En İyi Köpek Maması Hangisi ?

Köpek sahipleri çok iyi bilir: Köpeklerimiz kısa zamanda adeta bir bebek gibi sevdiğimiz, değer verdiğimiz, en iyi şartlarda yaşaması için elimizden geleni yaptığımız arkadaşlarımız oluverirler. Onların nasıl bir ortamda uyuyacağı, temizliğinin nasıl yapılacağı, en önemlisi de her gün yiyecekleri mamaların nasıl olması gerektiği konusunda her zaman kafa yorabiliriz. Konu beslenme olduğu zaman köpeklerin de tıpkı insanlar gibi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Onlar da bizim gibi her türden besini yiyebilirler yani hem etçil hem de otçullar. Kısacası sağlıklı olmaları için çeşit çeşit beslenmeleri faydalı. Et, sebze, tahıllar… Hepsi köpeklerimizin sağlığı için önemli. Ama yine biz insanlar gibi köpekler de dengeli beslenmeli. Dengesiz beslenme sonucu köpeklerde diyabet gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Peki en iyi köpek maması hangisi ? Hangi firma en kaliteli köpek mamasını üretiyor ?

En İyi Köpek Maması Nasıl Bulunur ?

En iyi köpek maması seçiminde ilk olarak köpeğimizin gün içerisinde ne kadar besleneceği önem taşıyor. Bunu belirleyen üç faktör var: yaş, ne kadar hareketli olduğu ve olması gereken kilo. Örneğin gün içerisinde bolca egzersiz yapan bir köpeğin çok fazla besine ihtiyacı varken, vaktinin çoğunu evde geçiren ve fazla hareketli olmayan bir köpeğe sahipsek atıştırmalıklar da yeterli olabilir.

Her ne kadar köpek maması markaları da köpek beslenmesi hakkında ipuçları verse de köpeklerimizin nasıl besleneceği konusunda bize en iyi yol gösterecek kişiler veterinerler. Çünkü onlar köpeğimizle özel olarak ilgilenebilir, ideal kiloda kalması için ne kadar besine ihtiyaç duyduğunu saptayabilir. Üstelik onların hastalıklardan korunması için de en iyi köpek maması seçimimizde bize yardımcı olabilirler.

En iyi köpek maması hangisi

En iyi köpek maması hangisi

Köpek Mamalarını İyi Tanıyın

Köpeğimizin gün içerisinde ne kadar kalori alması gerektiğini veterinerler kolaylıkla hesaplayabilir. Ama köpek maması markaları mamanın içerisindeki kalori miktarını bize söylemez. Bu durumda bizim köpeğimiz için en uygun, en iyi olan köpek mamasını seçerken araştırmacı olmamız şart. Köpek maması markalarının üzerinde yazan gurme, doğal, en iyi gibi ibarelere hemen inanmamak, araştırıp en iyi olanı bulmak önemli.

Yine veterinerler sayesinde hem köpeğimizin damak zevkine hitap edecek hem de bizim bütçemizi sarsmayacak en iyi köpek mamasını bulabiliriz. Hatırlatmakta fayda var: veterinerler az kalorisi olduğu için genellikle kuru mamayı öneriyor.

Köpek maması konusunda aklı karışmış olanlar için diğer bir seçenek ise mamayı evde hazırlamak. Bu çok akıllıca bir seçim olabilir. Hem de böylece köpeğimize gönül rahatlığıyla yedireceğimiz bir mama hazırlamış oluruz. Ama burada da devreye yine veterinerlerin önerileri giriyor.

Köpeğim İçin En İyi Mama Hangisi ?

Bir sürü köpek maması seçeneğimiz var. İşin kötü yanıysa en iyi köpek mamasının hangisi olduğunu onu köpeğimize vermeden bilemeyeceğiz. Eğer mama seçimimiz iyiyse köpeğimiz bunu bize kısa sürede hissettirecektir. İyi görünmeleri, katı dışkıya sahip olmaları mama seçimimizin doğru olduğunun en büyük kanıtları. Ve tabii ki köpeğimizde mide bulantısı, kusma, gaz, ishal gibi problemler varsa bu köpek maması konusunda bir daha düşünmemiz gerektiğine işaret.

En iyi köpek mamasını belirlerken hata yapmışsak, köpek mamasını bir anda değiştirmemeliyiz. Örneğin gün içerisinde bir miktar eski mama ile bir miktar yeni mamayı karıştırabilir ve aşama aşama ilerleyebiliriz. Tabii eğer köpek çok kötü durumdaysa ve eski mamadan fazlasıyla şikayetçiyseniz yeni mamaya bir an önce geçmekte fayda var.

Köpeğin Beslenme Zamanlarına Dikkat Edin

Eğer yetişkin bir köpeğe sahipsek günde iki kez beslenmesi ideal. Ama yavru köpekler için durum daha farklı. Onların metabolizmalarının yüksek tutulması ve büyüme aktivitelerinin gerçekleşmesi için çok daha sık ve küçük öğünlere ihtiyaçları var. Bu durum küçük boyutlu ırklarda çok daha fazla önemli.

Uzmanlara göre köpekleri ödüllendirmek için öğünler arasında onlara küçük bisküviler hediye edebiliriz. Tabii ki fazla kalori almaması kuralına ve de zamanlamaya dikkat ederek. Bunu tıpkı kendi çocukluğumuz gibi düşünebiliriz. Günün erken saatlerinde fazlasıyla yemek hiç bir işimize yaramaz. Önemli olan öğünleri iyi planlamak ve dengeli beslenmek.

Peki En İyi Köpek Maması Hangisi ?

ConsumerAffairs.com ABD’deki araştırmasına göre köpek sahipleri aşağıdaki 10 köpek maması üreten firmayı oylamışlar. En iyi köpek maması sıralamasında şu ürünler yeralmış:

 1. Canidae
 2. Natural Balance
 3. Nutro
 4. Beneful
 5. Blue Buffalo
 6. Purina
 7. Pedigree
 8. IAMS
 9. Ol Roy
 10. Kirkland

ConsumerSearch.com’a göre de köpek sahipleri aşağıdaki 7 markaya en fazla oy vermişler:

 1. Orijen
 2. Taste of the wild
 3. Welness Core Grain
 4. Kirklan
 5. Fromm Family
 6. Newman’s Own Organic
 7. The Honest Kitchen Organic

Türkiye’de ise en popüler köpek mamaları:

 • New Dog
 • Champion
 • Goody
 • Pro plan
 • Royal Canin
 • Acana
 • LaVital
 • Orijen

Türkiye’de Orijen ve Acana markaları piyasadaki en pahalı köpek mamalarıdır. Bu markaların 13 kglık bir köpek maması yaklaşık 300 TL civarında olabiliyor. Buna karşın New Dog, Champion ve Goody’nin 15kglık mamaları ise 50 TL civarında. Seçim sizin 🙂