En Sağlıklı 10 Besin Hangileri ?

Eğer besinlerin hangi temel maddeleri içerdiğini bilmiyorsanız sağlığınızı korumak için gereken bütün vitaminleri almanız zor bir iş olabilir. Vitamin ilaçları kullanmadan optimum sağlığa ulaşmanın etkili bir yolu birçok çeşit vitamin içeren besinlerden yemektir. Sağlıklı diyet yaparken odaklanılması gereken, temel madde bakımından çok zengin olan belli besinler vardır. Bu besinler bazı akut ve kronik rahatsızlıkları önlerken biyolojik sistemlerinizi ve bağışıklığınızı güçlü tutmanıza yardımcı olur.

Tatlı Patates

The Center for Science in the Public Interest’e göre tatlı patates tüm sebzeler içinde en besleyici besindir. Tatlı patateste antioksidanlar, beta karoten, demir, B6 vitamini ve diyet lifi bulunmaktadır. Tatlı patateste bulunan besin maddeleri bazı kanser tiplerini ve Kalp krizi gibi rahatsızlıkları önler.

Ispanak

Ispanak sarı nokta hastalığı gibi yaşla ilgili görsel bozulmaları önleyen lutein, zeaksantin ve karotenoidleri içerir. Ispanakta bulunan besin maddelerinin arasında kemik ve eklem sağlığını destekleyen kalsiyum ve kanın uygun biçimde pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini de vardır.

Brokoli

Brokoli indol-3-karbinol ve sülforafan içerir. Bu iki besin maddesi vücudun göğüs kanserine karşı dayanıklılığını artırır. Bir bardak brokoli günlük önerilen C vitamini miktarının iki katından fazlasına sahiptir.

Yabanmersini

Yabanmersini beta karoten ve benzeri antioksidanlar, A,C ve E vitaminleri ve flavonoidler bakımından zengindir. Yabanmersininin vücutta anti-aging destekleyici ve iltihap sökücü etkileri vardır.

Sarımsak

Sarımsakta kötü (LDL) kolesterolü ve tansiyonu düşüren, ayrıca antibakteriyel özellikleri sayesinde kolon ve mide gibi belli kanserleri önleyen sülfür bileşikleri bulunmaktadır. Sarımsak potasyum, kalsiyum, demir, fosfor ve C vitamini gibi önemli besin maddelerini de bulundurmaktadır.

Domates

Domates C vitamini konusunda liderdir. Orta boy bir domateste 23 miligram C vitamini bulunmaktadır. Domates ayrıca prostat sağlığını koruyan likopen açısından zengindir.

Mercimek

Mercimekte 8 gram lif bulunmaktadır. Lif ise kalp sağlığı açısından önemlidir. Bir bardak mercimek günlük önerilen folik asit miktarının yüzde 90’ını karşılar. Mercimek aynı zamanda zengin bir protein ve demir kaynağıdır.

Kuru üzüm

Kuru üzüm kanın oksijen taşımasına yardımcı olan demir açısından zengindir. Ayrıca potasyum, selenyum ve A Vitamini içerir ve liflidir. Kuru üzüm Anemi, sıvı tutulumu ve Yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklarla savaşta önemli bir destekçidir.

Somon

Somon, ton balığı ve uskumru gibi soğuk su balıkları kalp ve beyin sağlığını geliştiren omega-3 yağ asitleri içerir. Omega-3 yağ asitleri kalp hastalıkları ve Alzheimer gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur.

Yağsız süt

Göz sağlığı için önemli olan B2 vitamini (riboflavin) ve A vitamini içerir. Güçlü kemik ve dişler için gerekli olan Kalsiyum ve D vitamini açısından zengindir.