Ellen DeGeneres

Ellen DeGeneres
Ellen DeGeneres
HakkındaEllen DeGeneres
(26-01-1958)26-01-1958 (yaşı 61)
Metairie, Louisiana, ABD
İkametBeverly Hills, Kaliforniya, ABD
MeslekAktris
Aktif Yıllar1981-
BurcuKova
EşiPortia de Rossi
Boyu171 cm
Kilosu59 kg

Ellen DeGeneres 26 Ocak 1958’de Louisiana – Metairie’de dünyaya gelmiştir. Grace King Lisesi ve Atlanta Lisesi gibi kurumlardan eğitim alan ünlü sunucu, ardından New Orleans’a geri dönmüş ve iletişim araştırmaları öğrencisi olarak New Orleans Üniversitesine’ kayıt yaptırmıştır. Ancak eğitimini tamamlamayan Ellen DeGeneres, garson, hostes, barmen olarak çeşitli işlerde çalıştı.

İlk stand-up komedi performanslarını kahvehanelerde ve kulüplerde gerçekleştiren Ellen DeGeneres, 1980’lerin başında New Orleans’taki Clyde’s Comedy Club’da emcee oldu. Aynı zamanda farklı ülkelere gitti ve Amerikan televizyon şovu Showtime tarafından Amerika’da En Komik Kişi olarak seçildi.

1986’da Johnny Carson’ın Olan Tonight Show’da görülen ve konuşma şovuna davet edilen ilk komedyen olma şerefine erişen sevilen ünlü sunucu,  1989’da Fox kanalıyla yayınlanan open house’da ortaya çıktı. Ayrıca Ellen Enerji Macerası ve Coneheads gibi yapımlarda çalıştı.

1992’de Laurie Hill dizisinde rol alan Ellen DeGeneres, 1996’da olduğu gibi ertesi yıl da Grammy Ödülleri’nin sunuculuğunu üstlenmiştir. 1997’de Oprah Winfrey Şovu’nda lezbiyen olduğunu açıklayan ünlü sunucu, 2001’de Emmy Ödülleri’ni sundu ve aynı yıl The Ellen Show ile ekranlarda görünmeye başladı. Bu şovu, talk show The Ellen DeGeneres Show izledi. 2003 yılında, animasyon filmi Finding Nemo için seslendirme yapan Ellen DeGeneres, 2005 Primetime Emmy Ödülleri’ni sundu.

Birkaç American Express reklamında yer alan ve pazarlama şirketi Ogilvy & Mather tarafından tasarlanan 2006 yılı reklam kampanyasında görülen Ellen DeGeneres, Emmy Ödülleri’ni kazandı. Ellen DeGeneres Şov büyük bir başarıydı ve hasta olduğu zamanlarda bile şovunu bırakmayan sevilen sunucu, hastane yatağından gösterisini yaptı ve büyük övgü aldı.

Başarılı sunucu, 25 Şubat 2007’de gerçekleşen 79’uncu Akademi Ödülleri’ne ev sahipliği yapmak üzere seçildiğinde, Akademi Ödülleri’ne ev sahipliği yapan ilk gay ya da lezbiyen kişi oldu.  2009 yılında kozmetik markası CoverGirl ve Procter and Gamble adlı firma ile çalışan ünlü sunucu, 2010’da American Idol şovunda bir jüri olarak izleyenlerle buluştu, ancak şovun ikinci sezonuna devam etmedi. Ünlü sunucu aynı yıl, Eleveneven adlı plak şirketini tanıttı.

Ellen DeGeneres 2014 yılında ikinci kez Akademi Ödülleri’ni sundu.

Ellen DeGeneres’in Aldığı Ödüller

2004’te Finding Nemo filmi için yaptığı seslendirme ile People’s Choice Favori Animasyon Filmi Seslendirmesi Ödülü’nü kazanmıştır.

2004-14 döneminde yirmi beş Emmy Ödülü kazanan ünlü sunucu, ayrıca iki kez Amerika Yapımcıları Loncası Ödülleri’nin sahibi oldu.

Ellen DeGeneres’in Kişisel Hayatı

16 Ağustos 2008’de Avustralyalı oyuncu Portia de Rossi ile evlenmeden önce Amerikalı aktris Anne Heche ve Alexandra Hedison ile ilişki yaşamıştır.

2010 yılında adını Portia Lee James DeGeneres olarak değiştiren ünlü sunucu, 2009’da PETA tarafından Yılın Kadını seçildi.