Ekinezya kanı inceltir mi?

Vücudunuz, kanınızın inceliği ve kalınlığını kontrol ederek, hasara cevap verir. Pıhtı oluşturan kanınızın kalınlaşması (yoğunlaşması), yaralanmalardan sonra, şiddetli kanamaları önler, ancak anormal kan kalınlığı, Kalp krizi ve felce neden olan, kendiliğinden pıhtı oluşmasına neden olabilir. Bir dizi bileşik, kan inceltici olarak hareket ederek pıhtı oluşmasına engellemeye yardımcı olur. Kan pıhtı oluşumundaki rolünü daha iyi anlamak için, daha fazla araştırma gerekli olsa da, Ekinezya almak, kanınızda inceltici ya da kalınlaştırıcı bir etki sağlayabilir.

Kan İnceltici ve Pıhtılaşma

Kanınızın kalınlığı iki ana bileşik tarafından kontrol edilir: Kanınızı kalınlaştıran prokoagulanlar ve prokoagulanların fonksiyonunu engelleyen ve kanınızı incelten antikoagulanlar. Bu bileşikler, yaralanma sonrası iyileşme sürecini başlatarak, bir kan pıhtısını toplama ya da kabuk oluşturma yeteneği olan ve trombosit denilen, özelleşmiş hücrelerin aktivitesini etkilerler. Bir dizi besin ve diyet takviyesi pro ve antikoagulan bileşiklerinin aktivitesini, kan pıhtısı formunu oluşturan ve bir araya getiren trombositlerin yeteneğini ve sonuçta, kanınızın kalınlığı ve inceliğini etkileyebilir.

Ekinezya ve Trombosit Sağlığı

Ekinezya, trombosit hücrelerinizin sağlığını etkileyerek, kanınızın incelmesinde bir etkiye sahiptir. 2010’da “Uluslar arası Biyolojik Makromoleküller Dergisi”’nde yayınlanan bir çalışma, ekinezyanın oksidatif hasarlara karşı – düzgün trombosit fonksiyonunu engelleyen hasar- trombosit hücrelerinizi korumaya yardım ettiğini bulmuştur. Sonuç olarak, ekinezya almak, kanamayı engellemeye ya da trombosit hasarına bağlı olarak ortaya çıkan pıhtılaşma bozukluklarını engellemeye yardım edebilir, bu yüzden takviye, trombositlerinizin yaralanmalara düzgün yanıt vermesine yardımcı olabilir.

Ekinezya ve Kan İnceltici İlaçlar

Ekinezya, ayrıca kontrolsüz kan pıhtısı oluşumunu engellemek için tasarlanmış kan inceltici ilaçlarla etkileşime girerek, kanınızı etkiler. 2010’da “İngiliz Klinik Farmakoloji Dergisi”’de yayınlanmış bir çalışma, ekinezyanın, yaygın reçeteli kan inceltici bir ilaç olan varfarinin metabolizmasını etkilediğini bulmuştur: Takviye, varfarinin vücuttan atılma hızını arttırır ve bu nedenle kan dolaşımındaki ilaç seviyesini düşürür. Ekinezyalı tedavi ilacın fonksiyonunu etkiliyor ya da erişkin erkeklerde kan pıhtısı oluşumunu etkiliyor gibi görünmemektedir.

Değerlendirmeler

Ekinezyanın tromfosit fonksiyonu ve kan kalınlığı üzerindeki etkisi, henüz tam olarak anlaşılmamıştır. 2011 Ekim ayı gibi bir ön çalışma, ekinezyanın sağlıklı bireylerde varfarin fonksiyonunu engellemediğine işaret ederken, ekinezya ile kan incelticiler arasındaki ilişki, pıhtılaşma rahatsızlıklarından muzdarip kişilerde henüz araştırılmamıştır. Sonuç olarak ekinezya almak trombosit ilişkili rahatsızlıklardan muzdarip bireyler üzerinde hala olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve takviye bazı kan inceltici ilaçlarla etkileşime girebilir. Herhangi bir ilaç almadan önce takviye kullanımını doktorunuza bildirin ve özellikle kişisel ya da aile geçmişinde bir kan rahatsızlığınız varsa, ekinezya almanda önce doktorunuza danışın.