En İyi Karın Eritme Hareketi Hangisi ?

Fazlalık yağlardan kurtulup dümdüz ve incecik bir karına sahip olmak için birkaç karın eritme hareketi yeterli. Peki en iyi karın eritme hareketi hangisi ?

İnsanlar dümdüz bir karın için çıldırıyor. Hele bir de hafiften baklavalar varsa, değmeyin keyiflerine. Göbek deliğinin ve karnın çevresinde kaslı bir görünüm herkesin düşü. İnsanlar karın yağlarından nefret etmeyi seviyor. Bunun kanıtı internette arama rekorları kıran bir konu olması. Herkes karın yağlarından kurtulmanın yolunu arıyor.

Güzel görünen bir karın için yapmanız gereken iki şey var.

•Karın yağlarından kurtulmak

•Biraz kas yapmak

Bütün bunlar hafif kas kıvrımlarına ve pürüzsüz bir karına sahip olmanıza yardımcı.

Karın Eritme Hareketleri

Bilmeniz gereken ilk şey karın eritme hareketleriyle karın yağlarından kurtulmayı hedeflememek. Bütün vücudunuzu göz önüne alırsanız, ihtiyacınız olmayan bütün yağlardan da kurtulmuş olursunuz.

İkincisi de önemli: sürekli karın eritme hareketi yapmanıza gerek yok. Vücudun tamamını çalıştıran egzersizler de karın kaslarını belirgin hale getirebilir.

Karın kasları

En Süper 7 Karın Eritme Hareketi

Sıkıştırma: Yüzüstü yere uzanın. Dirseklerinizden ve ayak parmaklarınızdan destek alıp yükselin. Vücudunuz kafanızdan ayaklarınıza dümdüz görünmeli. Bu şekilde 20 – 60 saniye durun. Kısa aralar vererek 3 – 5 set tekrarlayın.

Mekik: Etkili karın eritme hareketlerinden. Mekik çekerken doğru şekilde yapmaya özen gösterin. Böylece tehlikeli olmaktan uzaklaşır. Ellerinizi ensenizin arkasında tutmayın. Bu ensenizi çekiştirmenizden başka bir şeye yaramaz. Dizleriniz 45 derecelik açıyla dursun ve her kalkışınızda dizlerinize daha fazla yaklaşmaya çalışın.

Çapraz sıkıştırma: Karın eritme hareketlerinin en başında geliyor. Sırtınızın altından yerden destek alacak şekilde sırtüstü uzanın. Elleriniz başınızın altında, dizleriniz de 45 derecelik açıyla dursun. Yavaşça havada bisiklet pedalı çevirecekmiş gibi pozisyon alın. Dirseklerinizi çaprazındaki dizinize değdirmeye çalışın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. Egzersiz sırasında düzenli nefes almayı unutmayın.

Pilates topuna eğilme: Pilates topunda ne cevherler var. Topun önünde diz çökün. Bileklerinizi topun üstünde tutun. Topun üstüne eğilin. Dizleriniz sabit, kendinizi rahat hissedene dek topla ilerleyin. Belinizi incitmemek için çok ileri gitmeyin. Vücudunuzun yine düzgün durması önemli. Kollarınız ve karın kaslarınız yardımıyla kendinizi geri çekin. 8 – 12 kez 1 – 3 set boyunca tekrarlayın. Belinizde herhangi bir sorun varsa bırakın yapmayın. Kollarınızın açıklığını değiştirerek zorluk derecesini ayarlayabilirsiniz.

Çömelme: Karın eritme hareketi yapmak istiyorsanız, çömelin. Birçok şekilde çömelebilirsiniz. Popo, kalça ve basenler için çömelme hareketi çok yararlı. Ancak kimi zaman hep aynı hareketi yapmak çok sıkıcı da olabilir. Arada çeşitli çömelme şekillerinden karıştırabilirsiniz. Çömelme havada hayali bir sandalyeye oturmak olarak tarif edilebilir.

Yaslanma: Sadece karın eritmek için değil vücudun diğer kısımlarını da etkili çalıştırmak için ideal bir egzersiz. Denge, bacak, sırt ve omuz çalıştıran bir ağırlık egzersizi. Tek ya da çift ağırlıkla deneyebilirsiniz. İki elinizde birden ağırlık olursa dengenizi daha kolay sağlarsınız. İki elinizde ağırlıklarla düz bir şekilde durun. Vücudunuz düzgün dursun. Bir ayağınızı havaya kaldırın ve ağırlıklarla dengenizi ayarlayın. Ayağınızın havada olduğu taraftaki ağırlığı sarkıtın ve diğer taraftakini göğsünüze doğru çekin. Ağırlıkların her ikisini de aşağıya indirin ve başlama pozisyonuna dönün. Dengede durmak sizin için bir problemse başlangıçta ağırlıksız deneyebilirsiniz.

Kürek çekme: Karın eritme hareketlerinin sonuncusu kürek çekme, karnı ve kolları çalıştıran bir hareket. Özellikle alt karın ve kollarla sorununuz varsa tavsiye edilir. Kürek aletine oturun ve düz bir şekilde kollarınızdan yardım alarak ileri gidip geri gelmeye başlayın. Güç noktanız sırtınızın üstü ve ortası olsun. Omuzlarınız ve göğsünüz siz çektikçe birlikte hareket edecek. Bu şekilde tekrarlayın. Hareketi yaparken vücudunuzun düzgün olmasına, omuzlarınızdan kuvvet almaya, ağırlıkları pat diye bırakmamaya dikkat edin. Belinizde ya da sırtınızda sağlık sorunu varsa dikkatli olun.