Emzirme kararı nasıl verilir?

9 aydır onu bekliyorsunuz. Her şeyin en iyisini istiyorsunuz. Peki nasıl besleyeceksiniz? Emzirme kararı nasıl verilir?

Her anne ve baba çocuğu için en iyi olanı seçmek ister. Bebeğin beslenme biçimi kuşkusuz en önemlisi. Emzirme ve hazır mama arasında kararsız kalmamanın yolu iki yöntemi karşılaştırmaktan geçiyor.

emzirmek Emzirmek anne ve bebeği yakınlaştırır.

Emzirme kararı nasıl verilir?

Doğum telaşı bastırmadan önceki sakin günlerde konuyu müstakbel bebeğin doktoruyla uzun uzadıya konuşmak en doğrusu. Böylece aklınıza takılan her noktayı dilediğiniz gibi kurcalayabilir, endişelerinizi giderme fırsatı bulabilirsiniz.

Bir önemli nokta: Nasıl başlarsanız öyle gider. Mamayla başlayan bebeğin ana sütüne dönmesi zor. Çoğu zaman olanaksız. Doğumla birlikte süt üretmeye başlayan memelerin bebek emzirilmezse bu yeteneklerini uzun süre koruyamadığını da biliyoruz.

Bebeğin vücut ağırlığı doğumu izleyen ilk yıl sonunda üç katına çıkıyor. Uzmanların neredeyse tümü ana sütünün yararlarını anlatıyor. Bebeklerin özellikle 1 yaşına dek emzirilmesi gerektiğini söylüyor. Olağanüstü bazı durumlar hariç tüm bebeklere ana sütü öneriliyor. 

Ana sütü alerji yapacak en son besin. Bebekler tadına bayılıyor. Günün her saati hazır. Hem ucuz. Bebeğin hastalıklara bağışıklık kazanmasını sağlayan bileşenler içermesi de cabası.

Bazı özel koşullarda ana sütüne benzer özellikte hazırlanan mamalar tercih edilebilse de şimdilik bunların hiçbirinin ana sütünün yerini tutamadığını belirtelim.

Emzirmenin avantajı ne?

Emzirmenin avantajı çok. Ana sütünde bulunan aminoasitler (protein yapı taşları) yanı sıra süt şekeri (laktoz) ve yağ bebek gelişiminde hayati önemde. Enzimler, mineraller, vitaminler de öyle. Enfeksiyonlara direnci arttıran bileşenler içeren ana sütünde kolesterol düzeyi yüksek. Mamalarda düşük.

mama alerjisi Hazır mamalar bazı bebeklere alerji yapabilir. 

Kolesterol beyin gelişimine olumlu yansıyor. D vitamini, hormon ve sindirim sistemi salgılarının üretiminde de kullanılıyor. 

Ana sütü kese dostu ama bir şartla: Anne beslenmesine dikkat etmeli. Gebelik sürecinde doktorun önerdiği vitamin, mineral desteği aksatılmamalı. 

Emziren anneler daha kolay zayıflıyor. Emzirmek günde 500 kalori kaybettiriyor. 

Uzmanlar emzirmenin anne ve çocuk ilişkisine fiziksel ve duygusal katkısını önemsiyor. Annenin süt üretimi yeterli düzeyde değilse, bebek yeterince güçlü ememiyorsa ana sütü alternatifleri kaçınılmaz olabilir. Emzirmede çıkan bu sorunlar çoğu zaman yanlış emzirme tekniğinden kaynaklanıyor. 

Mama ile beslenen bebeklerde alerji gelişebilir. 

Alerji durumunda bebek huzursuzlanır. Ağlar. Bulantı geçirebilir. Kusabilir. Cilt kızarıklıkları, kaşıntı ve ishal de alerji belirtilerinden. 

Ana sütüyle beslenen bebekler mamayla beslenen bebeklere oranla daha iştahlı oluyor. Çünkü ana sütü daha kolay sindiriliyor.

Sık emzirme gereksinimi annede “sütüm yetişmeyecek” kaygısı doğurabilir. Annenin geçireceği hastalıklar  emzirme kararını uzman gözetiminde gözden geçirmeyi gerektirebilir. Emziren anneler bebekte sakınca yaratabilecek ilaçlardan uzak durmalı. İlaç kullanımına ilişkin son karar mutlaka doktorla verilmeli.