Ekinezyanın tanıtılan yararları

Ekinezya, yaygın soğuk algınlığını önlemek ya da mevcut bir geri kazanımı hızlandırmak için önerilmektedir. Bu tıbbi bitkinin ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Ekinezyanın yaygın olarak tanıtılan yararlar sağlayıp sağlamadığı üzerine tartışma sürmektedir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından düzenlenmediği için, semptomları hafifletmek için bitkiyi almadan önce doktorunuzla kontrol edin.

Tarihi

Arkeolojik kazılar, Yerli Amerika’nın, enfeksiyonlar ve diğer hastalıkların tedavisi için bir şifa aracı olarak bu bitkiyi kullanması, ekinezyanın tıbbi kullanımının en az dört yüzyıl kadar öncesine dayandığını göstermektedir. Daha yakın zamanda 20. yüzyılda antibiyotikler geliştirilene kadar ekinezya, frengi, sıtma, kan zehirlenmesi ve diğer ciddi durumları tedavi etmek için kullanılırdı.

Değerlendirmeler

Ekinezyanın, bağışıklık sistemini güçlendirmek için, bilinen flavanoidler, antioksidan özelliği olan bitki bazlı bileşikler, polisakkaritler gibi bilinen maddeleri içerdiği kanıtlanmıştır, bu maddeler önemli ölçüde, terapötik etkiye katkıda bulunabilir. Ancak, ekinezyanın gerçekten soğuk algınlığını tedavi etmeye ya da engellemeye yardımcı olup olmayacağı, belirsizliğini korumaktadır. Amerikan Mayo Clinic, bazı ekinezya takviyelerinin, soğuk algınlığı süresini görünür bir şekilde kısalttığı ve ılımlı olarak semptomları azalttığının göründüğünü belirtmiş, fakat ek olarak takviyenin yararlarıyla ilgili son çalışmaların yeterli olmadığını eklemiştir.

Klinik Çalışmalar

Lancet Enfeksiyon Hastalıkları” dergisinin 2007 Temmuz’da yayınlanan bir düzineden fazla klinik çalışma analizi, ekinezya almanın, yaklaşık 1 ila 4 gün süren bir soğuk algınlığının süresini %60 oranında kestiğini buldu. Bu raporun ithamına yapılan eleştiriler, analizin çok sayıda zayıf noktasına bağlı olarak hata verdiği yönündeydi; bir yayın, test edilen sonuçları çarpıtabilecek ekinezya ürünleri kalitesinin değişen dereceleri üzerine idi.

Önlemler / Görüşler

Eğer soğuk algınlığının önlenmesi ya da giderilmesi, bağışıklığınızı güçlendirmek için ekinezya almaya karar verirseniz, yüksek kalite takviye seçin. Ekinezya genellikle yan etkilere neden olmaz, fakat mide sorunları ve bulantı nadir durumlarda olasıdır.; yan etki reaksiyonları daha çok alerji hastalarında muhtemeldir. Ayrıca alerjik reaksiyonlar da nadirdir; fakat hafif bir döküntüden, bayılma, boğaz ve nefes problemlerine neden olabilen anaflaksi adı verilen potansiyel anlamda ölümcül yanıta kadar bir seri tepkiye uzanabilir. Buna ek olarak, ekinezya ilaçlarla etkileşime girebilir. Ekinezya ya da herhangi bir bitkisel ilaç almadan önce doktorunuza danışın.