En Etkili ve En İyi 10 Diyet

Kilo kaybı, harcadığınız kaloriden daha az kalori aldığınızda gerçekleşmektedir. Etkili Diyetler alınan kaloriye karşılık harcanan kalorinin önemini belirtmektedir. Herhangi bir diyet zayıflamayı uyarmak için güçlü bir egzersiz programı ile birlikte tamamlanmalıdır. Aşağıdaki listede kısaca piyasadaki popüler olan etkili diyetleri sıralıyoruz. 

Hızlı Zayıflama 

Hızlı zayıflama diyetleri, yağsız protein, kompleks karbonhidratlar ve sağlıklı bir yağ profili için besin dengesi sağlamaktadırlar. Hızlı zayıflama diyet planı, kişiselleştirilmiş bir beslenme planı, egzersiz programı, uzman desteği ve ilerlemeyi takip edem motivasyon araçları içermektedir. Diyet yapan kişi günlük olarak toplam 500 kalori içeren gıdalardan oluşan öğünler tüketir. Öğünlerin dışında ise meyve, sebze ve bu zayıflama planını yürüten firmanın bazı ürünlerini içeren hafif atıştırmalıklar mevcuttur.

Kilo Avcıları Derneği

Jean Nidetch 1963 yılında, kilo avcıları derneğini kurmuştur. Kilo avcıları derneğinin hedefi diyet uygulayan kişilerde, 20 ve 25 arasında bir vücut kitle indeksi elde etmektir. Vücut kitle indeksi, kişinin boyu ve kilosuna göre hesaplanan, yetişkin kadın ve erkekler için geçerli olan vücuttaki yağ oranıdır. Hızlı zayıflama diyeti belirli gıdalar için puanlama yapar. Yüksek lif ve düşük yağlı yiyecekler gibi daha az puan içeren besinler, bu sağlıklı gıdalardan daha çok tüketmenize olanak sağlar.

DASH ( Hipertansiyonu Durduran Beslenme Yaklaşımları)

Hipertansiyonu durduran beslenme yaklaşımları diyeti, meyve, sebze, tam tahıllı gıdalar, balık ve düşük yağlı süt ürünleri gibi doymuş yağ oranı düşük gıdaları tüketmenizi tavsiye etmektedir. Kırmızı et tüketimini durdurun ve yeşil yapraklı sebzeler, muz, avokado ve kahverengi pirinç gibi gıdalar tüketerek potasyum alınımını günlük 3.500 mg olacak şekilde artırın. Daha az kırmızı et ve şekerli gıdalar tüketin, sodyum alımını günlük 3.000 mg olacak şekilde sınırlandırın.

Jenny Craig

Jenny Craig diyeti, firmanın gıda ürünlerine, meyve, sebze, az yağlı süt, tam tahıllar ve kalp sağlığı için olan yağlara dayanmaktadır. Jenny Craig diyet, kişiselleştirilmiş beslenme programları sağlar ve bire bir destek verir. Bu program, vejetaryenler, emziren anneler ve kosher diyetlerine göre özelleştirilebilmektedir.

Düşük Glisemik İndeks Diyeti

Bir internet sitesinde bulunan bir makale, Glisemik indeks oranlarının, karbonhidratların kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisine dayalı olduğunu belirtir. Kızarmış patates ve beyaz pirinç gibi gıdaların glisemik indeks seviyeleri yüksek olan gıdalardır ve tüketildikleri zaman kan şekeri düzeyinin yükselmesine sebep olurlar. Kan şekerinde bu hızlı yükseliş kişinin açlık hissetmesine ve dolayısıyla da kilo artışına neden olabilir. Düşük Glisemik İndeks diyeti elma, tatlı patates ve mercimek gibi glisemik indeksi düşük gıdaların tüketilmesini tavsiye eder.

Nutrisystem

Nutrisystem diyeti, firmanın hazır ambalajlı gıdalarına odaklanmıştır. Bu program, diyet yapanlara bire bir diyetisyen danışmanlık hizmeti sunar ve glisemik indeksi düşük ve sıfır trans yağ içeren yüksek lifli, kalp dostu karbonhidrat tüketilmesini tavsiye eder. Nutrisystem diyet programı birkaç gıda seçeneği sunmaktadır, çünkü bu diyet nutrisystem ürünlerinden oluşmaktadır.

Zone Diyeti 

Zone Diyeti, her öğün ve aralarda avuç içi büyüklüğünde porsiyonlarda protein yemeyi tavsiye eder. İki avuç içi büyüklüğünde porsiyonlar halinde meyve, sebze, mercimek gibi karbonhidratlar tüketin. Meyve suları, kahverengi pirinç ve makarna gibi karbonhidratlar kaynaklarından az miktarda tüketin.

Dean Ornish Programı

Dean Ornish Programı kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler üzerinde durmaktadır. Bu diyet aslında, kalp hastalıklarının iyileştirilmesi için geliştirilmiştir. Bu diyet programı, orta derecede aerobik egzersiz, Stres azaltma teknikleri ve eş-arkadaş desteği üstünde durmaktadır.

Pritikin Diyet

Robert ve Nathan Pritikin, öncelikle yağsız süt ve soya ürünleri ile birlikte, meyve, sebze, tam tahıllar ve fasulye gibi gıdalara dayanan düşük yağlı bir diyet geliştirmişlerdir. Bir internet sitesinde bulunan bir makaleye göre, bu diyet günlük en fazla yaklaşık 1 kg yağsız sığır eti, kümes hayvanı ya da balık tüketilmesine izin verir.

Anabolik Diyet

Anabolik Diyet, dünya çapında birinci sınıf ağırlık kaldırıcı olan Dr. Mauro DiPasquale tarafından yaratılmıştır. Bu diyet, hafta içindeki günlerde karbonhidrat tüketimini kısıtlanmasını ve hafta sonları yüksek miktarda karbonhidrat tüketilmesini tavsiye etmektedir. Diyete göre, hafta boyunca, yüksek yağlı, yüksek protein ve düşük karbonhidrat diyeti uygulanır; cumartesi ve pazar günleri ise yüksek karbonhidratlı, orta yağlı ve düşük proteinli gıdalar tüketilir.