En iyi doğum kontrol yöntemi hangisi?

Doğum kontrolün onlarca yolu var. Sizce en iyi doğum kontrol yöntemi hangisi?

Hamileliği engellemek için kullanılan yöntemlere genel olarak doğum kontrolü diyoruz. Herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmadınız ya da kullandığınız yöntem işe yaramadı diyelim. Ne olacak?

Doğum kontrol yöntemleri yıllardır tartışılıyor.

Acele davranırsanız korunmasız ilişki sonrasında da hamilelikten korunmak mümkün.

Korunmasız bir ilişkide hamilelik riski yüksek. Henüz regl olmasanız da menapoza yakın yaşta olsanız da bu kesinlikle doğru. 

Hormonal yöntemler: Doğum kontrol hapları, doğum kontrol aşıları, implantasyon (hormon aşısı), vajinal halka. Rahim içi araçlardan az miktarda hormon salgılayan Mirena da bu sınıfta kabul edilir. 

Hormonlara dayalı doğum kontrol yöntemleri hamileliği engellemede çok etkili. 

Rahimiçi araçlar: Rahmin içine yerleştirilen Spiral gebeliği engelliyor. Çok güvenli, başarılı bir korunma yöntemi. Yaygın iki türü var: Bakır (Paragard), Hormonal (Mirena).

Engelleme: Kondom. Diyafram. Vajinal sünger. Bunlar hamileliği engellemede diğerleri kadar etkili değil. 

Doğal aile planlaması: İşe yaraması eşlerin dikkatine bağlı. Doğurgan dönemlerde seksten kaçınmanız ya da korunmanız gerekiyor. 

Cinsel sterilizasyon: Erkek için kısırlaştırma ameliyatı. Kadın için tüplerin bağlanması. Ömür boyu doğum kontrolü sağlıyor. Bu yöntem ancak çocukla alakalı hayallerinizi eleyip duvara astığınızda uygulanabilir.

Acil korunma yöntemleri: Doğum kontrolünü unuttuğunuzda, kullandığınız yöntemle ilgili bir terslik olduğunda yedekteki plan. Ertesi gün hapları.

Doğum kontrol yöntemlerinden en verimli şekilde yararlanmak için doktorunuzun önerilerine eksiksiz uymalısınız. Bütün önlemlere rağmen kazalar olabilir. B planınız hazır olursa kazaları daha az hasarla atlatırsınız. 18 yaşından büyükseniz çekmecenizde ertesi gün hapı bulundurmayı unutmayın.

Kimine göre en iyisi her ilişkide koruyan yöntem. Kimine göre istediğiniz sürece koruyan çok daha etkili. Sizin için en iyi olanı bulmak için birkaç nokta:

Ne kadar işe yarıyor? Hamileliği engellemeniz sizin için ne derece önemli, bir düşünün.

Eninde sonunda bir çocuğum olsun diyorsanız çok güvenilir bir yöntem aramanıza gerek yok. Kesinlikle çocuk istemiyorsanız, kürtajı da doğru bulmuyorsanız çok iyi çalışan bir yöntem seçmelisiniz.

Ne kadar uğraştırıyor? Hap almayı unutan biriyseniz doğum kontrol hapları sizin için en iyi yöntem olmayabilir.

Çocuğum olsun ama ne zaman? Bir ya da iki yıl içinde çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız doğum kontrol aşıları doğru yöntem değil. Korunmayı bıraktıktan sonra birkaç ay etkisi devam ediyor. Hiç çocuk istemiyorsanız doğal aile planlaması pek işe yaramıyor. 

Yöntem kaça patlar? Kondom ucuz. Hatta bazen bedava. Ertesi gün haplarının akıbeti hala tartışılıyor. Rahim içi araçlar biraz pahalı gelebilir ama uzun yıllar kullanılması maliyeti düşürüyor.

Hastalıklardan korur mu? Kondom cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmada etkili. Ancak hamileliği engellemenin en iyi yolu değil. Her ikisinden de kaçınmak için kondom başka bir yöntemle beraber kullanılmalı.

Yöntemle problem yaşarsam? En iyi yöntemi bulmak için birçok yöntem denemeniz gerekebilir. Daha önce iyi gelen bir yöntemi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Seçenekleri kısıtlayan sağlık sorunları

Bazı yöntemler sağlık sorunlarınızla uyumsuz olabilir. Doktorunuz sizin için hangi yöntemin doğru olacağınızı araştırırken bazı soruları yanıtlamanızı isteyebilir. 

Sigara içiyor musunuz? Hamile misiniz? Ciddi bir rahatsızlığınız var mı? Cinsel yolla bulaşan hastalık geçirdiniz mi? Bu tür sorular etkin doğum kontrolü yöntemini kararlaştırmak için kritik önemde. 

Hamilelikten korunmak için

Kondom, vajinal sünger, sperm öldürücüler reçetesiz olarak satın alabilecekleriniz. 18 yaşından büyükseniz ertesi gün haplarını da bunların arasına katabiliriz.

Rahimiçi araçlar, diyafram, doğum kontrol hapları ve diğer hormonal yöntemler için doktorunuza başvurmanız şart.