Elma yemek sağlığa zararlı mı?

Yarım elma gönül alma. Peki tam bir elma ne yapar? Yersen zayıflatır, sıkıp suyunu içersen şişmanlatır. Yani elma yemek sağlığa zararlı mı?

Günümüzde sağlıklı beslenmek esas. Hemen her şeyin kalorisini hesaplıyoruz. Porsiyonları ona göre hazırlıyoruz. İçimiz gitse de bazı lezzetlerden uzak duruyoruz. Konu baştan sona tartışmalı. Bazı diyetisyenler de kalori hesabını saçma buluyor. Onlara kalırsa porsiyonlar küçük olduğu sürece her şeye vize var. Kalori toplayıp çıkarmanın, listelere göre beslenmenin insanın kendini kontrol edebilmesi için belirleyici olduğunu söyleyenler bir yana, her iki yaklaşım da eleştirilebilir. Gelelim iki bakış açısının ortak noktasına: Elma

Zayıflamanın formülü elmada 

Elmanın zayıflamaya etkisi büyük. Üstelik tok tutuyor. Bunu yapılan araştırmalar da destekliyor. Lifli bir gıda olduğu için hazmedilmesi uzun sürüyor. Tokluk hissi veriyor. Elma tartıya olumlu yansıyor; insana moral veriyor. 

Elma kaç kalori?

Elmanın kalorisi boyutuna bağlı. Küçük bir elma ortalama 40 – 50 kalori. Orta boy elmalar yaklaşık 50 – 80 kalori. Büyük elmalar 100 – 120 kalori edebilir. Lifini ve tokluk hissini hesaba katınca bu kalori içeriği son derece makul. 

Orta boy bir elmada 4.4 gr. lif var. Bu miktarda lifi hazmedebilmek için 20 kalori enerji gerekiyor. Kısaca elmanın astarı yüzünden pahalıya geliyor. Metabolizma tam gaz sindirime çalışıyor ama bunca mesai sonunda elde edilen enerji yatırım maliyetini zar zor çıkarıyor. Burada bizi ilgilendiren bonus: tokluk hissi.

Diyetisyenler de elmanın yararlarını biliyor. Önerilen diyet listelerine bakın. İçinde 1 ara öğün elma geçmeyen liste neredeyse yok. Diyetisyenler elmanın üzerine tarçın serpmeyi de öneriyor. Neden dersiniz?

Tarçın metabolizmayı hızlandırıyor. İştah kapıyor. Elmanın lezzetinin ikiye katlanması da cabası. Deneyin farkı siz de görün.

Elma suyu işe yarar mı?

Elma suyunu kim sevmez? İçtikçe içesi gelir insanın. Ancak kilo kaybetmek istiyorsanız elma suyundan uzak durmalısınız. Çünkü elma posasından ayrılınca kilo verdiren özelliğini kaybediyor; kalori miktarı da artıyor. Çünkü bir bardak elma suyu için en az 2 büyük elma gerekiyor. Bu hesap taze sıkılmış elma için. Hazır elma suyunda neler oluyor?  

İşte büyük hata. Hazır meyve suları genellikle tatlandırıcı barındırıyor. Çaktırmadan kilo almak istiyorsanız düzenli olarak hazır meyve suyu içebilirsiniz. Son derece masum bir bardak meyve suyu içtiğinizi düşünüyorsunuz ama aslında 200 – 250 kalori alıyorsunuz. Ortada posa olmadığı için hemen de acıkıyorsunuz. Metabolizmanıza büyük bir hızla şeker basmanızın sağlığınıza büyük zarar olduğunu da ekleyelim. 

Elmanın yararı kilo kontrolüyle bitmiyor. Elma Yüksek tansiyon ve bağırsak kanseri riskini düşürüyor, kolesterolü dengeliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kalp sağlığına da olumlu yansıyor.