En Kaliteleri Probiyotikler Hangileri ?

Probiyotikler, sağlığınıza faydalı olabilen, canlı mikroorganizmalardır. Bir Probiyotik seçerken, hangi durum için, hangi ürünün işe yarayacağını bilmek yararlıdır. Ayrıca, ürünü barındıran bakteri çeşidi kadar, güvenilirliğini, saflığını ve etki gücünü de bilmelisiniz. Genel anlamda, kaliteli probiyotikler çok güvenli ve efektiftir. Yine de doktorunuzun yönlendirmesi olmadan, probiyotikleri kullanmamalısınız.

Tazelik

Probiyotikler, imalatçı tarafından bildirildiği gibi bakteri içermeyebilir. Bazı bakteri türleri oda sıcaklığında yaşayamaz, ısıya maruz kaldıklarında ölebilirler. Bu sebeple probiyotik takviyeleri zamanla potansiyelini kaybedebilir. En iyi kalite için, son kullanma tarihi olan bir ürün seçmeniz ve onu soğuk tutmanız gerekir. Biyomedikal alanındaki teknolojik gelişmelerle, probiyotikler oda sıcaklığında muhafaza edilebilmektedir.

Probiyotikler ve Patojenler

Kaliteli probiyotikler patojen türlerin kolonizasyonu ve gelişmesine engel olurlar. Patojenler , Birleşik Devletleri’nde ,çoğu gıda kaynaklı hastalık salgınlarından sorumludur. Probiyotikler ,asetik asit ve laktik asit gibi patojenler için düşmanca bir ortam yaratan bileşikler üretirler. Çoğu patojen, ya bu anti-mikrobik maddeye maruz kalarak ölür ya da uygun koşullarda üreyemezler.

Probiyotikler ve Laktoz İntoleransı

Kaliteli probiyotikler, Laktoz intoleransına sahip insanlarda, Laktoz intoleransını iyileştirmeye yardım ederler. Bazı insanlar, sütte baskın şeker olan laktozu parçalayan bir enzimin, laktazın, üretiminde bir azalmadan dolayı, süt ve süt ürünlerini hazmedemez. Probiyotiklerdeki dost bakteriler, laktoz sindirimini düzenler, böylece gaz, kramp, şişkinlik gibi, laktoz intoleransı ile ilişkili belirtilerin iyileşmesine yardımcı olur.

Yan Etkiler

Probiyotikler aşırı alındığında, bulantı, ishal,gaz şişkinlik gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Maryland Medical Center Üniversitesi’ne göre, probiyotiklerin kullanımı, bağışıklık sistemi hasar görmüş ya da yapay kalp kapağı olan hastalarda bakteriyel enfeksiyon olasılığını arttırabilir. Bu koşullar altında probiyotiklerden kaçınılmalıdır.