En Fazla Enerji Veren Yiyecekler Hangileridir ?

Yeni bir iş gününün daha ortasına bile gelmeden gözleriniz kapanmaya mı başlıyor? Siz de hemen çaya, kahveye başvuruyorsunuz. Evet, çay ve kahve uykunuzu açıyor ama bizim size daha sağlıklı bir önerimiz var. Hem sağlıklı beslenip hem de enerjik olmanız mümkün. Gelin enerji veren besinler nelermiş birlikte görelim.

Ceviz ve badem

Enerji veren besinlerin başında ceviz ve badem geliyor. 2011’de yapılan bir araştırmaya göre sabah sadece küçük bir avuç badem yemek kan şekerinizin tüm gün boyunca dengede durmasına yardım ediyor. Günün ortasında enerjinizin düşmeye başladığını hissediyorsanız enerji veren besinler yine yanınızda. Yaklaşık 6 – 7 tane ceviz yemek hem beyin fonksiyonlarınızın artmasına hem de enerjinizi geri kazanmanıza yardım ediyor. Araştırmacılar bunun cevizin içindeki omega 3 yağ asitleri sayesinden olduğunu söylüyorlar.

Az yağlı süt ürünleri

Enerji veren besinlerden bir diğeri de az yağlı ya da yağsız süt ürünleri. Süt şekeri ya da laktoz olarak bildiğimiz madde enerjinizi geri kazanmanıza yardım ederken, içindeki protein de karnınızın acıkmasını yavaşlatıyor. Enerji veren besinleri daha ilk öğünden tüketmek isteyenler için tavsiyemiz bir kase yoğurdun içine yulaf ezmesi katarak güne bununla başlamanız. Probiyotik etkisiyle hem sindirimi kolaylaştırıyor hem de bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

Kahve içmek isteyenler için de bir önerimiz var. Kahve bile içiyor olsanız enerji veren besinlerden tüketmelisiniz. Bu nedenle mutlaka kahvenizin içine süt katın.

Avokado ve zeytinyağı

Tadının kötü olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama günde bir avokado yemek kolay kolay acıkmanızı engelleyecek. Avokado ve zeytinyağında bulunan faydalı yağlar uzun süre tok hissetmenize yardım edecek. Ayrıca avokado potasyum bakımından da çok zengin. Bu da kan basıncınızı düzenlediği ve böbreklerinizin fonksiyonunu arttırdığı anlamına geliyor.

Çok pişmiş yumurta

Sadece 80 kaloriyle günü enerjik geçirmek isteyenler için tavsiyemiz çok pişmiş bir adet yumurta. Yüksek oranda protein ve çok az kalori içermesi nedeniyle sizi 3 – 4 saat boyunca enerjik tutuyor. Kısacası enerji veren besinlerin başında kahvaltımızın bir numaralı adaylarından yumurta geliyor.

Yabanmersini

Öğle yemeğinden sonra atıştırmalık olarak küçük bir kase yabanmersini deneyebilirsiniz. Bir kase yabanmersini yalnızca 80 kalori, üstelik günün kalan kısmında enerjik olmanızı sağlayacak. Enerji veren besinlerin sağlığınıza daha birçok faydası olduğunu da hatırlatalım. Örneğin yabanmersini tam bir antioksidan. Yani sizi hem hastalıklardan koruyor hem de beyin hücrelerinizin yenilenmesine yardım ediyor. Ama şeker katılmış kırmızı yabanmersinlerini değil aktarlarda bulabileceğiniz mor olanları tüketmeniz daha faydalı.

İlla ki içeceklerle kendime geliyorum diyenlere de önerimiz var. Kahve yerine yabanmersini suyu içmeyi deneyin. Çok daha sağlıklı.

Bitter çikolata

Unutmayın, çikolatanın en sağlıklı türü bitter olanı. Günün ortasında kendinizi hem yorgun hem de mutsuz hissediyorsanız enerji veren besinlerden size en uygun olanı bitter çikolata. İçindeki endorfin sayesinde kendinizi daha iyi hissedecek, Serotonin sayesindeyse canlanacaksınız. Ama çikolatanın büyüsüne kapılıp fazla yemeyin. Günde bir ya da iki parça bitter çikolata yeterli.

Turunçgiller

İşte ya da okulda olmanız fark etmez. Turunçgilleri her yerde tüketebilirsiniz. Enerji veren besinler listesinde turunçgillerin tümü var. İçerisindeki doğal şeker sadece 30 dakika içinde kana karışıyor ve enerji vermeye başlıyor. Üstelik içinde bulunan bol miktarda lif sayesinde uzun süre tok kalıyorsunuz. Ofiste ya da okuldayken mandalina yiyebilirsiniz. Sabahları sadece yarım greyfurt yemeniz de kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Enerji veren besinler sağlığınızı koruyarak gün içerisinde enerjik olmanızı sağlıyor. Yorgunluk, uykusuzluk gibi sorunlarla uzun zamandır mücadele etmeye çalışıyorsanız uzman yorum olarakdanışarak durumunuza özel tavsiyeler alabilirsiniz.