En Hızlı Kilo Verme Yöntemi Nedir ?

Kilo vermek için yapılan Diyetler, alınan ilaçlar ve yapılan egzersizler sonuç vermediği zaman moral ve motivasyon bozukluğu yaşamak çok normaldir. Doktorlar ve diyetisyenler hızlı kilo vermenin vücuda yararından çok zararı olduğunu söylerler. Fakat bu genellikle kiloyu nasıl verdiğinizle ilişkilidir. Şok diyetler yapmaktansa aşağıda kanıtlanmış bir tekniği uygulamanız daha yararlı olabilir.

Kilo Vermenin En Basit Formülü

Kilo vermenin bilenen en basit matematiksel formülü yiyeceklerden alınan kalorinin vücudun günlük kalori ihtiyacından daha az olmasına dayanır. Yani günde 2000 kalori harcayan bir beden sadece 1500 kalorilik yiyecekle besleniyorsa doğal olarak kilo vermek kaçınılmazdır. Fakat etrafınıza baktığınız zaman bu mantığa uymayan bir çok arkadaşınız eminim vardır. Bazıları ne yese sanki kilo almıyor değil mi?

Egzersiz İle Kilo Vermenin Yolu

Özellikle sportif bir geçmişi olmayan kişiler günde 30-45 dakika basit egzersizlerle kilo verebilecekleri sanıyorlar. Bazıları bunu kısa süre de başarabilse de çoğunluk ne yazık ki uzun vadede uygulayamadığı için başarısız oluyor. Yürüyüş, koşma veya ağırlık çalışma gibi tek başına yapılan spor türleri ne yazık ki çabuk pes etmeye çok uygundur. Sportif geçmişi olmayan kişilerin adaleleri de genelde pek gelişmemiş olduğu için egzersiz yaparak kısa sürede kilo vermeleri kolay olmayabilir. Peki durum buysa egzersiz ile hızlı kilo vermek nasıl mümkün olabilir?

Enterval antrenmanı

Interval (Aralıklı/Dönüşümlü) Antrenmanı

Yapılan bir çok araştırmaya göre en hızlı kilo verme yöntemi enterval antrenmanı ile ilişkilidir. Bu antrenman özellikle 35 yaşından büyük kişiler için uygun olmayabilir. Bu tekniğin mantığı aslında çok basittir fakat uygulaması bir o kadar zordur.

Enterval antrenmanı yapılan herhangi bir egzersizde kalp atış hızının belli periyodlarda değişiminin sağlanması yoluyla gerçekleşir. Örneğin, günde 45 dakika yürüyüş yapan bir kimsenin yürüyüşünün ilk 5 dakikası normal Tempo, sonrasında 2 dakika boyunca çok hızlı tempo, sonrasında 3 dakika boyunca normal tempo, sonrasında 4 dakika boyunca çok hızlı tempo uygulaması gibi. Bu yöntem sayesinde kalbin atış hızı sürekli değiştirilir ve vücut buna adapte olabilmek için daha fazla enerji harcamak zorunda kalır.

Normal bir antrenmanı enterval antrenmanına çevirdiğiniz takdirde ciddi anlamda çok yorulur ve efor sarf edersiniz. Bilimsel olarak kanıtlanmış en hızlı kilo verme yöntemi budur. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi bu şekilde vücudu zorlamak her yaş için uygun değildir. Bu tekniği uygulamayı düşünüyorsanız lütfen doktorunuza danışın.