Ekinezya ve alerjiler

Ekinezya, yerli Amerikan kökleriyle, son derece popüler bir bitkisel ilaçtır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, arkeolojik bulgular, bazı kabilelerin ekinezyayı dört yüzyıl boyunca, çok amaçlı tedavi edici olarak kullandığını göstermektedir. Ekinezya bağışıklık sistemi güçlendirici olarak birüne sahiptir ve genellikle alerjileri gidermek için bir yol olarak gösterilir. Ancak ekinezyanın şiddetli reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir; eğer alerjilere yatkın iseniz, riskleri faydalarını geçebilir.

Ekinezya Hakkında Daha Fazlası

Ekinezyanın, Michigan Üniversitesi Sağlık Sistemi tarafından listelenen çoğu diğer yaygın adı şu şekildedir: Kara Susan, Amerikan koni çiçeği ve kirpiotu gibi isimlerdir. Saman nezlesi ya da alerjik rinit için bitkicilerin ekinezya tavsiyesi sebebiyle, ağızdan alındığında iddia edilen, bağışıklık sistemini uyardığıdır. Ekinezyanın daha yaygın modern günlük kullanımı, öksürük, ateş, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve grip belirtilerini azaltmaktır.

Ekinezya ve Bağışıklık Sistemi

Memorial Sloan- Kettering Kanser Merkezi, ekinezyanın test tüpleri ve hayvan çalışmaları, bağışıklık sisteminin bazı bölümlerini uyarabildiğini göstermektedir. Ancak, bunun insanlarda faydalı olup olmadığını gösteren hiç bir klinik çalışma olmamıştır. Mayo Klinik’e göre, ekinezyanın,  hem çocuklarda hem yetişkinlerde üst solunum yolu enfeksiyonlarını, daha spesifik olarak soğuk algınlığını tedavi etmek ve engellemek için, yararlı olduğunu gösteren daha iyi bir bilimsel araştırma vardır. Alerji için alternatif terapi ya da bir tamamlayıcı olarak ekinezyayı inceleyen klinik araştırma bulunmamaktadır.

Alerjik Tepki

Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi, sindirim sistemi rahatsızlıkları dışında birkaç yan etkinin, ekinezya ile ilişkili olduğunu bildirmiştir. Ancak, bazı insanlar döküntü, astım ve hatta hayatı tehdit eden anaflaksi gibi alerjik reaksiyon gösterebilir. Eğer aynı familyadan olan bitkilere alerjiniz varsa ( papatya, kanarya otu, krizantem, kadife çiçeğinin her türü), ekinezyanın alerjik reaksiyon göstermesi daha olasıdır. Eğer astım, atopi ya da alerjiye genetik bir eğiliminiz varsa da, ekinezyaya karşı alerjik reaksiyon göstermeniz olasıdır.

Uyarı

Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, ekinezyanın direk kana karışan formları şiddetli reaksiyonlara neden olabilir ve kaçınılmalıdır. Döküntü görülme sıklığının artmasıyla ilişkili olduğu için, ekinezyayı çocukların kullanması önerilmemektedir. Ayrıca Ulusal Sağlık Enstitüsü, hamile ve emziren kadınlar için ekinezyanın güvenli olduğunu gösteren bir araştırma olmadığını da belirtmektedir. Alerji ya da diğer sağlık sorunları için ekinezya kullanmadan önce, doktorunuzla konuşunuz.

Kullanım Şekli ve Kalitesi

Ekinezyanın özler, tentürler, kapsüller, tabletler ve merhemler olmak üzere çeşitli preparatları mevcuttur. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, ekinezya ürünlerini ilaçtan çok beslenme takviyesi olarak değerlendirir, bu yüzden ne kalite güvencesi ne de güvenli ya da etkili olan ekinezya ürünü yoktur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, ekinezya ürünleri üzerine bağımsız bir çalışmanın 11’in üzerindeki markalardan sadece 4 tanesinin, ürün etiketlerinin üzerinde yazan içeriği gerçekten içerdiğini ve ürünlerin %10 unun hiç ekinezya içermediğini belirtmiştir.