En Fazla Vitamin İçeren Besinler Hangileri ?

En sık yediğiniz besinler ister istemez genel sağlık durumunuzu belirler. Sıklıkla meyve, sebze, yağsız protein ve tam tahıl içeren değişik besinler yemeniz gerekse de temel maddeleri açısından çok zengin olan bazı besinleri diğerlerinden daha çok yemelisiniz. En çok vitamini içeren birkaç besini günlük beslenme planınızın düzenli öğeleri yapın. Aşağıdaki listede en fazla vitamin içeren besinleri listeliyoruz.

Kara Lahana

Kara lahana rahim ağzı kanseri ve göğüs kanseri gibi rahatsızlıkları önleyen Sistein sülfoksitler ve glukozinolatlar içerir. Kara lahana günlük önerilen (GÖ) K vitaminin yüzde 880’ini, GÖ C vitamininin yüzde 57.6’sını ve GÖ A vitamininin yüzde 118.9’unu karşılar. Kara lahana omega-3 yağ asitleri, lif, potasyum ve kalsiyum gibi bazı besin maddelerini de içerir.

Pazı

Pazı GÖ K vitamininin yüzde 716’sını, GÖ C vitamininin yüzde 52.5’ini ve GÖ A vitamininin yüzde 109.9’unu karşılar. Ayrıca B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminlerini içerir. Yemek borusu kanserini önler. Kara lahana gibi K vitamini açısından zengin olduğu için kemik sağlığı açısından faydalıdır.

Somon

Somon omega-3 yağ asitleri ve protein açısından zengindir. GÖ D vitamininin yüzde 102.8’ini ve GÖ B3 ve B12 vitaminlerinin yüzde 50’sinden fazlasını sağlar. Yüksek miktarda selenyum, magnezyum ve fosfor içerir. Doymuş yağ oranı ve kalorisi düşüktür.

Ton Balığı

Ton balığı GÖ B3 vitamininin yüzde 67.7’sini ve GÖ B6 vitamininin yüzde 59’unu karşılar. Protein, selenyum ve fosfor açısından zengindir. İyi kolesterolün kötü kolesterole göre oranını arttıran, iltihaplanmayı azaltan ve damarda kan pıhtılaşmasını önleyen omega-3 yağ asitlerini içerir.

Çilek

Çilek GÖ C vitamininin yüzde 136.1’ini karşılamasının yanı sıra K, B2, B5 ve B6 vitaminleri, diyet lifi, potasyum ve iyot gibi temel besin maddeleri içerir. Çileğin eklem iltihabına karşı koruma sağlayan iltihap önleyici özelliği vardır.

Ayçiçeği

Ayçiçeği GÖ E vitamininin yüzde 90.5’ini ve GÖ B1 vitamininin yüzde 54.7’sini sağlar. Ayrıca astımı, eklem iltihaplanmasını ve osteoartriti önleyen manganez, magnezyum ve selenyum açısından zengindir.

Dana Ciğeri

Dana ciğeri (karaciğer) GÖ B2 vitamininin yüzde 129.4’ünü, GÖ B12 vitamininin yüzde 689.8’ini, GÖ A vitamininin yüzde 609.7’sini ve GÖ C vitamininin yüzde 58.6’sını karşılar. Ayrıca yüksek miktarda selenyum, çinko ve fosfor içerir.