Elektrolit Eksikliği İçin Hangi Mineraller Alınmalı?

Birçok mineral, vücut sıvıları içerisinde çözündüğünde kendine has özelliklere sahip olur. Örneğin, elektrik yükünü geçiren minerallere elektrolit adı verilir. Sodyum, klorür, potasyum, magnezyum ve kalsiyum insan vücudundaki temel elektrolitlerdir. Elektrolitler sinir iletimi, kasların kasılması, sıvıların taşınması ve Denge gibi birçok biyokimyasal olayda önemli bir rol oynar.  Su ve mineral tuzu kaybına bağlı bir rahatsızlık olan elektrolit eksikliği, aşırı terleme, kusma ve ishal durumlarında ortaya çıkar. Yani elektrolit eksikliği genellikle sıvı kaybı ile paralel bir şekilde ilerler.

Sodyum

Sodyum, hücre dışındaki sıvıların içindeki başlıca pozitif yüklü elektrolittir. Sodyum, vücuttaki sıvı hacminin korunmasını sağlamanın yanı sıra kalp ve iskelet kaslarının kasılmasını sağlar. Düşük tansiyon, kas krampları ve kalp faaliyetlerinde bozulmalar sodyum eksikliği sonucu ortaya çıkabilecek problemler arasındadır. Sodyum eksikliği pek sık rastlanılan bir sorun değildir; çünkü yüksek miktarda sodyum içeren bir besin olan tuz, sodyum klorür, Türk beslenme alışkanlığının önemli bir parçasıdır. Aşırı terleme vücuttaki sodyum seviyesinde azalmalara yol açabilir. Ayrıca arıtılmış su içmek de vücudunuzu sodyum ve mineral ihtiyacını karşılamanızı zorlaştırır.  Belirli spor içecekleri, sebze suları ve enerji verici atıştırmalık yiyecekler yüksek miktarda sodyum içerir. Bir bardak suya ya da meyve suyuna atacağınız bir tutam tuz kaybettiğiniz sodyumu geri kazanmanızı sağlar.

Klorür

Klorür, kan dolaşımı dahil hücre dışındaki sıvıların içindeki başlıca negatif yüklü elektrolittir. Klorür vücuttaki sıvı dengesinin sağlanabilmesi ve hücresel faaliyetlerin düzenlenebilmesi için sodyum gibi çeşitli minerallerle bileşikler oluşturur. Tıpkı sodyum eksikliği gibi, klorür eksikliği de son derece nadir rastlanan bir durum olsa da vücudun aşırı miktarda sıvı kaybetmesinin sonucu olarak klorür eksikliği oluşabilir. Yüksek miktarda sodyum içeren her yiyecek ve içecek aynı zamanda yüksek miktarda klorür içerir.

Potasyum

Potasyum hücre içerisinde bulunan başlıca pozitif yüklü elektrolittir. Potasyum vücuttaki sıvı dengesini ayarlamanın yanı sıra tansiyon, kasların kasılması ve kalp sağlığı konusunda önemli bir rol oynar. Kas krampları, akıl karışıklığı, baş dönmesi ve kalp ritminde değişimler potasyum eksikliği sonucu ortaya çıkabilecek problemlerdir. Aşırı terleme, kusma veya ishal, böbrek rahatsızlıkları ile birlikte potasyum eksikliğinin başlıca sebepleridir. Sakatat, kurutulmuş meyveler, domates, avokado, brokoli ve muz vücudunuzdaki potasyum seviyesini hızlı bir şekilde arttıracak besinler arasında.

Magnezyum

Magnezyum kemik sağlığı ve enzim reaksiyonları için son derece önemli bir mineral olmanın yanı sıra kas gevşemelerinde de önemli rol oynayan bir elektrolittir. Mineral bakımından fakir topraklarda yetiştirilen besinlerin artmasıyla birlikte magnezyum eksikliği vakaları da artmaktadır. Alkolizm ve karaciğer hastalıkları da magnezyum eksikliklerinin yolunu açmaktadır.  Kas krampları, kuvvetsizlik ve titreme, düşük tansiyon ve kan pıhtılaşmasının zorlaşması magnezyum eksikliğinin belirtileri arasındadır. Süt, sığır eti, yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemişler, tahıllar ve fasulye yüksek magnezyum oranına sahip doğal magnezyum kaynaklarıdır.

Kalsiyum

Kalsiyum, güçlü kemikler ve sağlıklı bir kalp için oldukça büyük önem taşımakla birlikte kas kasılmalarında da önemli bir rol oynar.  Kas dokularındaki kalsiyum ve magnezyum dengesi kasların işlevleri açısından oldukça önemlidir. Kalsiyum eksikliği çok sık rastlanılan bir problem olmamakla birlikte, osteoporoz, kalp sağlığı problemleri ve kaslarda işlev bozukluğu kalsiyum eksikliğinin yol açabileceği rahatsızlıklardır. Süt ve süt ürünleri, brokoli, karalahana, tahıl ve yumurta sarısı yüksek seviyede kalsiyum içeren besinler arasında.