Elon Musk

Elon Musk
Elon Musk
HakkındaElon Musk
(28-06-1971)28-06-1971 (yaşı 47)
Pretoria, Güney Afrika
İkametLos Angeles, Kaliforniya, ABD
MeslekCEO
Aktif Yıllar1995-
BurcuYengeç
EşiAmber Heard
Boyu1.88 m veya 188 cm
Kilosu94

Elon Musk 28 Haziran 1971’de Güney Afrika – Pretoria’da doğmuştur. Annesi ve babası 1980’de boşandı ve ünlü girişimci babasıyla birlikte kaldı. Birkaç yıl sonra kendi kendine bilgisayar programı öğretmeye başladı ve ilk video oyununu 12 yaşında sattı. Lisans eğitimi için 1990 yılında Kingston Queen’s University’ye giren Elon Musk, daha sonra Pennsylvania Üniversitesi’ne geçti ve Fizik ve Ekonomi dalında derece kazandı.
Elon Musk 1995 yılında uygulamalı fizik dalında doktora yapmak için California’ya taşındı, ancak kendi çıkarlarını korumak ve teknoloji – girişimcilik alanlarında takip etmek için birkaç gün içinde ayrıldı. Aynı yıl kardeşi Kimbal Musk ile birlikte çalışarak New York Times ve Chicago Tribune gibi üst düzey gazete müşterilerine hizmet veren yazılım şirketi Zip2’yi geliştirdi.
1999’da Zip2’yi Compaq’a başarılı bir şekilde sattıktan sonra, başarılı iş adamı bir sonraki online girişimine, X.com adlı bir çevrimiçi finansal servise odaklandı. Şirket, PayPal adlı bir para transferi hizmetini satın aldıktan kısa bir süre sonra, ünlü girişimci buna yoğunlaştı. PayPal’ın başarılı olmasıyla beraber Elon Musk 165 milyon dolar karşılığında şirketindeki hisselerini eBay’e sattı.
2002’de SpaceX’e yatırım yapan Musk, yedi yıl içinde şirketin büyümesiyle beraber uzay aracı olarak kullanılan Falcon hattını ve çok amaçlı uzay aracı Dragon hattını tasarladı.
Tesla Motors’un elektrikli otomobil tasarımı ve yapımı ile kurulmasıyla beraber Elon Musk, şirkete yatırım yaptı ve kurulumundan bir yıl sonra 2004 yılında Global Green ödülünü kazanan Roadster’ın tasarımında aktif bir rol oynadı.
Elon Musk, 12 Ağustos 2013’te teorik olarak uçak yolculuğunu daha hızlı ve daha ucuz bir seçenek haline getirebilecek yüksek hızlı bir seyahat teknolojisi için devrimci planları açıkladı. Buna göre Hyperloop olarak bilinen hızlı ulaşım sistemi ile basınçlı kapsüllerin, doğrusal indüksiyon motorları ve hava kompresörleri tarafından tahrik edilen hava yatakları üzerine bindiği düşük basınçlı tüpler hızlı ulaşımı sağlayacaktır.

Elon Musk Kitapları

Elon Musk kariyeri boyunca tek bir kitap çıkarmıştır. Geleceği İnşa Eden Adam olarak 2017’de çıkan kitap büyük övgü almıştır.

Elon Musk’ın Sözleri

Bir şirket yaratmak, kek yapmak gibidir. Bütün malzemelere gerekli oranda sahip olmanız gerekir.
Bence en iyi tavsiye: Her zaman bir şeyleri nasıl daha iyi yapabileceğinizi düşününün ve kendinizi sorgulayın.
Sabah uyanınca geleceğin daha iyi olacağını düşünüyorsanız o gün aydınlık bir gün olacak.
Manuel olarak çalışan herşey bozuktur.

Elon Musk’ın Aldığı Ödüller

Elon Musk’a 2010’da Uluslararası Fédération Aéronautique Internationale tarafından FAI Altın Madalyası ödülü verildi. Bu ödül büyük bir şeref olmakla beraber, Elon Musk ödülü Neil Armstrong ve John Glenn gibi önde gelen şahsiyetlerle paylaşıyor.
Bilim, teknoloji ve iş dünyasındaki birçok ilerlemesiyle birçok ödül ve üne kavuşan Elon Musk, 2013’te SpaceX, Tesla Motors ve SolarCity ile Fortune dergisinde Yılın İş Adamı seçildi.

Elon Musk’ın Kişisel Hayatı

Ünlü iş adamı aynı kişiyle 2 kez evlendi. İlk evliliği 2000’de Kanadalı yazar Justine Wilson ile oldu. Çiftin altı çocuğu oldu. Ancak çift 2008’de boşandı. 2008 yılında İngiliz aktris Talulah Riley ile ilişki yaşamaya başlayan ünlü girişimci, 2010’da evlendi, ancak çift 2012’de ayrıldı. 2013’te Talulah Riley ile yeniden evlendi, ancak çift 2014’te boşanma davası açmasına rağmen dava 2016’da sonuçlandırıldı.