Eklem İltihabının Zararları Nelerdir ?

Eklem iltihabı, adından da anlaşıldığı gibi eklemlerdeki şişkinlik ve ağrıyı belirtiyor olsa da aslında eklem iltihabı sistemik bir hastalıktır, yani aslında bu hastalık vücuttaki diğer organları da etkiler. Yaklaşık 20 sene boyunca izlenen 609 eklem iltihabı hastası üzerinde yapılan bir araştırmada hastaların %40’I eklemleri dışında başka organlarda rahatsızlık yaşadıları gözlemlendi.

Bu tabi ki sizi korkutmasın, önemli olan eklem iltihabı sahibiyseniz bunun neden olabileceği diğer hastalıkları bilmek ve buna göre önceden önlem almak gelecekteki birçok riski azaltmak düşündüğünüzden daha kolay.

Eklem İltihabı ve Kalbiniz

Eklem iltihabı olan insanlarda kalple ilgili sık rastlanan bir hastalık perikardidir. Perikardiyum, kalbimizin etrafını saran zardır. Bu zar eklem iltihabı olan insanlarda bazen şişer. Perikardi, eklem iltihabı sahibi kişilerin yaklaşık %30 ile %50 arasında oranda görülüyor. Hastalıkla ilişkili semptomlardan bazıları göğüste sert ağrı, nefes almakta sorun ya da aşırı yorgunluk. Perikardi, doktorunuzun ilaçla çözebileceği bir sorundur ama bazı zamanlar hastalık çok ilerlemişse perikardiyumun ameliyatla alınması gerekebilir.

Yapılan araştırmalar ayrıca eklem iltihabı olan insanların sağlıklı insanlara göre Kalp krizi geçirme, kalp yetmezliği yaşama ve kardiovasküler nedenlerden ölüm riskinin 2-3 kat arttığını göstermektedir. Ayrıca iltihaplanma ülkemizde çok yaygın görülen ve kalp krizinin ana nedenlerinden olan damar tıkanmasına sebep olabilir.

Eklem İltihabı ve Cildiniz

Genelde eklem iltihabı sahibi insanlarda cilt incelir ve cilt darbelerde daha kolay morarır hale gelir. Eklem iltihabı olan her 4 kişiden 1’inde romatoid nodül adı verilen küçük şişlikler orataya çıkar. Bu şişlikler genelde ağrı yapmaz ve tedavi edilmesi gerekmez.

Raynaud Sendromu

Bu sendroma sahip olan kişilerin el ve ayak parmakları soluklaşır, kimi zaman da Stres veya soğuğa bağlı olarak morarır. Sigara içmeyi bırakmak ve ellerinii ve ayaklarınızı sıcak tutmak bu sendromla ilgili yaşananları azaltacaktır.

Sjögren Sendromu

Bu sendrom eklem iltihabı bulunan kişilerde rastlanan bir otoimmün hastalığıdır. Kronik olan bu sendrom bazı salgı bezlerinın, ağzın, gözlerin ve vücudun başka bölümlerinin kurumasına neden olur. Ayrıca bu sendrom gözlerin kaşınmasına ve ağız içinin kurumasına neden olur. Bu durumlarda doktorunuzun önereceği göz damlaları ya da ilaçlar göz kuruluğuna ve kaşınmasına faydalı olacaktır.

Eklem İltihabı ve Akciğerleriniz

Birçok kişide eklem iltihabı akciğlerin içindeki zarları kötü şekilde etkiler. Bu zarların arasındaki sıvı miktarı eklem ihtihaplanmalarında fazlasıyla artar. Bu durumda hastalar ya ilaç tedavisi görür ya da akciğerlerindeki sıvıyı fiziksel yollarla aldırmak durumunda kalırlar.

North Caroline eyaletindeki Duke Universitesi, Tıp Fakültesinde eklem iltihabı araştırması yapan E. William St. Clair, eklem iltihabının ayrıca sıvı toplama dışında akciğer içinde birçok iltihaplı hastalığın meydana çıkabileceğini buldu. Bu tür akciğer problemleri akciğerlerde şişmeye ve içindeki oksijen alışverişini azaltan bir etki yaratır. Bunun sonucunda hastalar nefes almakta zorlanır. Bu durumlarda genelde doktorunuzun önereceği iltihap tedavi edici ilaçları kullanmalısınız.

Eklem İltihabı ve Lenf Sisteminiz

Yapılan araştırmalara göre eklem iltihabı olan kişilerde sağlıklı kişilere göre bir çeşit lenfomatik sistem kanseri olan lenfomaya yakalanma riski 1.5 ile 4 kat daha fazla olmaktadır. Araşırtımalar ağır eklem iltihabı geçiren kişilerin lenfoma risklerinin yüksek olmasına rağmen, hafif eklem iltihabı geçiren kişilerin lenfomaya yakalanma riskinin düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Eklem iltihabı göründüğü gibi sadece vücuttaki eklemleri etkileyen bir hastalık değil. Eklemlerden öte akciğeriniz, cildiniz, kalbiniz ve lenf sisteminiz de eklem iltihabı ile risk altına giriyor. Ama unutmayın, olabilecek hastalıkları önceden bilmek size korkutmamalı, önceden alınan önlemlerle semptomları önemli ölçüde azaltabilirsiniz.