağlarla yapılmış birbirinden lezzetli tatlılar-pastalar-çörekler de. 

Kolesterolü azaltmak içi ne yapmalı?

Kolesterolü azaltmanın altın kuralı tüm bu hayvansal yağlardan kaçınmak. 

Yapabileceğimizi en faydalı şey ise daha fazla sebze- meyve-tahıl yemek. Sigarayı bırakmak. Ve de egzersiz yapmak.