En iyi 5 libido arttırıcı

Yüksek cinsel istek yani libido sağlıklı bir insan olduğunuzun göstergesi.  Yani düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve yeterli uyku sağlıklı bir yaşam sürmenizin yanı sıra cinsel yaşantınızı da güzelleştiriyor. Hal böyle olunca sağlıklı yaşamın tüm bu anahtarları daha da önem kazanıyor. 

Doğadaki pek çok gıdanın içeriğindeki maddeler afrodizyak etkileri sayesinde libidoyu arttırıyor. Liste çok uzun, ama biz sizin için bu listeyi biraz kısaltıp en iyi 5 libido arttırıcı besini belirledik. Bakalım ne yersek libidomuz tavan yapıyormuş.

İstiridye

İstiridyenin antik çağlardan beri libido arttırıcı etkisi biliniyor. Ancak istiridyenin tek etkisi cinsel hayatımıza değil. Hemen her soruna iyi geliyor. Özellikle tansiyonu, dolaşımı, sindirimi ve boşaltımı düzenliyor. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Ancak yine de en belirgin etkisini libido üzerine saklıyor. İçeriğindeki çinko, cinsel istek arttıran testosteron hormonunun üretilmesini tetikliyor. Ayrıca çinko eksikliği iktidarsızlığın en yaygın nedenlerinden biri. Yani istiridye bu soruna da çözüm oluyor. Siz de cinsel isteksizliğinizden yakınıyorsanız karamsarlığa kapılmadan önce istiridye seçeneğini gözden geçerin. Üstelik size bir sır verelim. İstiridye yemek başlı başına uyarıcı bir eylem.

Çikolata

Hepimizin bildiği gibi çikolata en fazla afrodizyak etkiye sahip gıdalardan. Özellikle de bitter olanları çok etkili. Çünkü çikolatanın içindeki magnezyum, kafein ve fosfor gibi maddeler beyindeki mutluluk hormonu denen endorfin hormonunu salgılayan bölgeleri etkiliyor. Bu da insanın kendini daha mutlu, güvenli ve neşeli hissetmesini sağlıyor. Ayrıca genital bölgede kan akışını arttırıyor, dolayısıyla cinsel istek çoğalıyor. Ancak çok fazla yememek lazım. Çünkü çikolatanın fazlası kan şekerinizi yükseltir. Yüksek kan şekeri de uyku getirir. Bu nedenle geceniz planladığınız gibi geçsin istiyorsanız çikolatayı abartmamaya dikkat edin.

Siyah fasulye 

Vücudumuz gerekli hormonları salgılamazsa cinsel istek oluşmaz. Yani hormon yoksa libido da yoktur. İşte bu açıdan siyah fasulye çok önemli. Çünkü siyah fasulye, seks hormonlarının üretimini için gerekli olan magnezyum açısından çok zengin. Yapılan araştırmalara göre bir kadın günlük ihtiyacının % 75’ini siyah fasulyeden karşılarsa cinsel isteksizlik riski büyük ölçüde azalıyormuş. 

Turuncu sebzeler

Havuç, balkabağı, tatlı patates gibi turuncu sebzeler cinsel isteği ciddi oranda arttırıyor.  Bunun nedeni tahmin edileceği üzere sebzelere turuncu rengini veren madde ve A Vitamini. A vitamini seks hormonları ve sperm üretmede hayati öneme sahip. Ayrıca doğurganlığı da arttırıyor.  Bu nedenle cinsel isteksizlikten yakınıyorsanız gün içinde menünüze turuncu sebzelerden eklemek bu sorununuzla baş etmenizde size yardımcı olabilir.

Yumurta

Yumurta mükemmel bir protein kaynağı olmasının yanı sıra aynı zamanda cinsel fonksiyonlar açısından da çok önemlidir. Çünkü içeriğindeki demir, D, B6 ve B5 vitaminleri sayesinde pek çok cinsel istek azaltıcı sorun ortadan kalkar. Örneğin D vitamini testosteron ve östrojen gibi hormonların üretimini düzenler, iktidarsızlığa iyi gelir. Amerika Birleşik Devletleri’nde konu hakkında yapılan bir araştırmaya göre yetişkinlerin yaklaşık % 70 – 80’inde D vitamini eksikliği çekiyor. Bu oranlara bakarsak sizde de D vitamini eksikliği olma ihtimali yüksek. Bu da sizin cinsel isteksizliğinizin asıl nedeni olabilir. Bu nedenle yeterince D vitamini almaya dikkat edin. 

Konu hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarak