En Popüler SEO Araçları

SEO için kullanılan en popüler araçlar hakkında merak ettikleriniz ve bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz. SEO araçları sitenizi düzeltmek için size güzel fikirler verebilir fakat dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar da vardır.

Bir çok iyi SEO aracı internette aylık ödeme modeliyle müşterilere sunuluyor. Bu araçlar arasında çok ciddi farklar mevcuttur ve büyük bir çoğunluğu da gerçekten pek bir işe yaramamaktadır. Bunun en büyük nedeni SEO yapmanın belli bir kuralı olmamasıdır ve araçların gerçekten de arama motorlarının düşünce yapısına kolay adapte olamamasıdır.

Google Webmaster Tools

Google Webmaster Tools siteniz hakkında gerçekten önemli bilgiler veren bir araçtır. SEO açısından mutlaka kullanılması gereklidir ve işin en güzel tarafı bedava olmasıdır. Özellikle Google’un sitenizi nasıl ve ne kadar sürekli endekslediğini, aynı zamanda da arama sonuçlarında anahtar kelimelerinizin sıralamalarını güzel bir şekilde size sunar.

SEOMoz

Aylık ödeme modeliyle çalışan SEOMoz siteniz hakkında bir çok bilgi vermektedir. Özellikle rakiplerinizle sitenizin kıyaslanması ve site içi optimize edilmesi gereken unsurları güzel bir şekilde size sunar. SEOMoz’da bir çok tanıtıcı video da bulmak mümkündür. Fakat popülaritesinin aksine SEOMoz altında bulunan araçların yaptığımız incelemeler sonucunda çok da iyi olmadığına karar verdik. Özellikle bazı araçların verdiği bilgiler gerçekten de zayıf ve yetersiz. Aylık $99 isteyen bu firmayı kullanmadan önce bir deneme sürümünü test edebilir ve kendiniz karar verebilirsiniz.

Ahrefs

Yine aylık bir ödeme modeliyle karşımıza çıkan Ahrefs gerçekten de sitenize gelen linkler ve sosyal medyada paylaşım hakkında en güncel bilgileri veren bir platform. Dezavantajı site içi yapmanız gereken optimizasyonlar hakkında çok az bilgi vermesi. Fakat kendi indekslerini kullanan bu şirketin inanılmaz bir güncelleme hızı var. Örneğin bir yazıya yeni bir bağlantı geldiği zaman ertesi gün Ahrefs’de görmek mümkün.

MajesticSEO

Yine aylık bir ödeme modeliyle çalışan bu platform Ahrefs’e benzerlik taşımaktadır ama indeksleri çok geridedir. Bir çok araca göre güzel bir kullanıcı deneyimi sunsa da istenilen ücretin çok da karşılığını aldığınızı söyleyemeyiz.

WordTracker

Aylık yaklaşık $300-$400 isteyen bu platform gerçekten de bir çok konuda değerli bilgiler vermesine karşın Türkiye için optimize edilmemiş olması büyük bir hayal kırıklığıdır. Özellikle anahtar kelime araçları çok gelişmiştir. Bu yüzden İngilizce bir siteniz varsa çok yardımcı olabilir.

Alexa

Sitelerin trafiğini görme açısından en sık kullanılan platform Alexa, aynı zamanda da paralı bir SEO hizmeti sunuyor. Yine aylık ödeme modeliyle verilen bu hizmet ne yazık ki SEOMoz ve Ahrefs yanında çok başarısız kalıyor. Aylık maliyeti de yine dudak uçurtan cinsden.

Link Assistant

Yine paralı olan bu sitede birden fazla masaüstü programı ayrı ayrı fiyatlarla ya da toptan bir fiyatla satıyor. Fiyatlar aylık modellere kıyasla makul olarak gözükse de ne yazık ki belli bir süre sonra güncellemeler için her bir program için sizden ücret ödemenizi istiyorlar. Programların masaüstünde çalışması hem büyük dezavantaj hem de yukarıdaki araçlara göre çok yavaştır.

WMAracı

Siteler hakkında bir çok bilgi veren WMAracı, bedava olmasına karşın optimizasyon konusunda ne yazık ki pek bilgi vermiyor. Yine de rakipleriniz hakkında önemli bilgileri görmeniz mümkündür.