Ekstazinin (MDMA) Yan Etkileri Nelerdir?

Ekstazi alındıktan sonra bir saat içinde kişinin yaşadığı olumlu etkiler sebebiyle bu uyuşturucu birçok kişi tarafından denenmektedir. Ekstazinin etkileri ani bir adrenalin boşalması, sakinleşme, enerji dolu olma, duygusal olarak kendini iyi hissetme, gerginlik hissinde azalma ve diğerine karşı duyulan empatidir. 

Ekstazi kulüplerde çalışan kişiler ya da dansçılar tarafından da sık sık kullanılmaktadır. Böylece, kişiye uzun süre boyunca dans edebilme imkânı tanır. Olumlu görünen bu etkilerine rağmen, bazı kişiler Ekstazi kullandıktan sonra gerginlik, aşırı heyecan ve huzursuzluk gibi etkilerin oluştuğunu ifade etmiştir. 

Ekstazi iyi huylu bir uyuşturucu değildir. Mide bulantısı, titreme, üşüme, terleme, diş gıcırdatma ve sıkma, bulanık görme gibi birçok yan etkisi vardır. Yüksek dozda alındığında ise yüksek kan basıncı, Panik Atak, bilinç kaybı ve nöbet gibi yan etkiler oluşabilir.

Ekstazi fiziksel olarak enerji verdiği ve kişinin uzun süre yorulmaması sağladığı için birçok kişi tarafından sık sık kullanılmaktadır. Ancak nadir de olsa vücut sıcaklığında artışa sebep olabilir. Bu durum tıbbi müdahale gerektirebilir aksi takdirde kaslarda sorunlar meydana gelir. Aynı şekilde böbrekler de bu durumdan olumsuz yönde etkilenebilir.

Bunlara ek olarak, Ekstazi kullanan kişilerde su kaybı, hipertansiyon ve kalp rahatsızlıkları oluşabilir. Ekstazi kalbi de olumsuz yönde etkileyerek düzgün çalışmasını engeller ve bunun sonucunda kişi ciddi problemler yaşayabilir.

Ekstazi kan dolaşımında hızlı bir biçimde emilir. Ancak vücuda yayıldığında vücutta ciddi problemlere yol açar. Yüksek dozda Ekstazi alımı kan seviyelerinin yükselmesine sebep olur. Bunun yanında, vücut için sayısız zararı vardır. Tansiyon riskini de arttırır. Kalpte yol açtığı sorunlar kişinin yaşamını tehdit eder.

Ekstazi alındıktan sonra kişinin zihninde sorunlara yol açar. Yaklaşık bir hafta süren Hafıza kaybı meydana gelebilir. Düzenli kullanıcılarda bu süre daha da uzundur. Bu ilacın etkisi altındaki bir kişi araba kullanırken ya da diğer normal aktiviteleri yaparken zorlanır. Kullanıcılar paniğe kapılabilir. Beyindeki bu etkilerin geçmesi uzun zaman alır.

İlacı düşük dozda kullanan kişilerde de gerginlik, aşırı yorgunluk, huzursuzluk, duyguların dengesiz olması, titreme, üşüme, terleme gibi semptomlar gözlenebilir. Bazı kişilerde ise durum daha da ciddidir ve tıbbi müdahale gerekebilir. Bu ilacı kullanan kişilerde iştah kaybı, cinsel ilişki konusunda isteksizlik gibi yan etkiler görülmektedir.

Bütün bu semptomlar doğrudan Ekstazi ile ilgili olmayabilir ancak Ekstazinin Kokain ya da marihuana gibi diğer uyuşturucularla birlikte kullanımı bu tür yan etkilere yol açabilir. Bu uyuşturucuları birlikte kullanmayın ve uyuşturucuyu hayatınızdan çıkarın.