Ekinezya Gribe İyi Gelir Mi ?

İnfluenza, bilinen adıyla grip, burun, akciğerler ve boğazdan oluşan solunum yolları sistemine saldıran viral bir enfekiyondur. Tedavi edilmediğinde grip hayati tehdit oluşturacak kadar ciddi boyutlara ulaşabilir. Neredeyse tüm doktorlar yıllık grip aşısı yapılmasını öneriyor. Alternatif tedavi olarak kullanıldığında, Ekinezya gibi otlar gribal semptomların azalmasına ve süresinin kısalmasına yardımcı olabilir. Grip veya herhangi bir sağlık sorununuzu tedavi etmek için ekinezya kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Semptomlar

Grip, kolaylıkla boğaz ağrısı, burun akıntısı ve hapşırma gibi benzer semptomları olan soğuk algınlığı ile karıştırılabilir. Ancak, soğuk algınlığı genellikle yavaş gelişirken grip aniden ortaya çıkar. Gribin diğer belirtileri kuru öksürük, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, bacaklarda kollarda ve sırtta kas ağrısı, terleme, titreme ve ateşlenmedir.

Ekinezya

Ekinezya, tüm Kızılderililer tarafından genel tedavi amaçlı uzun yıllardır kullanılmaktadır. Günümüzde Ekinezya Amerika’da en çok kullanılan otlardan birisidir. Kızıl, sıtma ve difteri gibi durumların tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde genellikle grip ve soğuk algınlığı ile ilişkilendirilen boğaz ağrısı, ateş ve öksürük gibi semptomları azaltmak için kullanılır. Buna ek olarak, ekinezya grip ve soğuk algınlığının süresini kısaltabilir. Ekinezya bağışıklık sistemini uyarırken ağrı ve enflamasyon giderici özelliklere de sahiptir.

Etkisi

Ekinezyanın grip ve soğuk algınlığı tedavisindeki etkinliği hakkında çalışmalar karışıktır. Buna rağmen grip semptomlarının başlangıcında alındığında, ekinezya semptomları azaltarak sizin daha kısa sürede kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Maryland Medikal Merkezi Üniversitesine göre gribal enfeksiyon sırasında genel bağışıklık uyarılması için yetişkinler, günde 3 kereye kadar 1 ila 2 gram kurutulmuş ot kullanılarak hazırlanan bitkisel çaylardan içebilirler veya günde 3 kereye kadar 2 ila 3 mililitre standardize tentür ekstresi alabilirler.

Uyarılar

Ekinezya Econazole ve immünsüpresifler ile birlikte alınmamalıdır, zira yan etki yapabilir. Hamile veya bebek emziren kadınlar ekinezya kullanmamalıdır. Bir hekim tarafından tavsiye edilmediği sürece çocuklara bitkisel tedavi uygulanmamalıdır