Elektrik çarparsa ne yapmalıyım?

Tüm bedeninizi saran bir elektrik akım, diken diken olan saçlar. Bir anlık dikkatsizlik elektrik çarpmasına yol açabilir. Peki elektrik çarparsa ne yapmalıyım?

Çizgi filmlerde elektrik çarpan karakterlere çok rastlarız. Hepimiz onları kirpiye dönüşen saçlarıyla hatırlarız. Keşke gerçek hayat da bu kadar basit olsa. 

Elektrik çarpmaları bazen ufak tefek bir şeymiş gibi görünebilir. Ya da yol açtıkları yanıklar deriye çok fazla hasar vermeyebilir. Görünüşe aldanmayın. Elektrik çarpmaları deri altındaki dokularda çok fazla zarara yol açıyor.

 Özellikle ev içinde elektrik güvenliğine dikkat edilmeli. 

Güçlü bir elektrik akımı vücudunuzdan geçerse kalpte ritim bozukluğu, ani kalp durması gibi iç hasarlar oluşabiliyor. Bazı durumlarda da elektrik çarpmasının neden olduğu sarsılma sizi savurabilir, düşürebilir. Bu da kırılmalar veya bağlantılı başka sorunlar doğurur.

Bir elektrik çarpmasına tanık olursanız hemen 112’yi arayın. Acı, kafa karışıklığı, nefes alırken problem, hızlı kalp atışı, bilinç kaybı belirtilerden bazıları.   

Nasıl müdahale etmeliyim?

Dokunmayın. Öncelikle bakın: Hala elektrik akımıyla bağlantılı olabilir. Bu durumda sizi de elektrik çarpar. 

Elektriği kesin: Mümkün değilse elektrik çarpmış kişiyi oradan uzaklaştırın.

Sakın direkt olarak dokunmayın. Bunu yaparken tahta, plastik, mukavva gibi maddelerden yapılmış objeleri kullanın. Kuru olmalarına dikkat edin.  

Kan dolaşımıyla ilgili işaretleri kontrol edin: Nefes alma – öksürme – hareket etme gibi. Bu işaretler yoksa hemen kalp masajı yapmaya başlayın.

Şoku önleyin: Onu yavaşça yere yatırın. Mümkünse başı vücuttan aşağıda olsun. Ayakları da yukarıda. 

Etkilenen bölgeyi sarın: Nefes alıyorsa yanık bölgeyi sarmalısınız. Varsa steril gazlı bezle sarın. Yoksa temiz kuru giysiler de aynı işlevi görüyor.

Battaniye ya da havlu kullanmayın. Çünkü bu kumaşlar yanığın üzerine yapışıyor.