Ekinezya ve C vitamini birlikte tüketilebilir mi?

Birçok kaynağa göre, C vitamini, Ekinezya ile etkileşime girmez ancak bu bilgi, herhangi bir yan etki oluşumunun tamamen olasılıksız olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden, bitkisel takviyeler  kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Ekinezya ve C vitamini

Ekinezya, ilaç niteliği taşıyan bir bitkidir. Ekinezya, ilk olarak Amerikan yerlileri tarafından kullanılsa da Batı Amerika’daki Avrupalı kolonicilerin arasında çok kısa sürede hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Hatta bir zamanlar ABD’de kullanılan en yaygın soğuk algınlığı ilacı olmuştur. C vitamini, aynı zamanda, askorbik asit olarak da bilinir. C vitamini, çok uzun zamandır bağışıklık sistemini güçlendiren bir vitamin olarak bilinir ancak Linus Pauling  Enstitüsü’nün insanlar üzerinde yaptığı araştırmalar, C vitamininin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisine dair çelişkili sonuçlar ortaya koymuştur.

Etkisi

Ekinezya ve C vitaminini birlikte içeren formüllerin marketlerde satılıyor olması bu iki maddenin birlikte kullanımının etkili olduğu anlamına gelmez. Ekinezya ve C vitamininin, sağlık durumunuza olumlu katkı yapıp yapmayacağına karar vermek için, bu maddelerin etkilerini araştıran çalışmaların sonuçlarını incelemeniz gereklidir. Bugüne dek, ekinezya ve C vitamininin birlikte kullanımının sonuçlarını araştıran birkaç araştırma yapılmıştır.

Pediyatrik solunum hastalıkları

“Çocuk ve Genç Tıbbı Arşivleri” dergisi, bitkisel bir ilaç olan Chizukit hakkında 2004 yılında bir çalışma yayınlamıştır. Chizukit ilacı, ekinezya, C vitamini ve propolis -bal arılarının ürettiği bir madde- içeren bir ilaçtır. Chizukit’in solunum sistemi enfeksiyonları üzerindeki etkisi hakkında yapılan bu çalışma, 1 ile 5 yaş arasındaki 430 çocuğun katılımıyla gerçekleşmiştir. Bu araştırmanın sonucunda Chizukit’in solunum sistemi enfeksiyonları gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Kronik akciğer rahatsızlıkları

“Klinik Ecza ve Tedavi Dergisi”ne göre, ekinezya, C vitamini, çinko ve selenyum içeren bir karışım, kronik akciğer rahatsızlıklarına sahip bireylerde görülen solunum sistemi enfeksiyonlarının azalmasını sağlayabilir. 2011 yılının Ekim ayında yapılan bir çalışmada, kronik akciğer rahatsızlıklarına sahip 108 erkek bireye ekinezya ve çeşitli besinlerin karışımından oluşan bir ilaç verilmiştir. Bu araştırma, bahsi geçen ilacın, üst solunum yolları iltihabına sahip bireylerin sağlık durumlarını iyiye götürdüğünü ortaya koymuştur. 

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için yorum yazın.