Eklemleri zorlamayan yağ yakıcı egzersizler

İnsanlar yaşlandıkça ya da daha fazla kilo aldıkça, eklemleri zorlamayan egzersizler onlar için daha fazla önem kazanmaktadır. Eklemlerinizi sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek, fiziksel ve günlük aktivitelerinize devam etmenizi garanti altına alır. Artrit Latince’de eklem iltihabı anlamına gelir ve 65 yaş üstü insanlarda oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır. ABD’de her beş kişiden birinde eklem iltihabı vardır. Düşük etkili fiziksel aktiviteler yapmak hem eklem iltihabı belirtilerinin kontrol edilebilmesini hem de vücudunuzun yağ yakmasını sağlar.

Su Aerobiği

Suyun içerisinde yapılan egzersizler eklemleri zorlamaz. Bu yüzden, suyun içerisinde yaptığınız egzersizler oldukça verimlidir. Su içerisinde sürekli olarak yüzer halde olduğunuz için eklemleriniz çok düşük miktarda baskıya maruz kalır. Havuzu bir baştan bir başa yüzebilir ya da yüzme tahtası kullanmak yerine havuz rutininizi su aerobiği ile çeşitlendirebilirsiniz. Tur koridorlarında yüzmek yerine yürüyüş ya da tempolu koşu yapmayı deneyin.

su-aero

Suyun direncini tamamen kullanabilmek amacıyla, ayaklarınızı yürüyüş yapıyormuş gibi hareket ettirmeniz sizin yararınıza olacaktır.  Eğer  egzersiz yaptığınız yerde su çok derinse, bir yüzme kemeri takmanız, omuzlarınızın su hizasında kalmasını sağlayacaktır. Suyun içerisinde 30 dakika tempolu koşu yaptığınızda 340 kalori yakabilirsiniz. Arazide yapılan tempolu koşuda ise 30 dakikada yakacağınız kalori miktarı 240 kaloridir.

Bisiklete Binme

Bisiklet, ağırlığınızın büyük bir bölümünü üstlendiği için bisiklete binmek bacak eklemlerinizi zorlamaz. Bisiklete binmek ayrıca, kalori yakmanıza da sebep olur.  70 kiloluk bir birey 45 dakika boyunca bisiklete bindiğinde ortalama olarak 15 kilometre yol kat eder ve 300 kalori harcar. Eğer bisiklete binerken yeni bir acı hissederseniz, durun. Bu acı, çok kısa süre içerisinde çok fazla bisiklete bindiğiniz anlamına gelir. Bir bisiklete binme programına yavaşça başlamakta fayda vardır.  Fizyoterapist Matthew Goodemote  “Arthritis Today” dergisi için yazdığı bir yazıda; insanlara, bisiklete binmeye yavaşça ve üç-beş dakika aralığındaki seanslar ile başlamalarını tavsiye etmektedir. Günde 30-60 dakika aralığında ve haftada beş gün bisiklete binin.

Kürek Çekme

Eğer bir botta kürek çekemezseniz, spor salonundaki kürek çekme makinesini kullanabilirsiniz. Kürek çekmek düşük etkili bir egzersiz olduğundan eklemleri zorlamaz. Kürek çekmek, kalp sağlığınızın ve genel itibariyle gücünüzün üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kürek çekme makinesi çok kısa bir zamanda çok yüksek miktarda kalori yakmanızı sağlar. 60 kilogram ağırlığındaki bir kadın bir saatlik kürek çekme seansından sonra yaklaşık olarak 489 kalori yakar.

kurek-cekme-aleti

Yürüme

Yürümek, eklemleri zorlamaz ve etkili biçimde yürümeyi öğrenirseniz vücudunuzdaki yağları da yakabilirsiniz. Kilo vermek için haftada 5-6 gün, günde 30-60 dakika boyunca yürümeniz gereklidir. Yürüyüşlerinizi ilgi çekici kılmak için çeşitlendirin. Kapalı alanda koşu bandında ya da açık alanda arkadaşlarınızla, insanlarla ya da köpeğinizle koşabilirsiniz. Hızınızı saatte 6 km civarında ayarlamanız gereklidir. Eğer 15 dakikada 1.5 kilometre yol kat edebiliyorsanız doğru hızdasınız demektir. Bu hızla giden 70 kiloluk bir insan, saatte 351 kalori yakar.